logo_eet

کاخ سفید: اوباما خواهان پذیرش پناهندگان سوری بیشتری است

آمریکا ۱۰ هزار سوری از ۱۷ هزارپناهنده ارجاع داده شده به امریکا توسط آژانس سازمان ملل متحد را می‌‏پذیرد.
آمریکا ۱۰ هزار سوری از ۱۷ هزارپناهنده ارجاع داده شده به امریکا توسط آژانس سازمان ملل متحد را می‌‏پذیرد. (KHALIL MAZRAAWI/AFP/Getty Images)
آمریکا  ۱۰ هزار سوری از ۱۷ هزارپناهنده ارجاع داده شده به امریکا توسط آژانس سازمان ملل متحد را می‌‏پذیرد.
آمریکا ۱۰ هزار سوری از ۱۷ هزارپناهنده ارجاع داده شده به امریکا توسط آژانس سازمان ملل متحد را می‌‏پذیرد. (KHALIL MAZRAAWI/AFP/Getty Images)

 

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده در حالبرنامه ریزی برایپذیرش۱۰ هزار پناهنده‌‏ی سوری و تخصیص بودجه‌‏ی بیشتر در سالآینده است. این تعداد افزایش قابل توجهی را نشان می‌‏دهد؛ این در حالی است که تاکنون حدود ۱۵۰۰ نفراز پناهندگان سوری درایالات متحده پس از جنگ داخلی این کشور اجازه اسکان پیدا کرده‌‏اند.

کاخ سفید تحت فشار سنگین مجبور به ارائه پول بیشتر برای کمک به رفع بحران انسانی در اروپا بوده است.

ده‌‏ها هزار نفر از مردم از کشورهای جنگ زده در خاور میانه و آفریقا جان خود را به خطر می‌‏اندازند و در تلاش‌‏های ناامیدانه دسته جمعی به دنبال پناهگاهی امن می‌‏گردند و در این راه حتی جان خود را از دست می‌‏دهند.

بر همین اساس از این پس پناهندگان سوری در صف انتظار پذیرفته شدن برای استقرار در ایالات متحده هم خواهند بود.

هنوز مشخص نیست که پذیرش تعداد زیادی از پناهندگان سوری به بحرانی که در حال حاضر کشورهای اروپایی با آن گریبانگیر هستند، چقدر کمک خواهد کرد.

به گزارش اپک تایمز، «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید گفت که تخصیص ۴ میلیارد دلار دولت به سازمان‌‏های امدادی موثرترین راه برای ایالات متحده در جهت حل مشکل بحران است؛ اما باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا تصمیم گرفته است که با پذیرش بیشتر پناهندگان سوری و افزایش بودجه از اول اکتبر به این بحران کمک کند.

در طول چند سال گذشته ۱۷ هزار سوری توسط آژانس پناهندگان سازمان ملل در ایالات متحده اسکان داده شدند. همچنین در ماه اخیر ۱۵۰۰ نفر و بعلاوه‌‏ی ۳۰۰ نفر دیگر نیز مستقر شدند. در حال حاضر هم حدود ۱۵ هزار سوری با توجه به صحبت‎های وزارت امور خارجه در صف انتظار ورود به این کشور هستند.

در حال حاضر با توجه به اعلام ارنست، اوباما با پذیرش ۱۰ هزار نفر از این تعداد موافقت کرده است.

«جان کربی»، سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت که این ۱۰ هزار سوری از ۱۷ هزارپناهنده ارجاع داده شده به امریکا توسط آژانس سازمان ملل متحد است.

ارنست همچنین گفت: «اوایل این هفته دولت این تصمیم را به دنبال اجرای «طیف وسیعی از روش‌‏های ممکن» برای کمک به متحدان آمریکا و به دلیل ۳۴۰ هزار پناهنده تازه رسیده از خاور میانه، آفریقا و آسیا گرفته است.»

به گفته‌‏ی وی بسیاری از این افراد از بخش‌‏های اسلامی عراق فرار کرده‌‏اند. ۱۵۰۰ پناهنده‌‏ی سوری مستقر در ایالات متحده اسکان تنها بخش کوچکی از جمعیت ۱۱.۶ میلیون نفری مردم سوریه درگیر جنگ را نشان می‌‏دهد.

«جان کری»، وزیر امور خارجه روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده سهمیه‌‏ی پذیرش پناهندگان را تا ۵ هزار نفر دیگر هم افزایش خواهد داد.

وی روز چهارشنبه اعلام کرد: «ما به دنبال مشخص کردن آمار مناسبی از این افراد هستیم. با توجه به بحران پناهندگان سوریه در اروپا امیدواریم سهم ما بتواند به اداره‌‏ی این موضوع کمک کند.»

آلمان امسال از ۸۰۰ هزار پناهجو حمایت کرده است.

«نانسی پلوسی»، رهبر اقلیت‌‏های کاخ سفید روز پنجشنبه گفت که آمریکا برای کمک به کشورهای اروپایی، باید تعداد پناهندگان را در سال آینده از ۵ هزار نفر افزایش دهد. وی در ادامه گفت: «این رقم پیشنهاد شده توسط کری خیلی کم است.»

وی همچنین گفت که ایالات متحده پس از جنگ ویتنام، پناهندگان به مراتب بیشتری پذیرفته است و این بار نیز می‌‏تواند دوباره این کار را انجام دهد.

ارنست هم در این خصوص گفت: «ایمنی و امنیت ایالات متحده و شهروندانش در تصمیم گیری برای ورود بیشتر پناهندگان به کشور تعیین کننده است.»

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *