Search
Asset 2

کمک ۱.۵ میلیارد دلاری ژاپن برای حل بحران پناهندگان و خاورمیانه

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن
سخنرانی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در مجمع عمومی سازمان ملل، سپتامبر ۲۰۱۵ (John Moore/Getty Images)
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن
سخنرانی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در مجمع عمومی سازمان ملل، سپتامبر ۲۰۱۵ (John Moore/Getty Images)

 

نخست وزیر ژاپن روز سه‌‏شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که کشورش ۸۱۰ میلیون دلار برای امدادرسانی به پناهجویان و آوارگان سوریه و عراق اختصاص داده که این میزان نسبت به سال گذشته سه‌‏برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری نیویورک تایمز، «شینزو آبه» همچنین گفت که مبلغ ۷۵۰ میلیون دلار هم برای بهبود سیستم‌‏های آب‌‏رسانی در عراق و پروژه‌‏های دیگری که به ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه و آفریقا کمک می‌‏کند، اختصاص داده است.

آقای آبه گفت: «ژاپن در طی ۷۰ سال پس‌‏از پایان جنگ جهانی دوم، همواره ملتی صلح‌‏دوست بوده و ما پیشینه‌‏ای از تلاش‌‏های موفق در راستای ترویج صلح و پیشرفت جهان اندوخته‌‏ایم.»

ژاپن در جمع ۱۵ عضو شورای امنیت، در میان ۱۰ عضو غیر دائم این شورا است و مدت‌‏های طولانی‌‏ست که برای تبدیل شدن به یک عضو دائم این شورا تلاش می‌‏کند.

ژاپن به همراه برزیل، آلمان و هند، یکی از اعضاء گروه موسوم به «G4» است و همه‌‏ی این کشورها خواستار ایجاد تغییرات در شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

آقای آبه عصر روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری از جانب اعضاء گروه G4 گفت: «این کشورها خواهان اصلاحاتی در شورای امنیت هستند که با قرن ۲۱ متناسب است.»

درحال حاضر بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده که حق وتوی قطعنامه‌‏های این شورا را دارند، اعضا دائم بوده و۱۰ کشور دیگر اعضاء غیر دائم را تشکیل می‌‏دهند. این شورا تنها بخشی از سازمان ملل متحد است که اجازه مداخله نظامی در امور بین‌‏المللی را دارد.

سخنرانی آقای آبه در سازمان ملل عاری از اشاره به چالش‌‏های داخلی ژاپن، به ویژه افزایش سن جمعیت و کاهش نرخ زادوولد بود.

میزان زادوولد در ژاپن در سال ۲۰۱۴ به پایین‌‏ترین حد خود رسیده و این پرسش‌‏های جدی را درباره آینده اقتصادی این کشور مطرح می‌‏کند.

براساس برخی برآوردها، ۴۰ درصد جمعیت این کشور تا سال ۲۰۶۰، بالای ۶۵ سال خواهند داشت.

با این حال ژاپن یکی از اصلی‌‏ترین کشورهای جهان دراهدای کمک‌های بشر‌دوستانه محسوب می‌‏شود. در ده‌‏های اخیر این کشور به تنهایی، پس از آمریکا، بیشترین میزان کمک‌های انسان‌دوستانه خارجی را تقبل کرده است.

اپک‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی