Search
Asset 2

نشست شی جین‌پینگ با رهبران عرب؛ حزب کمونیست چین در پی افزایش نفوذ در خاورمیانه

المانیتور گزارش داده است که پکن در راستای افزایش نفوذ در خاورمیانه به تازگی میزبان نشست رهبران عرب بوده است.
شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین در مراسم افتتاحیه دهمین نشست وزرای انجمن همکاری چین و کشورهای عربی در پکن در ۳۰ مه ۲۰۲۴ سخنرانی می‌کند. (JADE GAO/AFP via Getty Images)

المانیتور گزارش داده است که پکن در راستای افزایش نفوذ در خاورمیانه به تازگی میزبان نشست رهبران عرب بوده است.

در نشست روز پنج‌شنبه، دهم خرداد، شی جین‌پینگ بار دیگر خواسته خود مبنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطین را تکرار کرد و وعده کمک ۶۹ میلیون دلار به غزه و ۳ میلیون دلار کمک به یک آژانس کمک‌رسانی سازمان ملل را داد.

«فرصت طلایی»

کامیل لونز، سیاستمدار در شورای روابط خارجی اروپا در تحلیل این اقدام چین کمونیستی، به خبرگزاری فرانسه گفت که پکن به جنگ اسرائیل و حماس به عنوان یک فرصت طلایی نگاه می‌کند تا از آن برای انتقاد از «استانداردهای دوگانه» غرب استفاده کند و نظم جهانی مدنظر خود را در سطح بین‌المللی مطرح کند.

او ادامه داد که پکن وقتی درباره جنگ غزه صحبت می‌کند، به دنبال این است که بگوید این درگیری در اصل میان غرب و جنوب جهان (جهان سوم) است، نه اینکه فقط به حماس و اسرائیل محدود باشد.

المانیتور گزارش داده است که رهبر حزب کمونیست چین در سخنرانی در نشست عرب گفته است که پکن همکاری استراتژیک خود با کشورهای عربی در زمینه نفت و گاز را بیشتر خواهد کرد و چین آماده همکاری با کشورهای عربی در زمینه تحقیق و توسعه فناوری جدید انرژی و تولید تجهیزات است.

این رسانه افزوده است که تاکنون ۲۱ کشور عربی در پروژه کمربند و جاده با پکن قرارداد همکاری امضا کرده‌اند.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که رهبر حزب کمونیست خواستار پایان جنگ در غزه و برگزاری کنفرانس صلح در خاورمیانه شده است.

ناظران چین معتقدند که حزب کمونیست چین هر چند در گفتگوهایش از صلح در خاورمیانه سخن می‌گوید اما در عمل به دنبال برقراری صلح در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان نیست.

استو سِورک، تحلیل‌گر مسائل نظامی در مورد خاورمیانه در یادداشتی برای اپک‌تایمز معتقد است که چین کمونیست به حماس همواره کمک کرده و شریک جرم اقدامات تروریستی این گروه است.

نیوزویک در ماه ژانویه امسال گزارش داد که نیروهای ارتش اسرائیل به انباری از تجهیزات ساخت چین در غزه دست پیدا کرده‌اند که اقلامی مانند فشنگ، دوربین تفنگ‌های ام۱۶، نارنجک‌انداز خودکار و دستگاه‌های ارتباطی را شامل می‌شد.»

بعد از این گزارش مقام‌های رسمی هیچ‌گونه موضع‌گیری درباره استفاده حماس از سلاح‌های چینی نکردند.

همچنین پکن در سال گذشته میلادی به بزرگ‌ترین مشتری نفت خام ایران تبدیل شد. استو سِورک می‌افزاید، پول حاصل از فروش نفت به‌طور مستقیم به جیب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سرازیر می‌شود که کنترل و فرماندهی، امور اطلاعاتی، برنامه‌ریزی، تأمین تسلیحات و پشتیبانی لجستیک را برای حماس و دیگر گروه‌های تروریستی ساماندهی می‌کند.

به عقیده این کارشناس نظامی، با انتشار گزارش فاکس نیوز در مورد حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی دمشق در سوریه در ۱ آوریل، ارتباط‌ها مجدداً علنی شدند. این حمله به کشته شدن محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و لبنان، منجر شد که گفته می‌شود در حملات هفتم اکتبر حماس مشارکت داشته است.

اندرو اسکوبل، کارشناس سیاسی در یادداشتی برای انستیتوی آمریکایی مطالعات صلح نوشته است که پکن هرگز کمک موثری برای تحقق صلح در خاورمیانه و تسهیل گفتگوها با هدف تعلیق خصومت در غزه نخواهد کرد، به دلیل اینکه مقامات حزب کمونیست، از ریسک‌پذیری می‌ترسند و نفوذ کافی هم در خاورمیانه ندارند و از نظر قدرت ریسک و نفوذ قابل مقایسه با طرف آمریکایی نیستند، با این حال پکن تلاش می‌کند تا با استفاده از لفاظی‌های سیاسی و صدور بیانیه‌ها وجهه خوبی از خودش در منظر افکار عمومی چین، جهان عرب و جنوب جهانی به نمایش بگذارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی