Asset 2

نگرانی از سفر نخست‌وزیر استرالیا به چین 

سفر آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا به چین
نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز برای مراسم استقبال در 26 ژوئیه 2023 در ولینگتون، نیوزیلند وارد پارلمان می شود.(Hagen Hopkins/Getty Images)

اسکات موریسون، نخست‌وزیر سابق استرالیا، نگرانی‌های خود را درباره سفر آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر کنونی به پکن در هفته آینده ابراز کرد. 

نخست‌وزیر استرالیا قرار است از ۴ تا ۷ نوامبر به پکن سفر کرده و در جریان این سفر با شی جین پینگ، رهبر چین، دبیر کل حزب کمونیست چین گفتگو خواهد کرد. آنتونی آلبانیز قصد دارد در طول سفر خود روابط استرالیا و چین را «تثبیت» کند. 

آقای موریسون که در حال حاضر برای کنفرانس ائتلاف برای شهروندی مسئول در لندن به سر می‌برد، گفت که چین از روسیه در برابر اوکراین حمایت می‌کند و در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین از حماس نام نمی‌برد. 

آقای موریسون به یک روزنامه استرالیایی گفت: «آنچه من می‌دانم این است که ما یک حکومت چین داریم که از روسیه در جنگ علیه اوکراین حمایت می‌کند… ما یک حکومت چین داریم که نمی‌تواند کلمه حماس را به کار ببرد و شما باید از خود بپرسید که چشم‌انداز این گونه موضع‌گیری‌ها چیست؟» 

در حالی که آقای موریسون مطمئن بود که نخست‌وزیر استرالیا در راستای منافع ملی این کشور به چین سفر می‌کند، او نگران نحوهٔ سوءاستفاده حکومت کمونیستی از این سفر است. 

آقای موریسون به این نشریه گفت: «او نمی‌تواند کنترل کند که رژیم چین از این سفر چگونه بهره‌برداری می‌کند و از تصاویر این سفر چگونه استفاده می‌کند 

آقای آلبانیز اولین نخست‌وزیری خواهد بود که از سال ۲۰۱۶ به چین سفر می‌کند. این سفر مصادف است با پنجاهمین سالگرد اولین سفر گوف ویتلام نخست‌وزیر استرالیا به چین در سال ۱۹۷۳، زمانی که استرالیا روابط دیپلماتیک با حزب کمونیست چین برقرار کرد. 

نخست‌وزیر استرالیا درباره این سفر به رادیو ABC گفت: «چین می‌داند که ما با ایالات متحده متحد هستیم. آنها می‌دانند که ما ملتی هستیم که از حقوق بشر و حاکمیت قانون دفاع می‌کنیم و من به وضوح در مورد این موضوع صحبت کرده‌ام و فکر می‌کنم که به دلیل روشی که ما با آنها برخورد کرده‌ایم، بهبود در رابطه با چین را مشاهده کرده‌اید 

آقای آلبانیز در پاسخ به این سؤال که آیا او سؤالات سختی در مورد دریای چین جنوبی خواهد پرسید، گفت: «ما قطعاً این کار را خواهیم کرد» و توضیح داد که «کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریاها بسیار مهم است.» 

نخست‌وزیر استرالیا گفت: «این یک گذرگاه مهم برای تجارت استرالیا تا ژاپن و کره است و مهم است که قوانین بین‌المللی در این خصوص رعایت شود؛ بنابراین، ما در مورد این مسائل مشارکت داشته‌ایم و به طرح آنها با چین ادامه خواهیم داد و این موضوعات را مطرح خواهیم کرد. آنها می‌دانند که ما در رابطه با این مسائل کجا ایستاده‌ایم.»  

هشدار بایدن به استرالیا

این در حالی است که هفته گذشته جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در یک کنفرانس خبری با نخست‌وزیر استرالیا به او هشدار داد که به چین «اعتماد کنید اما راستی‌آزمایی هم انجام بدهید 

او گفت: «با راستی‌آزمایی به چین اعتماد کنید. چین در حال حاضر مشکلات داخلی و خارجی خود را دارد. رشد اقتصادی چین در مقایسه با آنچه که بود راکد است، چین درگیر فعالیت‌هایی مانند حمایت از روسیه و ارعاب و برخورد با کشورهای دیگر شده است 

همچنین استرالیا و ایالات متحده اعلام کردند که در پروژه ۶۵ میلیون دلاری اتصال کابلی زیر دریا که چندین کشور جزیره اقیانوس آرام را به اینترنت متصل می‌کند، شریک خواهند شد. هدف این ابتکار مشترک، مقابله با نفوذ فزاینده پکن در منطقه هند و اقیانوس آرام است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی