Asset 2

کتابی که در‎حال متلاشی کردن حزب کمونیست چین است، ده ساله شد

تصاویر از «داشیانگ»، هنر و ترکیب‎بندی از «لویس نواس». (اپک تایمز)
تصاویر از «داشیانگ»، هنر و ترکیب‎بندی از «لویس نواس». (اپک تایمز)
تصاویر از «داشیانگ»، هنر و ترکیب‎بندی از «لویس نواس». (اپک تایمز)

در ۱۹ نوامبر ۲۰۰۴، اپک تایمز چینی به انتشار یک مجموعه مقالات نُه بخشی به‎نام «نُه شرح و تفسیر درباره‎ی حزب کمونیست » دست زد. زبان صداقانه‎ی این مقالات درباره‎ی استفاده‎ از ظلم و فریب‎کاری توسط حزب کمونیست برای سلطه بر چین، بلافصله مورد توجه مردم چین قرار گرفت.

یک جنبش اجتماعی به نام «توئیدانگ» به معنای «ترک کردن حزب»، یک شبه ظهور پیدا کرد.

در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴، اولین بیانیه‎ی ترک حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) بر روی وب‎سایت اپک تایمز چینی منتشر شد. «نُه شرح وتفسیر»، فوراً به‎صورت کتاب چاپ شد و از آن زمان به‎طور پیوسته به‌صورت آن‎لاین یا چاپی در‎دسترس قرار گرفت.

تا به امروز بیش از ۱۸۰ میلیون چینی روابط خود را با ح.ک.چ یا سازمان‎های وابسته به آن به‌ویژه سازمان‌های لیگ جوانان و پیشاهنگان جوان کمونیست به‎صورت بیانیه‌هایی آن‎لاین قطع کرده‎اند.

هر‎چند ۱۴ درصد از مردم چین به‎طور رسمی خروج خود را از ح.ک.چ اعلام کرده‎اند؛ اما رژیم چین در طی این ده سال گذشته هرگز نه به‎صورت رسمی بیانیه‎ای صادر کرده و نه در گزارش‎های خبری‎اش در بلندگوهای تبلیغاتی خود از «نُه شرح و تفسیر» نام برده و یا انتقاد کرده است.

«صدایی جدید»

با انتشار کتاب «نُه شرح و تفسیر» صدایی جدید در چین ایجاد شد. «مو جیانگانگ»، شاعر و نویسنده، در مصاحبه‎ای با اپک تایمز اظهار داشت: «چنین صدایی، جنایات ح.ک.چ پلید را افشا کرد و سرشت خشن و شیطانی آن را آشکار ساخت.»

وی گفت: «این کتاب برای مردم چین صحبت می‌کند و چراغ هدایتی است برای آن‌ها تا  ح.ک.چ پلید را ترک کنند.»

«مردم معمولاً هنگامی‎که اولین‎بار «نُه شرح وتفسیر» را می‌خوانند شوکه می‌شوند. آن‎ها ناگهان متوجه می‌شوند که تاکنون با دروغ‌های تبلیغاتی حزب زندگی می‌کرده‌اند.»

یک مقام سابق حزب، این مقالات را تحسین می‎کند

«چن یانگلین»، دیپلمات سابق چینی در استرالیا که در سال ۲۰۰۵ با اعلام پناهندگی خود در سرخط اخبار قرار گرفت، در مصاحبه‌ای با اپک تایمز گفت: «قبل از خواندن «نُه شرح و تفسیر»، بسیاری از روشن‎فکران از جمله خودم، تصور می‎کردیم ح.ک.چ با‌وجود اشتباهاتی که مرتکب شده، هنوز هم خوب است.»

وی اظهار داشت: «من به اشتباه فکر می‎کردم ح.ک.چ در طول اصلاحات به پیشرفت‎ها و موفقیت‎هایی خواهد رسید و بازار چین در جهان رونق خواهد گرفت؛ اما بعد از خواندن «نُه شرح و تفسیر» متوجه شدم که ماهیت ح.ک.چ شیطانی است.»

«ح.ک.چ مرتکب جنایات زیادی علیه بشریت شده و بر همه‌ی آن‌ها سرپوش گذاشته است.»

چن گفت که از دوستش درخواست کرده بود تا با استفاده از نامش، بعد از گرفتن پناهندگی، بیانیه‎ای را در وب‎سایت چینی اپک‎تایمز منتشر کند و قطع رابطه‎ی او با حزب کمونیست چین را فورا اعلام کند.»

وی افزود: «فکر می‌کنم جنبش «توئیدانگ» بسیار بامعنا است. از غل و زنجیر و کنترل و نفوذ ح.ک.چ خارج می‌شوی و می‎توانی خود را آزادانه و به‎طور مستقل بیان کنی. هر زمان که هر یک از مردم چین بتوانند به‌طور مستقل فکر کنند، آن‎گاه ح.ک.چ قادر نخواهد بود دروغ‎های خود را در بلندگوهای تبلیغاتی حکومت سرهم کند.»

جامعه‎ی محلی از توئیدانگ حمایت می‌‏کنند

 گرچه ح.ک.چ تسلط کاملی بر رسانه‎ها، چاپ و نشر و اینترنت دارد، با این حال مردم راه‎هایی برای خواندن «نُه شرح و تفسیر» پیدا می‎کنند.

 آقای «وو»، عضو یکی از سازمان‎های مدنی در استان «یوننان» با عضویت ۱۱۰۰۰۰ نفر در ۱۸ شهر و استان می‎گوید: «هر هفته ما برای تماشای دی وی دی‌های «نُه شرح و تفسیر» دور هم جمع می‌‏شویم و یک فصل از این مقالات را می‎خوانیم.»

وو با گفتن این‎که «تاکنون حتی از یک هفته هم صرف نظر نکرده‎ایم» اضافه کرد اعضای این سازمان روابط خود را با ح.ک.چ و سازمان‎های وابسته به آن قطع کرده‎اند.

وو اظهار داشت، در روز مصاحبه با اپک تایمز، ۱۴ نفر از سازمان وی، ح.ک.چ را ترک کرده‎اند، ۴ نفر سازمان  لیگ جوانان و ۳ نفر پیشاهنگان جوان کمونیست را رها کرده‎اند.

وی افزود: «هر چیزی که می‎گویم حقیقت دارد. ما مثل ح.ک.چ دروغ نمی‎گوییم. ح.ک.چ کاملاً فاسد شده است.»

انتشار کتاب نُه شرح و تفسیر درباره‎ی حزب کمونیست چین، میلیون‌ها نفر از مردم چین را بر آن داشته که عضویت خود در حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) را ترک بگویند. در‎حال حاظر، روزانه صد هزار نفر ح.ک.چ را ترک می‎کنند. (Dai Bing/Epoch Times)

 

گردش‌گران چینی

بسیاریاز گردش‌‏گران سرزمین اصلی چین از‎طریق غرفه‎ها و برنامه‎هایی که توسط داوطلبان توئیدانگ در جاهای دیدنی و جاذبه‎های کشورهای دیگر راه‎اندازی شده‎اند، ارتباط با ح.ک.چ را نفی می‎کنند.

آقای «رن»، داوطلب توئیدانگ در کاخ مشهور تایلند، یک گردش‎گر چینی را به‎یاد می‎آورد که در آکادمی علوم چین کار می‎کرد. آن گردش‎گر گفته بود که ح.ک.چ به دانش‎ستیزی و حقیقت‎پوشانی مشغول است و سیاست‎هایی را اتخاذ کرده که مردم را فریب دهد. وی گفته بود که بسیاری از چینی‎ها با پیشینه‌‏ی آموزشی بالا به ح.ک.چ اعتقادی ندارند و از آقای رن خواسته بود تا به او برای ترک ح.ک.چ کمک کند.

در تایپه، تایوان، میدان آزادی نیز یک محل گردش‎گری غالبا مورد بازدید گردشگران سرزمین اصلی چین قرار می‎گیرد. آقای «پان» یک گردش‎گر چینی که از تایوان دیدن می‎کرد به یکی از داوطلبان محلی توئیدانگ گفته بود که چگونه این موضوع را که ح.ک.چ بعد از تماشای فیلم‎های «نُه شرح و تفسیر» در سال ۲۰۰۵ عمل کرده، درک کرده است.   

پان گفته بود: «اکثر مردم چین کاملاً توسط ح.ک.چ تباه شده‎اند. امروز در چین، هیچ‌کس جرأت نمی‌کند حقیقت را بگوید؛ مردم دروغ می‎گویند و محصولات تقلبی همه‌جا وجود دارد.»

«هر چیزی که در «نُه شرح و تفسیر» گفته می‌شود، حقیقت دارد. من چند نفر از اعضای حزب را می‌شناسم  و حتی آن‎ها نیز می‌گویند که سقوط ح.ک.چ تنها به موضوع زمان برمی‌گردد.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی