Asset 2

هوش هیجانی

اصطلاح هوش هیجانی بیشتر برای کیفیت و درک احساسات افراد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خوی آنان کاربرد دارد
اصطلاح هوش هیجانی بیشتر برای کیفیت و درک احساسات افراد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خوی آنان کاربرد دارد
اصطلاح هوش هیجانی بیشتر برای کیفیت و درک احساسات افراد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خوی آنان کاربرد دارد

در شماره‌های گذشته به ویژگی‌های ارتباط درون‌فردی به اختصار اشاره رفت؛ اینک سعی داریم تا در مورد توانایی‌ها، هیجانات و احساسات فرد نیز مطالبی را بیان کنیم. آنچه که در مورد افراد بیان می‌شود، برخی‌ها به هوش و حافظه و برخی دیگر به درایت و کاردانی و گروهی نیز ممکن است به مدیریت و رهبری فرد توجه کرده و از آن به عنوان ویژگی‌ شاخص فرد یاد کنند، در این بحث، در نظر داریم تا اندکی در مورد هوش هیجانی توضیح دهیم.

هوش هیجانی یا Emotional Intelligence، عبارت از شناخت و کنترل هیجان‌های خود است؛ به عبارت دیگر، شخصی که (EI) بالایی دارد، سه مؤلفه هیجان‌ها را به طور موفقیت‌آمیزی با یکدیگر تلفیق می‌کند. این سه مؤلفه عبارتند از مؤلفه شناختی، مؤلفه فیزیولوژیکی و مؤلفه رفتاری.

اصطلاح هوش هیجانی برای اولین‌بار در دهه ۱۹۹۰ توسط دو روان‌شناس به نام‌های جان مایر و پیتر سالووی مطرح شد؛ آنان معتقدند که کسانی که دارای هوش هیجانی هستند، می‌توانند عواطف خود و دیگران را کنترل کرده، بین پیامدهای مثبت و منفی عواطف تمایز قایل شوند و از اطلاعات عاطفی برای راهنمایی فرایند تفکر و اقدامات شخصی استفاده نمایند. اصطلاح هوش هیجانی بیشتر برای کیفیت و درک احساسات افراد، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خوی آنان کاربرد دارد؛ در حقیقت این هوش مشتمل بر شناخت احساسات خویشتن و دیگران است که از آن برای اتخاذ تصمیمات مناسب در زندگی، می‌توان بهره برد.

هوش هیجانی، عاملی است که به هنگام شکست، در شخص ایجاد انگیزه می‌کند و به واسطه داشتن مهارت‌های اجتماعی بالا، منجر به برقراری رابطه خوب با مردم می‌شود. از این طریق در روابط اجتماعی و بده ‌بستان‌های روانی و عاطفی، فرد قادر است تا گزینه مناسب را تشخیص داده و بداند چه عملی مناسب و چه حرکتی نامناسب است؛ یعنی اینکه فرد در شرایط مختلف بتواند امید را در خود زنده نگه دارد، با دیگران همدل باشد و احساسات دیگران را درک کند، برای به دست آوردن پاداش بزرگتر، پاداش کوچک را نادیده انگارد و نگذارد نگرانی، قدرت تفکر و استدلال او را مختل کند، در برابر مشکلات پایداری کند و در همه حال انگیزه خود را حفظ نماید.

هوش هیجانی، نوعی استعداد عاطفی است که تعیین می‌کند از مهارت‌های خود چگونه به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و حتی کمک می‌کند تا فکرمان را در مسیری درست و اصولی به کار اندازیم.

این مطلب ادامه دارد…

دکتر مجید مجد‌‌‌‌‌‏نیا دارای مدرک دکترای تخصصی ارتباطات، کارشناس علوم اجتماعی دانشگاه علامه طبابایی، مدرس، مترجم و پژوهشگر علوم ارتباطات هستند. وی ۲۰ سال تجربه مدیریت در حوزه آموزش و پژوهش در سیستم بانکی و ۱۵ سال تجربه تدریس در دانشگاه‌‌‌‌‌‏های ایران را داراست.

در مقالات دیگر از دکتر مجید مجد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏نیا به بحث ارتباطات بیشتر خواهیم پرداخت. 

وب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏سایت ایشان: www.majdnia.ir

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «هوش هیجانی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی