Search
Asset 2

بیش از دویست نماینده جمهوری‌خواه، خواستار تحقیق درباره منشأ اصلی کووید۱۹ شدند

شیوع بیش از دویست نماینده جمهوری‌خواه، خواستار تحقیق درباره منشأ اصلی کووید۱۹ شدند مقصر خوانده شدنِ چین توسط رئیس‌جمهورِ وقت، دونالد ترامپ
(STR/AFP via Getty Images)

بیش از دویست نماینده‌ جمهور‌ی‌خواه مجلس، همتایان دموکرات خود را تحت فشار قرار داده‌اند تا منشأ شیوع کووید۱۹ را شناسایی کرده و حکومت چین را برای مخفی‌سازی جریان شیوع این بیماری، مسئول بدانند.

در نامه‌ای که در تاریخ ۲۸ می به سخنران مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی (نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا) ارائه شده، آمده است: «تقاضا داریم که  خطاب به دموکرات‌های صاحب کرسی نمایندگی، راهنمایی‌های مقتضی صادر کنید تا برای مسئول دانستن حزب کمونیست چین برای نقشی که در شیوع جهانی کووید۱۹ داشته، با جمهوری‌خواهان همراه شوند».

این تلاش‌ها توسط رهبر اقلیت مجلس، کوین مک‌کارتی (نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا)، دستیار ارشد او استیو اسکالیس (نماینده جمهوری‌خواه ایالت لوئیزیانا) و الیزی استفنیک، رئیس مجمع نمایندگان جمهوری‌خواه به انجام رسیده و ۲۰۹ نماینده جمهوری‌خواه دیگر نیز به ایشان ملحق شده‌اند.

این قانون‌گذاران ایالات متحده می‌گویند که پلوسی «به غلط ادعا کرده» که «سؤالات مربوط به مسئولیت حزب کمونیست چین»، به نوعی سؤالاتی «انحرافی» هستند؛ این نمایندگان احتمالاً به گفته‌های پلوسی در ماه می سال گذشته اشاره داشته‌اند که پلوسی طی این سخنان، مقصر خوانده شدنِ چین توسط رئیس‌جمهورِ وقت، دونالد ترامپ را یک «رد گم کنی جالب» نامیده بود.

در نامه این نمایندگان آمده است: «شواهدی روزافزون در دست است که نشان می‌دهد همه‌گیری کرونا از آزمایشگاهی در چین شروع شده و حزب کمونیست چین بر این واقعه سرپوش گذاشته است. اگر این نکته درست باشد، حزب کمونیست چین بابت مرگ نزدیک به ششصد هزار آمریکایی و میلیون‌ها نفر از مردم سراسر جهان، مسئول است».

در ادامه این نامه آمده است که: «هر خانواده آمریکایی که عزیزی را از دست داده، حق دارد که از منشأ این ویروس وحشتناک آگاه شود» و این نکته هم افزوده شده که: «امتناع مستمر نمایندگان دموکرات مجلس از تخصیص منابع لازم برای تحقیق در این زمینه و رسیدن به پاسخ این سؤال، بی‌حرمتی به این خانواده‌ها است.»

اسکالیس در توئیتی در تاریخ ۲۸ می نوشت: «چین نمی‌تواند در این زمینه شانه خالی کند. آمریکا حق دارد به جواب برسد.»

رسانه اِپُک تایمز برای توضیحات بیش‌تر در این زمینه با دفتر پلوسی تماس گرفته است.

قانون‌گذاران ایالات متحده به شواهد بسیاری استناد کرده‌اند که نشان می‌دهند این ویروس احتمالاً از آزمایشگاهی در شهر ووهان به خارج سرایت کرده، اما بسیاری از رسانه‌ها و دانشمندان، پیش‌تر به این شواهد بی‌توجه بوده و آن‌ها را نوعی تئوری توطئه در نظر گرفته بودند.

در یک گزارش رسمی وزارت کشور که در آخرین روزهای دولت ترامپ منتشر شد، به این نکته اشاره شده که احتمالاً محققان مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان که در مجاوت بازار غذاهای دریایی قرار داشته، منشأ سرایت این ویروس بوده‌اند و بعضی از این محققان هم در پاییز سال ۲۰۱۹ با علائمی شبیه به کووید۱۹، بیمار شده‌اند. اخیراً یک گزارش محرمانه‌ امنیتی هم به خارج درز کرده که نشان می‌دهد کارکنان این مؤسسه به قدری بیمار بوده‌اند که در ماه نوامبر در بیمارستان بستری شده‌اند.

مجلس سنا در روز جمعه، لایحه‌ای را با اتفاق نظر دو حزب تصویب کرد که طی آن از سازمان بهداشت جهانی خواسته شده تا با «فوریت شدید»، منشأ این همه‌گیری را «از نقطه سرآغاز»، پی‌گیری و مشخص کنند.

مطالب دیگر:

بایدن پیشنهاد کرد که ممنوعیت بودجه فدرال برای سقط جنین برداشته شود

تلاش فراحزبی سنای آمریکا برای تصویب لایحه فناوری با هدف مقابله با چین

ژنرال بازنشسته: ایالات متحده باید چین را مجبور کند از بدهی آمریکا به علت خسارات ناشی از کرونا صرف‌نظر کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی