logo_eet

شلاق برای سیگار کشیدن و حبس برای ورق‌‌‏بازی، مجازات‌‌‏های تعیین شده از سوی داعش

تل ابیض پس از داعش
تل ابیض پس از داعش (Ahmet Sik/Getty Images)
تل ابیض پس از داعش
تل ابیض پس از داعش (Ahmet Sik/Getty Images)

«تل ابیض» شهری مرز سوریه و ترکیه، از جنایات و بی‌‌‏دادگری‌‌‏های نیروهای دولت اسلامی، حرف‌‌‏های زیادی برای گفتن دارد.

اینجا یکی‌‌‏از مناطقی بود که در آن سنگین‌‌‏ترین مجازات‌‌‏ها توسط داعش اعمال شد. گردن زدن، تیرباران، شلاق و خشونت‌‌‏های دیگر که همه بخشی از تفسیر وحشیانه‌‌‏ی داعش از اسلام است.

ممنوعیت استعمال سیگار و ورق بازی و سخت‌‌‏گیری‌‌‏های شدید برای پوشش زنان هم جزو قوانین وضع شده در مناطق تحت کنترل داعش است.

سی‏ان‏ان گزارش کرده است که نیروهای دولت اسلامی، افرادی که سیگار بکشند، شلاق زده و جریمه نقدی می‌‌‏کند. همچنین برای ورق‌‌‏بازی حبس طولانی مدت در قفس درنظر گرفته است.

گرچه اکنون نیروهای کرد این شهر غرق در گرد وغبار را تحت کنترل خود درآورده‌‌‏ و داعش را بیرون رانده‌‌‏اند؛ اما نگرانی مردم مردم هنوز برجاست.

آنان زخم‌‌‏های عمیقی از زمان سیطره‌‌‏ی شبه نظامیان افراطی بر پیکر زندگی‌‌‏شان دارند. اختناق و قوانین خشونت‌‌‏باری که ساکنان تل ابیض آن‌‌‏ را «زندگی در میدان مرگ» توصیف می‌‌‏کنند.

نیروهای کرد در حال حاضر شهر مرزی را آزاد کرده‌‌‏اند؛ اما داعش هنوز در بخش‌‌‏های ترک‌‌‏نشین بی‌‌‏رحمانه حکمفرمایی می‌‌‏کند.

با پیش‌‌‏بینی یک نبرد خشونت آمیز میان داعش و پیشرفت نیروهای کردی، بسیاری از ساکنین تل ابیض به ترکیه فرار کردند و برخی در شهر باقی ماندند.

کردها گمان می‌‌‏کردند شکست داعش در تل ابیض هفته‌‌‏ها طول بکشد، اما در نهایت، پیروزی ظرف دو روز انجام گرفت.

حالا دسته‌‌‏هایی از مردم – که اغلب مردان هستند- را می‌‌‏توان در گوشه و کنار خیابان‌‌‏های تل ابیض دید. تعداد انگشت شماری از فروشندگان دوره گرد هم اجناس خود را در پشت ماشین‌‌‏های خود به مردم عرضه می‌‌‏کنند.

اما این مردم جرأت این‌‌‏که خشونت‌‌‏های داعش را جلوی دوربین خبرنگاران بازگو کنند ندارند؛ چراکه نگران امنیت بستگان خود در شهرهای دیگر ازجمله رقه هستند.

ترس و نگرانی در حرف‌‌‏های مردی از تل ابیض دیده می‌‌‏شد وقتی که می‌‌‏گفت : «اگر خانواده‌‌‏ام در امنیت بودند، همه چیز را به شما می‌‌‏گفتم؛ داستان‌‌‏هایی که باور آن برایتان سخت خواهد بود…»

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *