Search
Asset 2

ظهور حشره‌ی گوشت‌خوار در سوریه، حاصل ریختن اجساد در خیابان

بیماری اجساد داعش پشه
(CDC)
 لیشمانیاسیس بیماری اجساد داعش پشه
(CDC)

به تازگی نوعی بیماری انگلی پوستی به نام لیشمانیاسیس، در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه شیوع پیدا کرده، که به دلیل رها کردن اجساد توسط نیروهای داعش در خیابان‌ها ایجاد شده است.

این بیماری انگلی معمولاً بوسیله حشرات شیوع پیدا می‌کند، اما به گفته‌ی متخصصان فاسد شدن اجساد در خیابان‌ها باعث رشد شدید آن شده است.

به گزارش یاهو نیوز، حدود ۱۶ ماه قبل موارد ثبت شده حاکی از ابتلای حدود ۵۰۰ نفر به این بیماری بوده، که انتظار می‌رود این آمار افزایش یافته باشد.

«دیلکاش ای سا»، رئیس گروه حقوق بشر هلال احمر کُرد، گفته بود که اعمال شنیع گروه داعش مانند کشتن مردم بی گناه و رها کردن اجساد آن‌ها در خیابان‌ها باعث تبدیل این مسئله به عامل اصلی گسترش لیشمانیاسیس شده است.

سیستم بهداشتی سوریه در نتیجه ۵ سال جنگ داخلی از بین رفته است.

یک مبارز کُرد گفت: «ما قبلا دانشی درباره این بیماری کشنده نداشتیم. برای تقریبا ۴ سال در میدان‌های جنگ در حال جنگ بوده‌ایم و این بیماری اساساً در نواحی جنگی تال حمیس، حون و کوسا ایجاد شده است.»

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا، لیشمانیاسیس در بخش‌های استوایی، زیر استوایی و جنوبی اروپا مشاهده شده است. این بیماری در نتیجه گزش پشه فلبوتومین ایجاد می‌شود.

موسسه ملی سلامت آمریکا نقل می کند: « لیشمانیاسیس، در بخش‌هایی از حدود ۸۸ کشور مشاهده شده است. بیشتر این کشورها در مناطق استوایی و زیر استوایی قرار دارند. احتمال بسیار ناچیزی برای ابتلا به این بیماری در ایالات متحده وجود دارد. اما برای مسافرت به خاورمیانه، بخش های آمریکای مرکزی، جنوب آمریکا، آسیا، آفریقا یا جنوب اروپا باید از این بیماری آگاه باشید.»

علائم این بیماری شامل زخم‌های باز، جراحات پوستی، زخم‌های اطراف بینی و دهان وهمچنین آسیب به طحال، تب و کم‌خونی می‌شود.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.­­

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی