Search
Asset 2

چین الزام آزمایش کووید۱۹ برای مسافران خارجی را همزمان با شیوع سویه جدید کرونا لغو کرد 

لغو آزمایش کرونا برای مسافران ورودی به چین
(ISAAC LAWRENCE/AFP via Getty Images)

همزمان با شیوع ‌سویه جدید ویروس کووید۱۹ در سراسر چین که در برابر سیستم ایمنی بدن نیز مقاوم است و افزایش موارد  ابتلا به آن، رژیم کمونیستی چین الزام آزمایش کرونا برای مسافران ورودی به این کشور را لغو کرد. 

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم چین در ۲۸ اوت اعلام کرد که از ۳۰ اوت، مسافرانی که وارد چین می‌شوند دیگر نیازی به انجام آزمایش PRC یا آنتی‌ژن نخواهند داشت. 

سفارتخانه‌های چین در خارج از این کشور اعلام کرده‌اند که مسافرانی که عازم چین هستند نیازی به ارائه اطلاعات آزمایش کووید۱۹ در فرم‌های اعلام سلامت نخواهند داشت. 

این اعلامیه واکنش‌های متفاوتی را در شبکه‌های اجتماعی چین به همراه داشت و برخی از کاربران اینترنت از این تغییر استقبال کردند. 

یکی از کاربران اینترنتی می‌نویسد: «وقتی در گذشته آزمایش لازم بود، همیشه می‌ترسیدم که یک نتیجه «مثبت» سفر من را خراب کند. اکنون که نیازی به آزمایش نیست، به این معنی است که بازگشت به چین برای بازدید راحت‌تر خواهد بود.» 

از سوی دیگر بسیاری نیز نسبت به موج جدید کووید۱۹ به دلیل گسترش سویه  EG.5 یا «اریس» در این کشور ابراز نگرانی کردند. 

شی تائو، تحلیلگر امور چین عنوان کرد که با توجه به اینکه نوع جدید به سرعت در سراسر کشور گسترش می‌یابد، کنار گذاشتن الزامات آزمایش کووید۱۹ برای ورود، تأثیر مضری بر چین خواهد داشت. 

او با اشاره به اینکه لغو این محدودیت‌ها در آستانه جشنواره ارواح که به احترام اجداد شهروندان چین برگزار می‌شود گفت که در صورتی که تعداد زیادی برای حضور در این جشنواره به چین سفر کنند ممکن است بیماری کرونا گسترش پیدا کند. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین به تازگی اعلام کرد که زیرشاخه سویه جدید کووید۱۹ که با نام «EG.5» شناخته می‌شود، به عفونت غالب این ویروس در بسیاری از استان‌های سرزمین اصلی چین تبدیل شده است. 

همچنین بر اساس داده‌هایی که قبلاً توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده بود، شیوع اریس در چین از ۱۷ ژوئیه تا ۲۳ ژوئیه از ۲۴.۷ درصد به ۴۵ درصد افزایش یافته است و آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین نشان می‌دهد که نرخ ملی کووید۱۹ از پایان ماه جولای، ۱۳.۴ درصد افزایش یافته است. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین اعلام کرد «نسبت نوع EG.5 در میان سویه‌های در گردش ویروس کرونا از ۰.۶ درصد در آوریل به ۷۱.۶ درصد در ماه اوت رسیده و گونه غالب در اکثر استان‌های چین شده است و احتمالاً به این روند ادامه خواهد داد.»  

مرگ‌ومیر اضافه 

نتایج یک مطالعه جدید در ایالات متحده نشان می‌دهد که در ۲ ماه اول پس از پایان ناگهانی محدودیت‌های سخت‌گیرانه کرونایی در چین کمونیستی در دسامبر سال گذشته، بیش از یک میلیون و ۸۷۰ هزار مرگ‌ومیر اضافی در این کشور رخ داده است. 

مطالعه انجام شده توسط «مرکز سرطان فرد هاچینسون» در سیاتل بیان می‌کند که این مرگ‌ومیر اضافی در بین افرادی با سن ۳۰ سال و بالاتر رخ داده و در تمام استان‌های چین به‌استثنای تبت مشاهده شده است. 

محققان دریافتند که تعداد مرگ‌ومیرهای اضافی بسیار بیشتر از اطلاعات رسمی منتشر شده توسط رژیم حزب کمونیست چین است که می‌گوید از اوایل دسامبر ۲۰۲۲ تا ۱۲ ژانویه ۲۰۲۳ حدود ۶۰ هزار نفر بر اثر کووید۱۹ در این کشور جان‌باخته‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی