Search
Asset 2

کاوشگر «فیله» برای همیشه بر روی دنباله دار گم شده است

کاوشگر فیله
(ESA/Rosetta/Philae/DLR)
کاوشگر فیله
(ESA/Rosetta/Philae/DLR)

 

در نوامبر سال ۲۰۱۴ کاوشگر فضا نورد «فیله» با فرود بر روی ستاره دنباله داری به نام P67 نام خود را ماندگار کرد.

حالا دوباره این کاوشگر با گم شدن همیشگی‌‌‏اش نام خود را به عنوان اولین کاوشگری که بر روی ستاره دنباله‌‌‏دار گم می‌‌‏شود ثبت می‌‌‏کند.

از ژوئیه سال ۲۰۱۵ سیگنال‌‌‏های ارسالی از این کاوشگر به «روزتا»، سفینه مادر، قطع شده است و دانشمندان آژانس فضایی اروپا (ESA) در مورد بازگشت این کاوشگر خوش‌‌‏بین نیستند.

استفان آلمس، مدیر این پروژه در مرکز هوایی آلمان روز ۱۲ فوریه در بیانیه‌‌‏ای گفت: «متاسفانه شانس کاوشگر فیله برای تماس با تیم ما در مرکز کنترل کاوشگر به صفر نزدیک می‌‌‏شود. ما دیگر هیچ فرمانی ارسال نمی‌‌‏کنیم و دریافت مجدد سیگنال ما را بسیار شگفت زده خواهد کرد.»

با اینکه فیله گم شده، اما دستاورد‌‌‏های زیادی را از آن خود کرده است.

کاوشگر فیله
تصویری که مشاهده می‌‌‏کنید از ستاره دنباله‌‌‏دار P67 است که توسط کاوشگر فیله در ماموریت خود طی فرود بر روی ستاره دنباله‌‌‏دار در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۴ گرفته شده است. (ESA/Rosetta/Philae/DLR)

این کاوشگر فرودی نامناسب بر روی دنباله دار داشت به طوری که حدود یک کیلومتر از مکانی که برای فرودش برنامه ریزی شده بود فاصله داشت. با این حال توانست ۸۰ درصد از کار‌‌‏های برنامه ریزی شده‌‌‏اش را به انجام برساند؛ از قبیل گرفتن اولین تصاویر از ستاره دنباله دار از بالا و روی سطح و ارسال تصاویر از مواد تشکیل دهنده معدنی وآلی ستاره دنباله دار.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی