logo_eet

موسیقی به قدرت یادگیری نوزادان کمک می کند

تاثیر موسیقی در یادگیری کودکان
(Courtesy of Roots of Empathy)

محققان می‌‏گویند، موسیقی می‌‏تواند به کودکان کمک کند تا بهتر مهارت‌‏های گفتاری را بیاموزند.

به گزارش خبرگزاری ان‌‏بی‌‏سی، نتایج پژوهش گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن نشان می‌‏دهد، کودکان در اثر شنیدن موسیقی قادرند ریتم‌‏های مهم را تشخیص دهند و این می‌‏تواند به رشد یادگیری آنها در آموختن زبان و سخن گفتن کمک کند.

این پژوهش همچنین دیگر جنبه‌‏های این موضوع را از قبیل این که آیا موسیقی می‌‏تواند سبب باهوش‌‏تر شدن نوزادان و کودکان شود یا خیر بررسی می‌‏کند.

این تیم برای تعدادی از کودکان نه ماهه، ۱۲ جلسه ۱۵ دقیقه‌‏ای، موسیقی خاصی پخش کردند و دریافتند که فعالیت مغزی این کودکان پس‌‏از این آزمایش بیشتر از کودکانی بود که این مدت زمان را صرف بازی (بدون پخش موسیقی) کرده بودند.

«کریستینا ژائو»، سرپرست این تیم گفت: «مطالعه ما نخستین مطالعه بر روی کودکان خردسال است که نشان می‌‏دهد گوش دادن به الگویی از آهنگی موزون می‌‏تواند سبب بهبود توانایی ادراک و رشد مهارت‌‏های گفتاری شود.»

آنها مغز کودکان را با استفاده از نوعی اسکن مورد تحلیل قرار دادند و پس‌‏از ۱۲ جلسه تعلیم برای گروهی از این کودکان، با استفاده از آزمونی کوچک واکنش همگی را ارزیابی کردند.

در این آزمون بخش‌‏های از ضرب‌‏آهنگ‌‏های موسیقی حذف و به‌‏جای آن الفاظی بی معنی استفاده شد که برخی از این الفاظ از الگوی ریتم آن موسیقی تبعیت نمی‌‏کردند.

خردسالانی که این جلسات شنیدن موسیقی را گذرانده بودند بیشتر از سایر خردسالان می‌‏توانستند واژه‌‏های اشتباه را تشخیص دهند.

«پاتریشیا کوهل»، رئیس انستیتوی آموزش و علوم مغزی دانشگاه واشنگتن، گفت: «خردسالان الگوها را تجربه می‌‏کنند و آنها یاد می‌‏گیرند که در تشخیص این الگوها ماهر شوند. نه ماهگی زمان مناسبی برای یادگیری است. زمانی‌‏ست که نوزادان شروع به درک زبان، صداهای گوناگون در زبان و ماهر شدن در زبان مادری خود می‌‏کنند.»

بخشی از آن شامل یادگیری الگو های گفتاری است. وی افزود: «اینکه کودک بتواند طبق الگوها اتفاقات بعد از هر رویداد را پیش بینی کند به وی کمک می کند بتواند آینده را محاسبه کند.»

خانم کوهل معتقد است که موسیقی به خوبی می‌‏تواند به یادگیری کودکان کمک کند.

او همچنین می‌‏گوید: «مدارس آمریکا به سبب هزینه‌‏های بالا، اغلب درحال کاستن برنامه‌‏های موسیقی برای کودکان هستند.تجربه موسیقی برای تقویت مهارت‌‏های ادراکی گسترده‌‏تر پتانسیلی دارد که توانایی کودکان برای تشخیص، انتظارات و واکنش سریع به الگوهای موجود در جهان را افزایش می‌‏دهد؛ الگوهایی که با دنیای پیچیده امروزی بسیار مرتبط هستند.»

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *