Search
Asset 2

شی جین‌‌‏پینگ علائمی از تغییر موضع رژیم چین نسبت‌‌‏به فالون‌‌‏گونگ نشان می‌‌‏دهد

شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین در تالار بزرگ خلق در پکن. 25 مارس 2016. (LINTAO ZHANG/AFP/Getty Images)
شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین در تالار بزرگ خلق در پکن. ۲۵ مارس ۲۰۱۶. (LINTAO ZHANG/AFP/Getty Images)

حزب کمونیست چین، لیستی طولانی از روزهای «حساسی» دارد که آن‌‌‏ها را از‌‌‏نظر سیاسی تهدید می‌‌‏داند. در آن روزهای «حساس» و پیش‌‌‏از آن، دستگاه‌‌‏های امنیتی حزب به‌‌‏شکلی غیرمعمول بیدار و گوش‌‌‏به‌‌‏زنگ می‌‌‏شوند و اغلب، کسانی را که به وقایع این تاریخ‌‌‏ها مرتبطند دستگیر و سرکوب می‌‌‏کنتد.

دو مورد از این تاریخ‌‌‏های حساس، روزهای ۴ ژوئن و ۲۵ آوریل است. ۴ ژوئن، تاریخ قتل‌‌‏عام فعالان دانش‌‌‏جویی طرف‌‌‏دار دموکراسی با تانک در سال ۱۹۸۹ است. دومین تاریخ در سال ۱۹۹۹ اتفاق افتاد که در این روز تمرین‌‌‏کنندگان «فالون‌‌‏گونگ» (یا فالون دافا) از رهبری حزب خواستار یک تجدید‌‌‏نظر مسالمت‌‌‏آمیز بودند. اما امسال، «شی جین‌‌‏پینگ»، رهبر حزب کمونیست چین، به‌‌‏گونه‌‌‏ای کمی از سیاست‌‌‏های همیشه حزب منحرف شده است.

از روی برخی حرکات غیرمعمول سیاسی او ، به‌‌‏نظر می‌‌‏رسد کمی از سیاست‌‌‏های رهبران قبلی حزب درباره آزار و اذیت روش معنوی فالون‌‌‏گونگ خارج شده است. فالون‌‌‏گونگ روشی است که آموزه‌‌‏هایش برپایه سه اصل حقیقت، نیک‌‌‏خواهی و بردباری است و دارای تمریناتی آرام است. این روش معنوی پس‌‌‏از مدت کوتاهی در سال ۱۹۹۹ مورد هدف دولت مرکزی چین قرار گرفت.

اقدامات اخیر شی جین‌‌‏پینگ، نشانه تغییر بالقوه موضع و تأکید بر سیاست‌‌‏های موجود حزب است؛ اقداماتی نظیر اظهارات میانه‌‌‏رو وی بر چگونگی رفتار با تمرین‌‌‏کنندگان، پاکسازی برخی از مقامات امنیتی، درخواست از نیروهای امنیتی برای عمل صادقانه و اظهارات آشتی‌‌‏جویانه‌‌‏اش درباره مذاهب در چین.

پکن، ۱۹۹۹

بیش‏از 10 هزار نفر از تمرین‎کنندگان فالون‏گونگ در روز 25 آوریل 1999 گرد هم آمدند تا برای روش معنوی خود محیطی امن و قانونی درخواست کنند. این تجمع با هدایت پلیس در اطراف منطقه حساس ژونگ‏نان‏های برگزار شد. (Minghui.org)
بیش‌‏از ۱۰ هزار نفر از تمرین‎کنندگان فالون‏‌گونگ در روز ۲۵ آوریل ۱۹۹۹ گرد هم آمدند تا برای روش معنوی خود محیطی امن و قانونی درخواست کنند. این تجمع با هدایت پلیس در اطراف منطقه حساس ژونگ‏نان‏های برگزار شد. (Minghui.org)

در روز ۲۳ آوریل ۱۹۹۹، ۴۵ تمرین‌‌‏کننده فالون‌‌‏گونگ در‌‌‏طی تظاهراتی صلح‌‌‏آمیز در دانشگاه تیانجین، شهری در ۹۰ مایلی پکن، مورد حمله پلیس این شهر قرار گرفته و دستگیر شدند. این تمرین‌‌‏کنندگان خواستار این بودند که «هی زوشیو»، عضو فرهنگستان این دانشگاه ، مقاله اهانت‌‌‏آمیز خود را درباره فالون‌‌‏گونگ بازپس گیرد.

هی زوشیو که در آن زمان دشمن فالون‌‌‏گونگ به‌‌‏حساب می‌‌‏آمد، داماد «لو گان»، رئیس آن زمان امنیت عمومی بود. تا دهه ۱۹۹۰، با حمایت ضمنی و یا صریح و روشن نهادهای مختلف دولتی، این تمرین به‌‌‏طور آزادانه در چین گسترش یافته بود؛ حتی تعداد زیادی از اعضای حزب کمونیست چین، خود، تمرین‌‌‏کننده بودند و در احیای سنت‌‌‏های باستانی در چین امروزی کمک می‌‌‏کردند.

همه این‌‌‏ها از نظر برخی تندروها که لو گان نیز جز آن‌‌‏ها بود، به‌‌‏عنوان تهدیدی برای امنیت سیاسی و ایدئولوژیکی رژیم در‌‌‏نظر گرفته می‌‌‏شد.

بعد از این‌‌‏که خبرهای ۲۳ آوریل منتشر شد، تعداد زیادی از تمرین‌‌‏کنندگان تصمیم گرفتند تا دادخواستی را در اداره استیناف به مقامات مرکزی پکن بفرستند. بر‌‌‏حسب اتفاق این اداره در نزدیکی «ژونگ‌‌‏نان‌‌‏های»، مقر حکومتی و مسکونی رهبری حزب بود. در روز ۲۵ آوریل، پلیس پکن تمام راه‌‌‏های منتهی به این دفتر را بست و همه تمرین‌‌‏کنندگان را – بیش‌‌‏از ۱۰هزار نفر- به اطراف ژونگ‌‌‏نان‌‌‏های هدایت کرد.

در اوایل بعد‌‌‏از‌‌‏ظهر، «ژو رانگجی»، نخست‌‌‏وزیر سابق چین موافقت کرد تا با نمایندگان این تجمع صحبت کند. به‌‌‏نظر می‌‌‏رسید که این موضوع تا بعد از غروب حل‌‌‏وفصل شود.

اما «جیانگ زمین»، رهبر حزب، بسیار خشمگین شد و خیلی زود اعلام کرد که «این حادثه جدی‌‌‏ترین اتفاق سیاسی پس‌‌‏از ۴ ژوئن است.»

جیانگ زمین در نامه‌‌‏ای به دفتر سیاسی حزب در همان شب اعلام کرد: «آیا امکان این وجود دارد که ما، اعضای حزب کمونیست که مسلح به اعتقادات مارکسیسم، ماتریالیسم و الحاد هستیم، نتوانیم بر فالون‌‌‏گونگ غلبه کنیم؟ اگر این‌‌‏طور است، آیا بزرگترین شوخی روی زمین نیست؟»

در ۲۰ ژوئیه همان سال، جیانگ به دستگاه‌‌‏های امنیتی و قانونی رژیم دستور داد تا فالون‌‌‏گونگ را سرکوب کنند. به‌‌‏گفته بسیاری از تمرین‌‌‏کنندگان، پلیس به آنها در هنگام دستگیری گفته بود که به آن‌‌‏ها دستور داده‎اند «شهرت آن‌‌‏ها را نابود، از‌‌‏نظر مالی ورشکسته و به‌‌‏لحاظ فیزیکی نابودشان کنند.»

به‌‌‏گزارش سایت Minghui.org، پایگاهی شفاف درباره آزار و اذیت تمرین‌‌‏کنندگان، از ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۹، زمان رسمی آغاز کمپین ضد فالون‌‌‏گونگ، بیش‌‌‏از ۳۹۰۰ نفر از تمرین‌‌‏کنندگان بر‌‌‏اثر شکنجه کشته شده و صدها هزار نفر نیز در بازداشتگاه‌‌‏های رژیم مورد شکنجه واقع شدند. محققان تخمین می‌‌‏زنند که صدها هزار نفر از تمرین‌‌‏کنندگان به‌‌‏خاطر برداشت اعضای بدنشان به‌‌‏عنوان بخشی از صنعت پیوند عضو رژیم کشته شده‌‌‏اند.

از سال ۱۹۹۹ تاکنون، هر ساله پلیس چین در ۲۵ آوریل و ۲۰ ژوئیه، دست به دستگیری‌‌‏های گسترده تمرین‌‌‏کنندگان می‌‌‏زند.

دادخواست و سیستم‌‌‏های امنیتی

GettyImages-144017624-674x501
زنی در خارج از بیمارستان «چائویانگ» در پکن، معترض به مسائل پزشکی، توسط پلیس بازداشت می‏شود. ۸ مه ۲۰۱۲. (MARK RALSTON/AFP/GettyImages)

این پیش‌‌‏زمینه،‌‌‏ مبنای رفتار و حرکات اخیر شی جین‌‌‏پینگ بوده است.

دادخواست‌‌‏ها به‌‌‏سرعت وسیله‌‌‏ای برای اعتراض تمرین‌‌‏کنندان فالون‌‌‏گونگ به رژیم چین شد. پس‌‌‏از آن‌‌‏که مشخص شد که این روش با اقداماتی تلافی‌‌‏جویانه همراه است، تا حد زیادی متوقف شد. اکنون دادخواست‌‌‏دهندگان با وجود تعداد زیاد آن‌‌‏ها، هنوز هم با رقتار غیرقانونی نیروهای امنیتی حزب مواجه می‌‌‏شوند.

به‌‌‏گزارش خبرگزاری دولتی «شی‌‌‏هوا»، ۲۱ آوریل، شی جین‌‌‏پینگ اظهار داشت که منافع رژیم چین در این است که «به‌‌‏طور دوستانه نسبت‌‌‏به حل و فصل منطقی و قانونی این دادخواست‌‌‏ها عمل کند». «لی کچیانگ»، نخست‌‌‏وزیر چین افزود که رژیم باید «برای برطرف کردن درگیری‌‌‏ها و حمایت‌‌‏از حقوق قانونی دادخواست‌‌‏دهندگان تلاش کند.»

کمیته امور سیاسی و حقوقی چین (PLAC) – کمیته‌‌‏ای کوچک اما قدرتمند که پلیس، زندان‌‌‏ها و دادگاه‌‌‏ها را در کنترل خود دارد- تحت نظارت لو گان، تزار سابق امنیت چین، نقش مهمی را در «محاصره ژونگ نان‌‌‏های» و آزار و اذیت فالون‌‌‏گونگ بازی کرد. پلیس پکن عمداً تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ را به‎سمت خیابان‌‌‏های اطراف ژونگ‌‌‏نان و اداره ۶۱۰، سازمانی غیرقانونی برای نظارت بر آزار و اذیت، هدایت کرد.

در آستانه ۲۵ آوریل امسال، ۴ مقام امنیتی، ازجمله «ژانگ یو»، دبیر حزب در استان هبی، پاک‌‌‏سازی شدند. ژانگ مسئول شکنجه «لیو یانگ‌‌‏وانگ»، تمرین‌‌‏کننده فالون‌‌‏گونگ بود. لیو را به تخته‌‌‏ای بستند، او را با تسمه چرمی شلاق زدندو با باطوم برقی به او شوک وارد کردند. روز بعد، «منگ جیان‌‌‏ژو»، رئیس PLAC به رئیس امنیت ملی، رئیس دادگستری، دادستان کل و دیگر اعضای دستگاه‌‌‏های حزب که در نشستی در سطحی ملی جمع شده بودند، گفت که شی جین‌‌‏پینگ زمانی درخواست کرده بود که دستگاه امنیتی باید حرفه‌‌‏ای و منضبط باقی بماند؛ و این مخالف رفتار اخیر وی است.

مذهب

WFDD_NYC_-Benjamin_Chasteen_20160512_0560-674x449
تمرین دسته جمعی پیروان فالون گونگ در میدان «یونیون» نیویورک در روز جهانی فالون دافا. ۱۲ مه ۲۰۱۶. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

آن‌‌‏چه که شاید آشکارترین تغییر رفتار و موضع شی جین‌‌‏پینگ باشد، ریاست او در کنفرانس مذاهب در ۲۲ و ۲۳ آوریل است. این کنفرانس اولین نشست سطح بالا در ۱۵ سال گذشته بود و در سالگرد اولین دستگیری‌‌‏های گسترده تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ برگزار می‌‌‏شد.

رهبران حزب معمولاً این جلسات کاری را برای تغییر یا تعیین موضع سیاسی برگزار می‌‌‏کنند. پیام‌‌‏های مهم و کلیدی اغلب میان خطوط سنگین و گفتگوهای الزام‌‌‏آور حزب پنهان است، اما می‌‌‏توان آن‌‌‏ها را از تجزیه و تحلیل زبان و لحن سخن‌‌‏رانی‌‌‏ها دریافت.

جیانگ زمین، رئیس کنفرانس مذاهب در سال ۲۰۱۱، به روشنی بیان کرد که رژیم باید کاملاً بر گروه‌‌‏های مذهبی تسلط داشته باشد زیرا تهدیدی برای «ثبات» حکومت کمونیستی خواهند بود. جیانگ افزود که «مذاهب انحرافی» باید سرکوب شوند. نتیجه تلاش‌‌‏های او این شد که در اوایل همان سال پنج مذهب به‌‌‏رسمیت شناخته شده در چین علیه فالون‌‌‏گونگ متحد شدند و در مرحله بعد حقه خود‌‌‏سوزی را در میدان «تیان‌‌‏آن‌‌‏من» برای بدنام کردن فالون‌‌‏گونگ به‌‌‏نمایش در‌‌‏آوردند.

در جلسه اخیر، شی جین‌‌‏پینگ اعلام کرد که آموزه‌‌‏های دینی می‌‌‏تواند فرهنگ چینی را «غنی سازد» و باید با آن «هماهنگ شود.» او افزود که حزب باید فعالانه «راهنمای» گروه‌‌‏های مذهبی باشد و این‌‌‏که کنترل فعالیت‌‌‏های مذهبی باید مطابق با قوانین انجام شود. در صحبت‌‌‏های شی، هیچ اشاره‌‌‏ای به «مذاهب شیطانی» نشد و لحن کلی او به‌‌‏نظر می‌‌‏رسید در‌‌‏مقایسه با مواضع مبارزه‌‌‏طلبی جیانگ، آشتی‌‌‏جویانه بود.

برخی‌‌‏از اظهارات شی در کنفرانس، جدید نبود. برای مثال، «محافظت قاطعانه دربرابر نفوذ دشمنان خارجی از‌‌‏طریق مذهب» یکی دیگر از مواضع تند وی بود. با این‌‌‏وجود، صحبت‌‌‏های این چنینی، شعارهای همیشگی حزب هستند. حتی در سخت‌‌‏گیری‌‌‏های حزب نسبت به ایدئولوژی رسمی خود، امکان مدارا وجود دارد.

مواضع اخیر شی در خبرگزاری‌‌‏های دولتی چین نیز بازتاب داشته است. در تیتر اصلی روزنامه دولتی «مردم» و «شین‌‌‏هوا» آمده است: «بهبود استانداردهای فعالیت‌‌‏های مذهبی با شرایط جدید»

اشاره‌‌‏ای از تغییر؟

Beijing_map5
اقدام به فرار «وانگ لیجون»، رئیس پلیس سابق «چونگ‏چینگ» (اولین دومینو) باعث زنجیره‏ای از حوادث و برافروختن درگیری‏‌های داخلی در حزب کمونیست شده که در‏حال‏‌حاضر به سطوح بالای حزب رسیده است. «بو شیلای» (دومینوی دوم) که زمانی قدرتمند بود اکنون در زندان به‏‌سر می‏برد. همچنین مردی که گفته شده که با بو در توطئه علیه شی جین‏پینگ همکاری کرده یعنی «ژو یونگ‏کانگ»، تزار امنیت داخلی، دستگیرشده است. (FENG LI/GETTY IMAGES (BO, WANG); JIN/AFP/GETTY IMAGES (ZHOU); VADIM BERESTETSKY/EPOCH TIMES (ILLUSTRATION)

از زمان روی کار آمدن شی جین‌‌‏پینگ، اقدامات وی تأثیر خود را بر کاهش وزن آزار و اذیت تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ داشته است.

تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ، به‌‌‏عنوان بزرگ‌‌‏ترین گروه زندانیان عقیدتی در چین و تنها گروهی که مورد هدف سازمان‌‌‏های ویژه مخفی سطح بالا قرار گرفته، برای سال‌‌‏ها بخش اعظم زندانیان اردوگاه‌‌‏های کار اجباری و بازداشتگاه‌‌‏ها را تشکیل داده‌‌‏اند. همچنین، به‌‌‏گفته گزارش‌‌‏گر ویژه سازمان ملل درباره شکنجه، آن‌‌‏ها اغلب موارد گزارش شده شکنجه را تشکیل می‌‌‏دهند.

اما در دسامبر ۲۰۱۳، سیستم اردوگاه‎های کار اجباری، به‌‌‏طور رسمی، منحل شد. البته «مراکز شست‌‌‏وشوی مغزی» همچنان با کنترل و نظارت کمتر به کار خود ادامه دادند. با این‌‌‏وجود، یکی‌‌‏از ابزارهای اصلی سرکوب فالون‌‌‏گونگ کنار گذاشته شد.

همچنین شی، اصلاحات قانونی در نظام دادگاهی را بهبود بخشید تا دادگاه‌‌‏ها در چین نسبت‌‌‏به بررسی و رسیدگی پرونده‌‌‏های فالون‌‌‏گونگ و موارد دیگر بیشتر پاسخ‌‌‏گو باشند؛ به‌‌‏طوری‌‌‏که تمرین‌‌‏کنندگان در سراسر چین توانسته‌‌‏اند، بدون خشونتی نظامند و مستقیم، علیه جیانگ زمین شکایت کنند. در‌‌‏حالی که بسیاری از شاکیان بازداشت شده و مورد آزار قرار گرفته‌‌‏اند، برای برخی نیز کلاً اتفاقی نیفتاده است. اگر این اتفاق در ده سال گذشته می‌‌‏افتاد، تمام کسانی که قصد شکایت از جیانگ زمین داشتند تا سر حد مرگ شکنجه می‌‌‏شدند.

همچین، کمپین ضد فساد شی جین‌‌‏پینگ با بسیاری از مقامات ارشد حزب که جایگاه خود را با آزار و اذیت، خوار و زندانی کردن پیروان فالون‌‌‏گونگ ارتقا داده بودند، برخورد کرده است. حتی نخبگان حزب نیز که زمانی دست‌‌‏نیافتنی به‌‌‏نظر می‌‌‏رسیدند، هم‌‌‏چون «ژو یونگ‌‌‏کانگ»، تزار امنیتی چین، «لی دونگ‌‌‏شنگ»، رئیس اداره ۶۱۰ و «بو شیلای»، رئیس بلندپرواز شهر «چونگ‌‌‏چینگ» و همه کسانی که در آزارو اذیت فالون‌‌‏گونگ دخیل بوده‌‌‏اند، پاک‌‌‏سازی شدند.

آزار و شکنجه فالون‌‌‏گونگ برای تصویر رژیم کمونیستی چین پر‌‌‏هزینه بوده است؛ به‌‌‏طوری‌‌‏که منابع زیادی صرف اجرای آن گردید و وجود شاید ده‌‌‏ها میلیون نفر از شهروندان چینی که از حقوق خود محروم هستند و حاضر به ترک ایمان خود نمی‌‌‏کنند و بر بیگناهی خود اصرار دارند باعث شکل‌‌‏گیری یک حوزه اجتماعی شد که بر تصمیمات مقامات و سیاست‌‌‏گذاران تأثیر می‌‌‏گذارد. همچنین گروه بزرگی از چینی‌‌‏های تحصیل‌‌‏کرده در خارج‌‌‏از کشور وجود دارند که فالون‌‌‏گونگ را تمرین می‌‌‏کنند و به‌‌‏طور مداوم در آشکارسازی حقایق آزار و اذیت پیروان فالون‌‌‏گونگ در چین کمک می‌‌‏کنند. آن‌‌‏ها به‌‌‏طور مستقیم از‌‌‏طریق فرستادن نامه، ایمیل و تلفن به مقامات حزب حاضر در کمپین شی جین‌‌‏پینگ، آن‌‌‏ها را تحت فشار قرار می‌‌‏دهند.

در‌‌‏حالی‌‌‏که شی جین‌‌‏پینگ به‌‌‏طور علنی هیچ اظهار نظری درباره فالون‌‌‏گونگ نکرده است، اما نمی‌‌‏توان از فاکتور فالون‌‌‏گونگ در بسیاری از حرکات سیاسی‌‌‏اش از زمان به‌‌‏روی کار آمدن وی چشم‌‌‏پوشی کرد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی