Search
Asset 2

کانادا به زودی واکسن آزمایشی ابولا را صادر می‌‌‏کند

به‌‏منظور جلوگیری از گسترش ابولا، دمای بدن مسافران در فرودگاه‌‏های برخی کشور‌‏ها مورد آزمایش قرار می‌‏گیرد. (SIA KAMBOU/AFP/Getty Images)
به‌‏منظور جلوگیری از گسترش ابولا، دمای بدن مسافران در فرودگاه‌‏های برخی کشور‌‏ها مورد آزمایش قرار می‌‏گیرد. (SIA KAMBOU/AFP/Getty Images)
به‌‏منظور جلوگیری از گسترش ابولا، دمای بدن مسافران در فرودگاه‌‏های برخی کشور‌‏ها مورد آزمایش قرار می‌‏گیرد. (SIA KAMBOU/AFP/Getty Images)

 

دولت کانادا از صدور واکسن آزمایشی ابولا به سازمان بهداشت جهانی از روز دوشنبه خبر داد. این کشور ۸۰۰ واکسن آزمایشی را در سه محموله‌‌‌‏ی جداگانه ارسال خواهد کرد.

سخنگوی دولت کانادا روز شنبه طی مصاحبه‌‌‌‏ای اعلام کرد که آژانس بهداشت عمومی کانادا این واکسن را برای آژانس سازمان ملل متحد در ژنو تهیه کرده است.

سازمان بهداشت جهانی، سازمانی بین‌‌‌‏المللی و هماهنگ کننده‌‌‌‏ی اصلی کشورها در مبارزه با شیوع ابولا است. این سازمان  به همراهی یکی از مقامات بهداشتی غرب آفریقا با توجه به نگرانی مردم برای استفاده از این واکسن آزمایشی برای پخش و استفاده از این نوع واکسن اقدام خواهد کرد.

در حال حاضر بیش از۴۵۰۰  نفر در غرب آفریقا به دلیل ابتلا به این بیماری کشته شده‌‌‌‏اند. واکسن کانادایی قرار است در کشورهای غرب آفریقا مورد استفاده قرار گیرد و آزمایش آن از هفته‌‌‌‏ی گذشته در ایالات متحده بر روی انسان‌‌‌‏ها آغاز شده است.

«رونا آمبروز»، وزیر بهداشت کانادا روز دوشنبه گذشته گفت: «۲۰ عدد از این واکسن برای آزمایش بر روی ۴۰ داوطلب سالم به موسسه پژوهش والتر رید در مریلند فرستاده شد.»

فاز ۱ این آزمایش تعیین خواهد کرد که آیا این واکسن با نام «VSV-EBOV» برای استفاده انسان‌‌‌‏ها مناسب و بی‎‌‌‌‏خطر خواهد بود. این تست همپنین سطح مقدار مناسب و عوارض جانبی احتمالی را تعیین خواهد کرد.

آزمایش این واکسن بر روی پستانداران نشان می‌‌‌‏دهد که تزریق پیش‌‌‌‏از قرار گیری در معرض ویروس در جلوگیری از عفونت موفق بوده است، همچنین باعث افزایش شانس زنده ماندن آن حیوانات پس‌‌‌‏از قرار گرفتن در معرض ویروس شده است.

مقامات بهداشتی کانادا اظهار کردند که نتایج آزمایش این واکسن بر روی انسان‌‌‌‏ها ماه دسامبر مشخص خواهد شد.

دکتر «گرگوری تیلور» از آژانس بهداشت عمومی کانادا گفت: «این واکسن، محصول سال‌‌‌‏های بسیاری تحقیقات علمی و نوآوری است و می‌‌‌‏تواند به یک ابزار مهم در مهار این بیماری تبدیل گردد.»

وی ادامه داد: «ما به همکاری نزدیک خود با سازمان بهداشت جهانی  برای رسیدگی به برخی از مسائل اخلاقی و تدارکاتی استفاده از این واکسن آزمایشی در مبارزه با ابولا ادامه خواهیم داد.»

تیلور هفته‌‌‌‏ی گذشته گفت که گام بعدی محققان آزمایش این واکسن بر روی گروه‌‌‌‏های بزرگتری از افراد داوطلب خواهد بود. به احتمال زیاد این آزمایش بیشتر افراد و کارکنان بخش مراقبت‌‌‌‏های پزشکی در غرب آفریقا را که در تماس مستقیم با این بیماری هستند، دربرمی‌‌‌‏گیرد.

گفته می‌‌‌‏شود که یک شرکت کوچک امریکایی به نام « NewLink Genetics» دارای مجوز لازم برای آزمایش واکسن ابولا بر روی انسان‌‌‌‏ها است.

این شرکت اعلام کرده است که اوایل ماه اکتبر آزمایشات بالینی این واکسن در آمریکا، آلمان، سوئیس و یک کشور آفریقایی که نامش ذکر نشده ولی در تماس مستقیم با این بیماری نیست، شروع خواهد شد.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی