Search
Asset 2

کشف نرم‌‌‏افزار جاسوسی از پیش نصب شده بر روی Lenovo، Huawei و Xiaomi و دیگر گوشی‌‌‏های چینی

(Greg Baker/AFP/Getty Images)
(Greg Baker/AFP/Getty Images)
(Greg Baker/AFP/Getty Images)
(Greg Baker/AFP/Getty Images)

 

یک شرکت امنیت سایبری آلمانی، بدافزاری از پیش نصب شده در گوشی‌‌‏های هوشمند ساخت شرکت‌‌‏های چینی یافته که می‌‌‏تواند به تماس‌‌‏ها گوش دهد، کاربران را ردیابی کرده و خرید آنلاین کند.

این نرم‌‌‏افزار در گوشی‌‌‏هایی همچون Lenovo، Huawei و Xiaomi دیده شده‌‌‏ و شرکت امنیت سایبری G DATA، این گوشی‌‌‏ها را هم به فهرست رو به افزایش گوشی‌‌‏های هوشمند چینی دارای نرم‌‌‏افزار جاسوسی افزوده است.

«اندی هایتر»، سخنگوی شرکت امنیت داده‌‌‏ها، در یک مصاحبه تلفنی گفت: «این در تعداد زیادی از گوشی‌‌‏ها در حال رخ دادن است.»

در ماه مارس، محققان در سفرشان به چین بدافزار مشابهی را در گوشی شائومی، Xiaomi Mi 4 LTE پیدا کردند.

به عقیده‌‌‏ی متخصصان نرم‌‌‏افزار جاسوسی بر روی این همه دستگاه‌‌‏ها مشابه است و همگی قبل‌‌‏از رسیدن به مصرف کننده بر روی دستگاه‌‌‏ها نصب شده‌‌‏اند.

آقای هایتر می‌‌‏گوید که این بدافزارها همچنین دارای یک خصوصیت منحصر به فرد هستند: « قابل حذف نیستند!»

به گفته‌‌‏ی وی، اگر این بدافزار را روی گوشی خود دیدید، تنها گزینه‌‌‏ای که دارید این است که نسخه‌‌‏های جدید آن را خریداری کنید.

قابل حذف نبودن این بد افزار، فقط پیچیدگی آن را نشان نمی‌‌‏دهد، بلکه نشان‌‌‏دهنده‌‌‏ی میزان کار انجام شده در پشت آن هم هست. گروه یا افرادی ابتدا بایستی تلفن را باز کرده و پس‌‌‏از نصب نرم‌‌‏افزار جاسوسی آن را به‌‌‏طور کامل بسته باشند.

محققان قادر به فهمیدن این که آن دقیقاً در کدام مرحله از زنجیره‌‌‏ی تولید که نصب شده است نیستند، اما هایتر گفت که نشانه‌‌‏های مشهود حاکی از انجام یک عملیات بزرگ است. او اشاره کرد: «ما شاهد تعداد روزافزونی از این تلفن‌‌‏ها هستیم.»

در کنار گوشی‌‌‏های لنوو، هوآوی و شیائومی، محققان شرکت G DATA، نرم‌‌‏افزار جاسوسی مشابهی در گوشی‌‌‏های تلفن آلپ، کنکورد، DJC، SESONN و Xido یافته‌‌‏اند. در گزارش نتایج این جستجو، از ۲۶ مدل گوشی دارای این نوع بدافزار نام برده شده است.

طبق این گزارش همه‌‌‏ی این گوشی‌‌‏ها به استثنای کنکورد ساخت کشور چین هستند.

بنابر این تحقیقات، این نرم‌‌‏افزارهای مخرب احتمالاً توسط یک واسطه‌‌‏، جایی مابین تولید کننده و فروشندگان بر روی گوشی‌‌‏ها نصب شده‌‌‏اند.

البته نمی‌‌‏توان نقش دولت چین را در هدایت این عملیات جاسوسی نادیده گرفت. رژیم کمونیست چین سابقه‌‌‏ی طولانی در به‌‌‏کارگیری نرم‌‌‏افزارهای مخرب مشابه برای جاسوسی از مردم دارد.

چندی پیش متخصصان امنیت سایبری Lacoon، از عملیات جاسوسی بدافزاری پرده برداشتند که معترضان دموکراسی در هنگ کنگ را هدف قرار داده بود.

این بدافزار که از ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴ فعال شده بود، به هکرها اجازه می‌‌‏داد تا کنترل کاملی بر روی تلفن همراه معترضان دموکراسی در هنگ کنگ داشته باشند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «کشف نرم‌‌‏افزار جاسوسی از پیش نصب شده بر روی Lenovo، Huawei و Xiaomi و دیگر گوشی‌‌‏های چینی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی