Search
Asset 2

هزاران کودک افغان، قربانی سودجویی قاچاقچیان انسان

هزاران کودک افغان، قربانی سودجویی قاچاقچیان انسان
هزاران کودک افغان، قربانی سودجویی قاچاقچیان انسان (اسکرینشات/ یوتیوب)
هزاران کودک افغان، قربانی سودجویی قاچاقچیان انسان
هزاران کودک افغان، قربانی سودجویی قاچاقچیان انسان (اسکرینشات/ یوتیوب)

دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در ناحیه‌‏ی غرب ‌افغانستان، از افزایش قاچاق کودکان این کشور به پاکستان و ایران خبر داد.

به گزارش این سازمان، تنها در ۹ ماه نخست سال جاری خورشیدی، بیش‌‏از ۸ هزار  کودک افغان که اغلب آنها به‌‏وسیله‌‏ی قاچاقچیان انسان به ایران انتقال یافته بودند، توسط مسئولان ایرانی به کشورشان باز گردانده شده‌‏اند.

این کودکان بیشتر از ولایت‌‏های مرزی نیمروز، هلمند و قندهار توسط  باندهای قاچاق انسان مورد سوء استفاده قرار می‌‏گیرند.

«عبدالقادر رحیمی»، رئیس‌‏دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت هرات گفت: «افرادی هستند که به گونه‌‏ای سازمان‌‏یافته به قریه‌‏جات در ولایت‌‏های مختلف افغانستان می‌‏روند و با ترغیب خانواده‌‏ها به کسب پول و درآمد از طریق فرزندان‌‏شان، کودکان را قاچاق می‌‏کنند.»

بنا به اظهارات این مقام، قاچاقبران انسان از فقر اقتصادی مردم در افغانستان سوء استفاده کرده و کودکان آنها را به منظور بهره‌‏برداری‌‏هایی نظیر استفاده از اعضای بدن،‌ مشاغل طاقت‌‏فرسا و سوء استفاده‌‏های جنسی به کشورهای مختلف به ویژه ایران و پاکستان قاچاق می‌‏کنند.

ناظر مرزی کمیسیون حقوق بشر مستقر در بندر اسلام قلعه، استفاده از کودکان برای قاچاق مواد مخدر را نیز از موارد عمده‌‏ی بکارگیری آنها در ایران ذکر کرده است.

«سلطان محمد فروکش»، می‌‏گوید روزانه شاهد اخراج ۱۵۰ تا ۲۰۰ کودک از ایران است.

در همین حال مسئول بخش حمایت از اطفال کمیسیون حقوق بشر هرات، تصریح کرده که ۲۴۶ کودک دختر نیز در میان کودکان برگردانده شده از ایران طی ۹ ماه گذشته وجود داشته که برخی از آنان مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند.

طبق گزارش‌‏های این سازمان، بسیاری از کودکان قربانی قاچاق در شرح سرگذشت‌‏شان اظهار داشته‌‏اند که به‌‏وسیله‌‏ی قاچاقچیان تحت گرسنگی، ضرب و شتم و تجاوز جنسی قرار گرفته‌‏اند.

رحیمی، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت هرات، در ادامه همچنین اعلام کرد که دو پست نظارتی در بندر «اسلام قلعه» هرات و بندر «میلک نیمروز» ایجاد شده تا ضمن نظارت بر وضعیت کودکان مهاجر، با تمام کودکان رد مرز شده از ایران گفت‌‏وگو کنند.

وی با تأکید بر افزایش ۱۰ درصدی پدیده‌‏ی قاچاق کودکان در ولایت‌‏های غربی و جنوبی نسبت به سال گذشته، مأموران مرزی افغانستان را به سهل‌‏انگاری در جلوگیری از قاچاق اطفال از کشور و حتی در برخی موارد سازش با قاچاقبران انسان متهم کرد.

اتهامی که از سوی مقامات پلیس مرزی این کشور به شدت تکذیب شده است.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی