Search
Asset 2

اصرار پکن در حمایت از ادعای امارات بر جزایر سه‌گانه؛ تمامیت ارضی ایران زیر تیغ «نگاه به شرق»

یک کارشناس سیاسی می‌گوید پکن به نفع خود می‌داند که از ادعای امارات بر جزایر سه‌گانه ایران حمایت کند.
شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس‌جمهور امارات متحده عربی، پیش از مراسم افتتاحیه دهمین نشست وزیران مجمع همکاری چین و کشورهای عربی در پکن در ۳۰ می ۲۰۲۴، دیدار کردند. (Jade Gao -Pool/Getty Images)

یک کارشناس سیاسی می‌گوید با وجود اینکه پکن بزرگترین خریدار نفت ایران است و امتیازات زیادی از جمهوری اسلامی بدست آورده است، اما به نفع خود می‌داند که از ادعای امارات بر جزایر سه‌گانه ایران حمایت کند.

وزارت خارجه چین روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر بر حمایت خود از ادعای امارات بر مالکیت جزایر سه‌گانه ایران تاکید کرده است.

هفته گذشته حزب کمونیست چین، میزبان نشستی با سران کشورهای عربی در پکن بود.

در بخشی از بیانیه پایانی این نشست، پکن اعلام کرد که از اقدامات امارات متحده عربی برای «حل مسالمت‌آمیز» مساله جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی حمایت می‌کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که این وزارت صبح یکشنبه، سفیر چین در تهران را برای پاسخگویی فراخوانده است. مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه با اشاره به «روابط ویژه و ممتاز» تهران با پکن، نامه اعتراض را به سفیر چین داد.

مائونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین یک روز بعد از اعتراض جمهوری اسلامی، از اقدام این رژیم در حمایت از ادعای حاکمیت امارات بر سه جزیره ایران دفاع کرد.

«سوختن و ساختن»

بهنام بن طالب‌لو، کارشناس سیاسی و مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گفتگو با اپک‌تایمز در این‌باره می‌گوید که اقدام جمهوری اسلامی در احضار سفیر چین، صرفا یک حرکت نمایشی برای ابراز ناراحتی در امور دیپلماتیک بود. سران جمهوری اسلامی می‌دانند که همپیمانی ندارند. جمهوری اسلامی اکنون از نظر اقتصادی وابسته به چین است و در سیاست خارجی و نظامی وابسته به روسیه است و در برابر اقداماتی مانند حمایت پکن از ادعای امارات، «راهی جز سوختن و ساختن ندارد.»

به گفته او، با وجود اینکه پکن بزرگترین خریدار نفت ایران است و جمهوری اسلامی امتیازات زیادی در قرارداد ۲۵ ساله به پکن داده است، اما همزمان چین کمونیستی بزرگترین خریدار نفت عربستان است.

المانیتور گزارش داده است که ایران در سه ماه اول سال جاری میلادی، روزانه به طور متوسطه یک میلیون و پانصد هزار بشکه نفت خام صادر کرده که تقریبا کل این میزان نفت خام به چین صادر شده است.

در آذرماه سال ۱۴۰۱ شی جین پینگ رهبر حزب کمونیست چین، در سفر به عربستان با کشورهای عربی خلیج‌فارس در رابطه با جزایر سه‌گانه ایران همراهی کرد.

در تیر ماه سال گذشته نیز روسیه که میزبان وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است، از ادعای امارات در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس حمایت کرد.

جمهوری اسلامی پس از گسترش تنش با غرب، نگاه به شرق را سرلوحه روابط استراتژیک و اقتصادی خود قرار داد.

به گفته نادر انتصار، استاد دانشگاه آلابامای جنوبی، برای جمهوری اسلامی اساسا راهی جز شرق نمانده است. چین و روسیه که می‌دانند راه دیگری پیش روی ایران نیست، شرایط رابطه را غیرمنصفانه ترسیم می‌کنند.

ماجرای بازپس‌گیری جزایر سه‌گانه


روزنامه اطلاعات در تاریخ نهم آذرماه ۱۳۵۰ شمسی به مناسبت باز پس‌گیری جزایر سه‌گانه در صفحه اصلی خود نوشت: «سحرگاه امروز نیروهای مسلح ایران در جزایر تنب و ابوموسی پیاده شدند»

این روزنامه افزود: «پس از ۸۰ سال، ایران آخرین اثر استعمار را در خلیج فارس محو کرد».

اشاره این روزنامه به حضور چندین دهه بریتانیا در جزایر سه‌گانه بود.

بی‌بی‌سی با استناد به سندهایی که اردشیر زاهدی به موسسه هوور در دانشگاه اکسفورد قرار داده، نوشته است که در آن زمان علاوه بر بحرین و قطر، هفت شیخ‌نشین ابوظبی، دوبی،‌ شارجه، راس الخیمه، عجمان، فجیره و ام القیوین که در مجموع «امارات متصالح» نامیده می‌شدند، تحت‌الحمایه بریتانیا بودند.

المانیتور گزارش داده است که دو روز بعد از اینکه ایران کنترل جزایر را بدست گرفت، امارات متحده عربی به عنوان یک کشور تشکیل شد، اما امارات ادعا می‌کند که جزایر سه‌گانه به این کشور تعلق دارد.

براساس اسناد اردشیر زاهدی، ایران از دوره قاجار و در دوره پهلوی با بریتانیا بر سر حاکمیت بر بحرین اختلاف داشت، از طرفی بریتانیا را در واگذاری جزایر سه‌گانه به شیوخ شارجه و راس‌الخیمه مقصر می‌دانست. شاه ایران در دیدار با حاکم وقت دبی درباره این جزایر گفته بود: «مال دزدی که انگلیسی‌ها از ما گرفته‌اند، اکنون در دست شارجه و راس‌الخیمه است. این جزایر مثل اسلحه‌ای است که به طرف قلب ما نشانه‌گیری شده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی