logo_eet

ورزش یکی‌‌‌‏از راهکارهای درمان اعتیاد

Persian-ET-logo.N

رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌‌‌‏تواند قدرت وتحمل را در برابرعدم استفاده ازمواد مخدر در افرادی که با مصرف مواد در زمان طولانی به بدن خود آسیب رسانده‌‌‌‏اند، بالا ببرد.

فرد آسیب‌‌‌‏دیده از مواد مخدر با انجام تمرینات ورزشی مناسب می‌‌‌‏تواند هوشیاری خود را افزایش دهد و مغز فرد می‌‌‏تواند فعالیت موثر‌‌‌‏تری داشته باشد.

با ادامه ورزش، فرد به تدریج به زندگی بدون مواد عادت می‌‌‌‏کند وبدنش به وزنی نرمال‌‌‌‏ وایده آل می‌‌‌‏رسد؛علاقه از دست رفته‌‌‌‏اش به زندگی باز می‌‌‌‏گردد وانرژی بدن بالا می‌‌‌‏رود. همچنین می‌‌‏تواند اعتماد به نفس فردِ در حال ترک را بالا برده و وتحمل فشارها ونگرانی‌‌‌‏های وی را تسهیل کند و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌‌‌‏های مختلف در وی نیز کم می‌‌‌‏شود.

به گزارش ایسنا، «رضا ایرانمنش»- پزشک درمان اعتیاد در خصوص ترک اختیاری اعتیاد می گوید: «اولین و مهمترین قدم در درمان اعتیاد مسئله تصمیم و خواست خود بیمار معتاد می‌باشد. درمان‌های اجباری با فشار خانواده و یا مراکز بازپروری هیچ‌گونه تاثیری در درمان اعتیاد ندارد و به محض برداشته شدن فشار و یا آزادی فرد مجدداً به سمت اعتیاد برگشت پیدا می‌‌‌‏کند.»

وی همچنین در خصوص مجرم نبودن برخی از معتادان گفت: «معتادینی که به صورت اختیاری به درمان اعتیاد می‌‌‌‏پردازند نه تنها مجرم نیستند بلکه از کمک‌‌‌‏های دولتی در زمینه اشتغال برخوردار می‌‌‌‏گردند. ولی کسانی که در زمینه خرید وفروش مواد مخدر فعالیت می‌‌‌‏کنند و یا سعی در درمان اعتیاد ندارند و به وسیله نیروی انتظامی دستگیر می‌‌‌‏شوند، مجرم هستند.»

در ادامه وی درباره نقش ورزش در درمان اعتیاد گفت: «مسلماً ورزش به‌‌‌‏عنوان بهترین عامل پرکردن اوقات فراغت و بهترین وسیله برای رشد فرهنگی جوانان در جوامع پیشرفته نقش انکار ناپذیری دارد و در جامعه ما نیز می‌توان با ورزش به جنگ اعتیاد رفت و جلو پیشرفت بیماری اعتیاد را گرفت.»

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر شده است.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *