Search
Asset 2

شکاف میان ثروتمندان و فقرا در جهان عمیق‌‏تر می‌‏شود

(FARSHAD USYAN/AFP/Getty Images)
(FARSHAD USYAN/AFP/Getty Images)
(FARSHAD USYAN/AFP/Getty Images)

یک بانک چندملیتی با انتشار گزارشی از نرخ افزایش ثروت جهانی در سال ۲۰۱۴، گفته است این ثروت هنگفت تنها در انحصار افراد محدودی قرار دارد.

بنابر گزارش بانک چند ملیتی «کردیت سوئیس»، میزان ثروت در جهان تا نیمه‌‌‏ی نخست سال ۲۰۱۴، به عدد ۲۶۳ تریلیون دلار رسیده که نسبت به سال گذشته ۸.۳ درصد افزایش داشته است.

این بیشترین نرخ افزایش سالانه از سال ۲۰۰۷ تا کنون بوده؛ اما «تنها یک درصد» از کل ثروتمندان جهان صاحب این ۲۰ تریلیون دلار افزوده شده هستند.

کردیت سوئیس در گزارش خود درباره‌‌‏ی عواقب این نابرابری هشدار داده و گفته است افزایش این عدم توازن در تقسیم ثروت‌‌‏های جهانی موجب رکود اقتصادی خواهد شد.

این بانک افزوده، ۱۰درصد ثروتمندان جهان ۸۷ درصد ثروت دنیا را در دست دارند و یک درصد از کل ثروتمندان هم صاحب ۴۸.۲ درصد کل دارایی‌های دنیا هستند.

طبق تخمین بانک کردیت سوئیس، شمار میلیونرهای جهان تا سال ۲۰۱۹، از ۳۵ میلیون نفر به ۵۳ میلیون نفر خواهد رسید که این از شکاف هرچه بیشتر میان طبقه‌‌‏ی غنی و فقیر حکایت دارد.

چند ماه پیش هم یک مؤسسه خیریه در بریتانیا به‌‌‏نام «آکسفام» اعلام کرد، ۸۵ نفر از پولدارترین افراد دنیا، جمعاً از یک تریلیون دلار ثروت برخوردارند که این رقم برابر با دارایی ۳.۵ میلیارد نفر از جمعیت فقیر جهان است.

کردیت سوئیس در ادامه‌‌‏ی گزارش خود نوشته است، کشور آمریکا با ۳۴.۷ درصد، بیشترین سهم از ثروت جهان را به خود اختصاص داده و پس‌‌‏از آن اروپا با ۳۲.۴ درصد، هند و چین جمعاً با ۲۳.۷ درصد و منطقه آسیا و اقیانوسیه با ۱۸.۹ درصد در رتبه‌‌‏های بعدی قرار دارند.

به گزارش بی‌‌‏بی‌‌‏سی، رونق بازار بورس از دلایل عمده‌‌‏ی ثروت بوجود آمده در آمریکا و اروپا بوده، به‌‌‏طوری‌‌‏که ارزش بازار سهام تنها در سال گذشته ۲۲.۶ درصد افزایش داشته است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی