Asset 2

ارتباطات به زبان ساده

ارتباطات کلیدی است برای نوعی سازگاری روانی شادمانه. این روش نه تنها  فراتر از حرف زدن و شنیدن، یا خواندن و نوشتن است،  بلکه وسیله ای است برای نوعی تعامل اجتماعی که می تواند به تفاهم کمک کند و بر تنهایی فایق آید. (Sean Gallup/Getty Images)
ارتباطات کلیدی است برای نوعی سازگاری روانی شادمانه. این روش نه تنها فراتر از حرف زدن و شنیدن، یا خواندن و نوشتن است، بلکه وسیله ای است برای نوعی تعامل اجتماعی که می تواند به تفاهم کمک کند و بر تنهایی فایق آید. (Sean Gallup/Getty Images)
ارتباطات کلیدی است برای نوعی سازگاری روانی شادمانه. این روش نه تنها فراتر از حرف زدن و شنیدن، یا خواندن و نوشتن است، بلکه وسیله ای است برای نوعی تعامل اجتماعی که می تواند به تفاهم کمک کند و بر تنهایی فایق آید. (Sean Gallup/Getty Images)

در مجموعه مقالات ارتباطات دکتر مجید مجد‌‏نیا، مدرس و پژوهشگر حوزه ارتباطات که در اِپُک‌‏تایمز فارسی منتشر می‌‏شوند، به نقش ارتباطات و جایگاه آن در زندگی کنونی می‌‏پردازیم.

ارتباط چیست؟

ارتباط یک حوزه مطالعاتی چند رشته ای است ، که به مطالعه رفتار‌‏های انسانی می‌‏پردازد.

نخستین گروه ازپ‍ژوهشگران ، ارتباط را انتقال‌‏دهنده پیام می‌‏‌‏دانند و  به دنبال آنند تا دریابند که چگونه فرستندگان  و گیرندگان پیام، رمز‌‏گذاری و رمزگشائی می‌‏کنند و چگونه ابزار انتقال پیام و مجرا‌‏ها را به‌‏کار می‌‏گیرند . اما گروه دیگری از آنان ارتباط را تبادل معنی می‌‏دانند و به دنبال کشف آنند تا دریابند که چگونه پیام‌‏ها یا متن‌‏ها ، در کنش متقابل با مردم قرار می‌‏گیرند و تولید معنی می‌‏کنند.[۱]

نقطه افتراق این دو مکتب در مطالعات ارتباطی ، آن است که گروه اول بر علوم اجتماعی و روان‌‏شناسی و جامعه‌‏شناسی تاکید دارند و گروه دوم بر نشانه‌‏شناسی و زبان‌‏شناسی و معنی‌‏شناسی . از این رو دیدگاه‌‏های این دو مکتب در فهم‌‏شان از عناصر سازنده یک پیام، با هم تفاوت دارند. مکتب فرایند، پیام را انتقال دهنده ارتباط می‌‏بیند، لکن برای مکتب نشانه شناسان، پیام، ساختی از نشانه‌‏ها است که از راه کنش متقابل با دریافت‌‏کنندگان  تولید معنی می‌‏کند. گروه اول به دنبال الگوها و مدل‌‏های خطی و گروه دوم به دنبال الگو‌‏های ساختاری هستند که بر تحلیل رشته‌‏ای از روابط استوار است.

کارکرد‌‏های ارتباطات

دنس (۱۹۸۸) چهار کارکرد زیر را برای ارتباطات طبقه بندی کرده است:

۱. پیوند دادن فرد با اجتماع یا محیط اطراف او

۲. تنظیم رفتار‌‏های درونی و بیرونی افراد

۳. تنظیم رفتارهای ذهنی، حسی و فیزیکی شخص

۴. توسعه‌‏ی فرایندهای بالاتر ذهنی

ارتباطات کلیدی است برای نوعی سازگاری روانی شادمانه. این روش نه تنها  فراتر از حرف زدن و شنیدن، یا خواندن و نوشتن است،  بلکه وسیله ای است برای نوعی تعامل اجتماعی که می تواند به تفاهم کمک کند و بر تنهایی فایق آید. این روش، راهی است برای شناخت افکار و تحلیل کردن احساسات مان. خوشبختی انسانی بستگی به پیام‌‏هایی که ما برای دیگران می‌‏فرستیم دارد و نیز به کیفیت پیام‌‏هایی که برای خودمان ارسال می‌‏کنیم.

ارتباطات موفق، از دل احترام متقابل و تلاش دوجانبه بیرون می‌‏آید.

دکتر مجید مجد نیا، مدرس و پژوهشگر حوزه ارتباطات

ارتباطات موفق، از دل احترام متقابل و تلاش دوجانبه بیرون می‌‏آید. چوان یا پیر، سالم یا مریض، پزشک یا بیمار، فرستنده یا گیرنده، فرقی نمی‌‏کند؛ چون آنچه که باید مورد نظر قرار گیرد، انسانیت مشترک میان همه‌‏ی افراد است.

شکل و عملکرد ارتباط براساس اَشکال شخصیتی و ویژگی‌‏های سنی افراد تغییر می‌‏کند.

کارل یونگ، روانپزشک سوئدی، دو نوع شخصیت را طبقه بندی کرده است:

افراد درون گرا: خیال‌‏پرداز، خلاق، حساس و علاقه مند به دنیای درونی‌‏اند که تا وقتی هنوز شرایط و انگیزه‌‏ها را بررسی نکرده‌‏اند، ابراز احساسات نمی‌‏کنند. آن‌‏ها ارتباط با همفکران خود را ترجیح می‌‏دهند.

افراد برون گرا: اجتماعی و اهل معاشرت و مشتاق ارتباط با افراد دیگرند. علاقه مند به دنیای فیزیکی و واقعی و نیازمند کنترل محیط‌‏اند. فرد برون گرا، اهل فعالیت اجتماعی، سیاسی و عملی است.

در مقالات دیگر از دکتر مجید مجد‌‏نیا به موضوع ارتباطات بیشتر خواهیم پرداخت. 

وب سایت ایشان: www.majdnia.ir


[۱] -.(فسیگ،جان-غبرائی،مهدی-درآمدی بر مطالعات ارتباطی-دفتر مطالعات توسعه رسانه ها -۱۳۸۶ ص۱۱)

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی