Search
Asset 2

دارو‌‌‌‏های ضد افسردگی منجر به افزایش بیماری‌‌‌‏های قلبی می‌‌‌‏شوند

2008-4-4-dep19163628

به گزارش دیلی تلگراف انگلستان ، دانشمندان دریافته‌‌‌‏ اند که نوعی دارو‌‌‌‏ی قدیمی ضد‌‌‌‏افسردگی به نام تری ‌‌‌‏سایکلیک، بیماری‌‌‌‏های قلبی را تا ۳۵ درصد افزایش می‌‌‌‏ دهد.

کالج دانشگاهی لندن بر روی حدودأ  ۱۵۰۰ اسکاتلندی این آزمایش را انجام داد و نتایج آن را در مجله یوروپین هارت منتشر کرد.

آنان مقایسه‌‌‌‏ ای بر روی سه گروه از افراد انجام دادند که گروه اول افرادی بودند که از نوع قدیمی دارو‌‌‌‏های ضد افسردگی به نام تری ‌‌‌‏سایکلیک استفاده می ‌‌‌‏کردند. گروه دوم را افرادی تشکیل می دادند که نوع جدید‌‌‌‏تر داروی ضد‌‌‌‏افسردگی به ‌‌‌‏نام بازدارنده‌‌‌‏های بالابرنده سروتونین انتخاب شده  یا اس- اس- ار- آی  را مصرف می‌‌ ‌‏کردند و گروه سوم افرادی بودند که هیچ دارویی برای افسردگی استفاده نمی‌‌‌‏ کردند.

 به گفته دکتر مارک هامر، محقق ارشد بخش امراض مسری  و بهداشت عمومی  در دانشگاه، این مطالعه علائم مصرف داروی تری ‌‌‌‏سایکلیک را در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌‌‌‏های قلبی- عروقی نشان می ‌‌‌‏دهد.

دکتر هامر بیان کرد: “داروی تری ‌‌‌‏سایکلیک، عوارض جانبی نیز در پی دارد که منجر به افزایش فشار خون، دیابت و همچنین اضافه وزن می‌‌‌‏ شود و تمامی این‌‌‌‏ عوارض خطر ابتلا به بیماری‌‌‌‏های قلبی-عروقی را افزایش می‌‌‌‏ دهد.”

وی همچنین افزود بیمارانی که در حال حاضر داروی ضد افسردگی مصرف می‌‌‌‏ کنند نباید مصرف دارو‌‌‌‏هایشان را به یکباره متوقف کنند. بلکه در صورت نگرانی، با پزشک خود مشورت کنند.

در این میان دو نکته مهم لازم به ذکر است. اول اینکه تری‌‌‌‏ سایکلیک ازانواع قدیمی دارو‌‌‌‏های ضد‌‌‌‏ افسردگی است اما با مصرف دارو‌‌‌‏های جدید‌‌‌‏تر یا اس- اس- ار- آی احتمال ضررکمتری وجود دارد.

“و دوم اینکه اشخاصی که دارو‌‌‌‏های ضد افسردگی مصرف می‌‌ ‌‏کنند، به احتمال زیاد سیگار می‌‌‌‏ کشند، افزایش وزن دارند و فعالیت‌‌‌‏های فیزیکی کمی انجام می دهند. با کنار گذاشتن سیگار، کاهش وزن و فعالیت بیشتر، شخص می ‌‌‌‏تواند دو تا سه برابر خطر ابتلا به بیماری‌‌‌‏های قلبی- عروقی را کاهش دهد. اینکار در مرحله ی اول بسیار بهتر از مصرف دارو می‌‌‌‏ باشد. علاوه بر این، ورزش و کاهش وزن باعث بهبود علائم افسردگی و اضطراب می شود.”

آمی تامپسون، پرستار ارشد قلب در موسسه قلب انگلستان، با تاکید بر هوشیاری مردم بیان کرد: “ما می ‌‌‌‏دانیم که یافته‌‌‌‏هایی از این قبیل می ‌‌‌‏توانند باعث انحراف اذهان عمومی از موضوعات اصلی باشند. بنابراین پیش از نتیجه ‌‌‌‏گیری قطعی، انجام تحقیقات دقیق‌‌‌‏تری در خصوص عوارض این دارو‌‌‌‏ها بر روی قلب ضروری است.”

 “دارو‌‌‌‏های ضد افسردگی برای بسیاری از مردم سودمند هستند و این عاقلانه نیست که افراد تنها بر اساس نتیجه به دست آمده از این مطالعات مصرف دارو را متوقف کنند.”

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی