Search
Asset 2

میل به نمایش غذاهای جذاب در نقاشی‌‌‏های قدیمی و حالا در اینستاگرام

میل افراطی انسان به نمایش غذاهای متفاوت وخاص، تنها مربوط به عصر حاضر نیست و در قرون گذشته هم مردم این‌‌‏گونه علایق را داشته‌‌‏اند.
میل افراطی انسان به نمایش غذاهای متفاوت وخاص، تنها مربوط به عصر حاضر نیست و در قرون گذشته هم مردم این‌‌‏گونه علایق را داشته‌‌‏اند.

 

این روزها اینستگرام و بسیاری از دیگر شبکه‌‌‏های اجتماعی مملو از تصاویری است که مردم از میز غذای خود به اشتراک می‌‌‏گذارند. سلفی‌‌‏هایی از شام خوردن در رستوران‌‌‏های گران قیمت و یا تصاویری از غذاها یا دسرهای پرخرجی که با مشقت در خانه درست کرده‌‌‏اند.

غذاهایی که اغلب غیرمعمول هستند و به نظر می‌‌‏رسد به اشتراک گذاشتن این عکس‌‌‏ها با انگیزه‌‌‏هایی غیراز علاقه به خود آن غذا صورت گرفته است.

محققان می‌‌‏گویند این میل افراطی انسان به نمایش غذاهای متفاوت وخاص، تنها مربوط به عصر حاضر نیست و در قرون گذشته هم مردم این‌‌‏گونه علایق را داشته‌‌‏اند.

به نوشته سایت خبری مانیتوردیلی، محققان با بررسی صدها نقاشی که طی ۵۰۰ سال اخیر کشیده شده‌‌‏اند، پی برده‌‌‏اند که انسان سابقه‌‌‏ای طولانی در تمایل به نمایش میز غذای خود، به خصوص نمایش خوراکی‌‌‏‌‌‏های خاص دارد.

این بررسی شامل تجزیه و تحلیل ۷۵۰ نقاشی با موضوع غذا و خوراکی است که ۱۴۰ اثر مربوط  به میز غذای خانواده است.

در ۸۶ درصد از ۳۶ نقاشی به‌‌‏جای مانده از دوره رنسانس نان دیده می‌‌‏شود؛ در ۶۱ درصد گوشت، و تنها در ۲۲ درصد سبزیجات وجود دارد. همچنین بررسی این آثار نشان می‌‌‏دهد که وعده‌‌‏های غذایی مملو از مواد غذایی ناسالم و افراط گرایانه، تنها محصول جامعه مدرن امروزی نیست و مردم اعصار گذشته هم به این مصرف این نوع غذاها گرایش داشته‎‌‌‏اند.

نکته جالب‌‌‏تر یافت شده در پژوهش این بود که نقاشان آن دوران علاقه فراوانی به نمایش خوراکی‌‌‏های کمیاب و خاص در نقاشی‌‌‏هایشان داشته‌‌‏اند. آنها خوراکی‌‌‏هایی همچون کنگر فرنگی، لیمو و خرچنگ را که در آن زمان به سختی یافت می‌‌‏شد، در نقاشی‌‌‏هایشان به تصویر می‌‌‏کشیدند. اما غذاهای متداول آنها معمولا شامل نان و مرغ بوده است.

برای مثال، زیتون که در ایتالیا به وفور یافت می‌‌‏شود، حضور کمرنگی در نقاشی‌‌‏های این سرزمین دارد، اما در آثار نقاشی کشورهای دیگر که این میوه برایشان کمیاب و باارزش است بیشتر دیده می‌‌‏شود.

محققان می‌‌‏گویند که این تمایل ممکن است شیوه‌‌‏ای از ابراز اشتیاق مردمان گذشته به خوردن این غذاها باشد؛ یا شاید نقاش صرفا بهره‌‌‏گیری از این عناصر را از نظر زیبایی شناختی، بهتر و جذاب‌‌‏تر می‌‌‏دیده است.

دکتر «اندرو ویسلوگل»، سرپرست آکادمی هنرهای آمریکایی و اروپایی و از محققان این تیم می‌‌‏گوید: «علاقه ما به نمایش عناصر بصری جذاب، روبه انحطاط و یا وضعیت غذاها، چیز جدیدی نیست. آن از ۵۰۰ سال پیش به خوبی تثبیت شده است.»

با وجود این میل نمایشی مشترک میان مردم امروزی و اعصار گذشته، به نظر می‌‌‏رسد انگیزه‌‌‏های آنان با هم کمی متفاوت است.

کارشناسان می‌‌‏گویند که تصاویری که کاربران اینستاگرام از حضورشان در رستوران‌‌‏های گران‌‌‏قیمت، مکان‌‌‏های عجیب و غریب و یا پخت غذایی منحصربه فرد و پرزحمت می‌‌‏گذارند، بیش از آن‌‌‏که حاکی از تمایلشان به صرف آن غذا یا مربوط به خود آن غذا باشد، بر نمایش و نشان دادن موقعیت اجتماعی فعلی فرد دلالت دارد. میلی که اکنون شکل افراط گونه شدیدی به خود گرفته است. مردم امروزی اغلب این غذاهای گران را به اشتراک می‌‌‏گذارند تا نشان دهند که چقدر پول برای اوقات فراغت خود خرج می‌‌‏کنند و چقدر ماجراجو، امروزی و مادی هستند.

به عقیده کارشناسان، دوران صنعتی شدن، شیوه‌‌‏های جدیدی برای نمایش جایگاه اجتماعی افراد با خود به ارمغان آورده و مردم با نشان دادن عکسی از غذاها درواقع قصد دارند، تصویری از زندگی هیجان‌‌‏انگیز خود به دیگران ارائه دهند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی