Search
Asset 2

۱۲ میلیون فقیر غذایی در ایران

بر مبنای آمار سال ۹۱ حدود ۴۰ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
بر مبنای آمار سال ۹۱ حدود ۴۰ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)

بر مبنای آمار سال ۹۱ حدود ۴۰ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)

طبق اعلام «علی ربیعی»، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۲ میلیون فقیر غذایی در ایران شناسایی شده‌اند و ۸ میلیون ایرانی که دچار سوء تغذیه هستند، زیر پوشش «امنیت غذایی» قرار گرفته‌اند.

وی گفت که با کمک مرکز آمار و سازمان‌های دیگر آماری این شناسایی انجام شده است ولی توضیحی در خصوص نحوه‌ی شناسایی و محاسبه‌‌‌‏ی این تعداد نداد.

«علی اکبر سیاری»، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته است که ۷۸ درصد از مردم ایران تغذیه نامناسب دارند و کم‌خوردن میوه، سبزیجات و مصرف بالای نمک، شکر و روغن ازمشکلات عمده تغذیه‌‌‌‏‌‌‌‏ای مردم است.

در خصوص خط فقر در ایران نیز آمار و ارقام مختلفی از سوی کارشناسان و مسئولان دولتی ارائه می‌شود .

ماه گذشته مرکز آمار ایران، هزینه‌ی یک خانواده‌‌‌‏ی شهری در بهار امسال را ۱ میلیون و ۸۲۲ هزار تومان اعلام کرد و درصورتی‌‌‌‏که خانواده‌‌‌‏ای این درآمد را نداشته باشد، زیر خط فقر قرار دارد. رقم خط فقر برای ساکنان شهر تهران ۳ میلیون تومان برآورد شده است.

به گفته‌ی یک کارشناس اقتصادی، بر مبنای آمار سال ۹۱ حدود ۴۰ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند و با توجه به افزایش تورم این رقم می‌تواند افزایش یافته باشد.

به گفته‌‌‌‏ی وزیر کار با وجود صدها میلیارد دلار درآمد نفتی، فقر کاهش نیافته است.

طبق آخرین گزارش بانک مرکزی ایران، خانوارهای استان تهران پردرآمدترین خانوارهای کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان، لرستان،‌‌‌‏هرمزگان،‌‌‌‏ خراسان شمالی و کرمانشاه کم درآمدترین خانوارهای ایران هستند.

فقر و کم درآمدی یکی از عوامل اصلی سوء تغذیه است و بعد از آن عواملی چون فقر فرهنگی، عوامل اجتماعی، بهداشت و سلامت عمومی در سوء تغذیه افراد نقش دارند.

افرادی که در ایران از سوء تغذیه رنج می‌برند، در اثر کم غذایی دچار مشکلاتی چون کمبود پروتئین، کم خونی و فقر آهن، اختلالات ناشی از کمبود ید، کمبود روی، ‌‌‌‏کلسیم، کمبود ویتانین‌های  D,B,A می‌شوند.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی