Search
Asset 2

۶ حقیقت فیزیک کوانتومی که ماهیت‎تان را زیر سئوال می‎برد

How big are atoms - Copy

 

در این‎جا چند مطلب و فیلم مستند درخصوص فیزیک کوانتومی گردآوری شده که ما را نسبت به آن‌‏چه که در کلاس‎های فیزیک دبیرستان  یاد گرفته‎ایم و به‎طور کل نگرش‎مان درباره‎ی انسان را به چالش می‌‏کشد.

برای یادآوری باید گفت که همه‎ی ما از اتم تشکیل شده‎ایم.

۱)اگر یک اتم  در سایز یک زمین فوتبال را بشکافیم، هسته‎ی آن اندازه‎ی یک تیله خواهد بود. برای این‎که متوجه شوید که چه مقدار اتم وجود دارد؛ اگر همه‎ی اتم‌‏های یک گریپ‎فروت را به‎اندازه‎ی یک زغال اخته در‎نظر بگیرید، آن‎گاه گریپ‎فروت به‎اندازه‎ی زمین خواهد بود. به‎علاوه، به‎غیر از هسته و چند الکترون در یک اتم، اساساً چیزی جز یک فضای خالی در آن وجود ندارد.

۲)الکترون‌‏ها مثل تکه‎های جامد ماده و یا مانند امواجی از احتمالات عمل می‎کنند. هنگامی که کسی آن‎ها را آگاهانه مشاهده نکند، رفتارشان مثل امواج روی آب خواهد بود و اگر رفتارشان توسط کسی زیر نظر قرار گیرد، هم‎چون یک ماده‎ی جامد عمل می‎کند.

در این‎جا می‎توانید فیلمی از آزمایش معروف «دو شکاف» را برای مشاهده‎ی این پدیده، نگاه کنید.

۳)در جهان کوانتومی، چیزی به‎نام گذشته، حال و آینده وجود ندارد و همه‎چیز به‎طور هم‎زمان اتفاق می‎افتد.

۴)گره خوردگی: وقتی دو ذره مانند دو ذره‎ی الکترون هم‎زمان به‎وجود آیند، به‌هم مرتبط و متصل می‌شوند. حتی اگر یکی در یک‌سر جهان و دیگری در سویی دیگر جهان (از هم جدا) باشند، زمانِ هر دو تحریک شده و هر دو فوراً واکنش نشان خواهند داد.

این موضوع وقتی به پدر و مادر خود فکر کنید که هر دو در به‎وجود آمدن شما نقش داشته‎اند، معنی پیدا می‎کند؛ یعنی ما بخشی از آن‎ها (اتم‎ها و الکترون‎های آن‎ها) هستیم؛ بنابراین هنگامی که برای آن‎ها اتفاقی می‎افتد، ما تحت‎تأثیر قرار می‎گیریم و هنگامی که برای ما اتفاقی می‎افتد، آن‎ها تحت‎تأثیر قرار می‌‏گیرند.

۵)انطباق: ذرات می‎توانند در یک زمان در دو مکان باشند.

ما از «ذرات» ساخته نشده‎ایم؛ در‎واقع از امواجی از احتمالات ذرات به‎وجود آمده‎ایم. شما می‎توانید از یک الکترون تک در دو مکان و در یک زمان عکس بگیرید.

دکتر «آمیت گواسمی» در مستند «ما چه می‎دانیم؟!» می‎گوید: «هنگامی که در حالتی از آگاهی قرار نداریم و مشاهده نمی‎کنیم، موج‎هایی از احتمال وجود دارد، اما هنگامی که مشاهده می‎کنیم، تجربیات آگاهانه خواهیم داشت.»

حقیقتی جالب: دکتر «فرد آلن ولف» در مستند «ما چه می‎دانیم؟!» می‎گوید: «در‎واقع، در هنگام راه رفتن، سر کمی سریع‎تر از پاها حرکت می‌‏کند.»

سعی کنید کمی راه بروید و لحظه‎ای به این موضوع بیاندیشید. ممکن است فکر کنید که پاهای‎تان سریع‎تر حرکت می‌‏کند؛ اما در‎واقع هنگام حرکت هر دو پا، سر نیز حرکت می‌‏کند.

۶)همگی ما به‌‏لحاظ فیزیکی، از‎طریق یک میدان نیرومند از الکترون‌‏های نهفته به‎یکدیگر متصل هستیم. در‎واقع، ایده‎ی جدایی‎طلبی مبنی‎بر این‎که همه‎ی ما از نهاد‎های جداگانه هستیم و نه بخشی‎از یکدیگر، اشتباه است. این ذهنیت ما را نسبت‎به مشکلاتی که امروز در جهان با آن روبه‎رو هستیم، مثل آلودگی، مسئول می‎دارد. ما به زندگی همه‎ی موجودات- گیاهان، حیوانات، انسان‌‏ها و همه‎ی موجودات زنده- متصل هستیم.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی