Search
Asset 2

جمع‌آوری واکسن آسترازنکا از سراسر جهان پس از تایید عوارض جانبی

واکسن آسترازنکا چند ماه پس از اینکه این غول دارویی برای اولین بار در دادگاه اعتراف کرد که می‌تواند یک عارضه جانبی خطرناک ایجاد کند، جمع‌آوری خواهد شد.
(MARCO BERTORELLO/AFP via Getty Images)

واکسن کووید۱۹ شرکت آسترازنکا چند ماه پس از اینکه این غول دارویی برای اولین بار در دادگاه اعتراف کرد که می‌تواند یک عارضه جانبی نادر و خطرناک ایجاد کند، در سراسر جهان جمع‌آوری خواهد شد.

به نوشته روزنامه «تلگراف» پس از اینکه این شرکت به صورت داوطلبانه «مجوز فروش» خود را پس گرفت، دیگر نمی‌توان از این واکسن در اتحادیه اروپا استفاده کرد.

آسترازنکا، غول داروسازی بریتانیا طی هفته‌های گذشته اذعان کرده بود که واکسن کووید۱۹ آن می‌تواند منجر به عارضه جانبی نادر لخته خون به نام ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی (تی‌تی‌اس) شود.

درخواست حذف واکسن در پنجم ماه مارس ارائه و از روز سه‌شنبه هفتم ماه  مه اجرایی شده است و برنامه‌های مشابهی طی ماه‌های آینده در بریتانیا و سایر کشورهایی که واکسن معروف به «واکس‌زوریا» را تایید کرده‌اند، انجام خواهد شد.

آسترازنکا اعلام کرده است که این واکسن دیگر تولید یا عرضه نمی‌شود و به دلایل تجاری از بازار حذف خواهد شد و واکسن‌های به روز شده‌ای که با انواع جدید ویروس مقابله می‌کنند، جایگزین خواهند شد.

واکسن کووید آسترازنکا، خون را لخته می‌کند

روزنامه تلگراف در هفته‌های گذشته گزارش داده بود که این غول صنعت دارو در حالی به عوارض جانبی واکسن را اذعان کرده است که این شرکت با شکایتی مبنی بر آسیب شدید و مرگ ناشی از واکسن مواجه شده است.

آسترازنکا اذعان کرده بود که واکسن کووید۱۹ آن می‌تواند منجر به عارضه جانبی نادر لخته خون به نام ترومبوز شود.

تی‌تی‌اس ترومبوز یک سندرم است که مبتلایان به آن دارای لخته در عروق خونی مغز یا اعضای دیگر همراه با تعداد کم پلاکت هستند. این ممکن است به دنبال استفاده از انواع خاصی از واکسن‌ها و همچنین به دلایل دیگری رخ دهد.

تلگراف نوشته بود که شرکت آسترازنکا که با دانشگاه آکسفورد برای ساخت این واکسن همکاری کرده، درگیر مراحل قانونی است که با شکایت قربانیان و خانواده‌های آنها آغاز شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی