Search
Asset 2

پس‌‌‌‏از حمله طالبان به فرودگاه قندهار، رهبران افغانستان و پاکستان بر مواضع خود پافشاری کردند

افغانستان پاکستان طالبان
جمع شدن مردم پس از حمله انتحاری در مرز پاکستان و افغانستان در ننگرهار، ژوئن ۲۰۱۴، افغانستان، پاکستان را عامل نفوذ طالبان در افغانستان می‌‏داند. (Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)

 

رهبران افغانستان و پاکستان در نشستی که روز چهارشنبه در مورد آینده افغانستان در اجلاس سالانه کشورهای آسیایی برگزار شد، همچنان بر مواضع پیشین خود نسبت به یکدیگر اصرار ورزیدند تا روابط این دوکشور بازهم طوفانی باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همزمان با برگزاری این نشست، شبه‌‌‌‏نظامیان طالبان عصر روز سه‌‌‌‏شنبه به فرودگاه شهر قندهار در جنوب افغانستان حمله کردند، که این حمله منجر به کشته شدن دست‌‌‌‏کم ۱۸ تن و مجروح شدن ۲۰ تن شد.

این رخداد مسیر نشست «قلب آسیا» را که با حضور سران بسیاری از کشورهای آسیایی و غیر آسیایی در اسلام‌‌‌‏آباد، با محوریت اوضاع افغانستان برگزار شده بود، تحت‌‌‌‏الشعاع قرار داد.

این نشست نخستین برنامه گفت و گوی جدی پس‌‌‌‏از ماه‌‌‌‏ها مذاکره بی‌‌‌‏نتیجه میان دولت‌‌‌‏ افغانستان و طالبان است.

«آنتونی بلینکن»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم با شرکت در اجلاس، روز سه‌‌‌‏شنبه در دیدار بار سران پاکستان از آنان خواست تا با استفاده از نفوذ خود بر طالبان، آنان را وادار به مذاکره با افغانستان کنند.

اما باریکه امید برای از سرگیری مذاکرات افغانستان، پس‌‌‌‏از حمله روز گذشته طالبان به فرودگاه قندهار خدشه دار شد.

همکاری میان کابل و اسلام آباد برای برقراری ثبات در افغانستان بسیار ضروری به‌‌‌‏نظر می‌‌‌‏رسد، اما از سال گذشته همزمان با آغاز دوران ریاست جمهوری «اشرف غنی»، به دلیل وقوع یک سری از حملات و بمب‌‌‌‏گذاری‌‌‌‏ها در کابل، امیدها برای ایجاد روابط گرم‌‌‌‏تر به‌‌‌‏سرعت نقش برآب شد.

آقای غنی در این نشست گفته است که تلاش دشمنان برای تجزیه افغانستان خنثی شده است. او «گروه های تروریستی منطقه‌‌‌‏ای و بین‌‌‌‏المللی» را در ایجاد خشونت در کشورش مقصر دانست.

اشرف غنی گفت: « استفاده از اسلام‌گراها به‌عنوان ابزار سیاست خارجی داستان گذشته است.» او در اشاره‌‌‌‏ای روشن به پاکستان، این کشور را عامل نفوذ طالبان در افغانستان برشمرد.

نواز شریف هم خاطر نشان کرده که گفت‌وگوهای صلح در صورتی موفق خواهد شد که زمینه جذب طالبان را در قدرت فراهم کند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی