Asset 2

به دنبال توافق با جمهوری اسلامی، نیروهای حشدالشعبی دانشجوی دانشگاه تهران می‌شوند 

توافق با دانشگاه تهران برای اعزام نیروهای حشدالشعبی به این دانشگاه
حشدالشعبی (Irna)

یک مقام حشدالشعبی گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق، از توافق با دانشگاه تهران برای اعزام نیروهای این گروه به این دانشگاه تحت عنوان «دانشجو» و «برای تحصیل» خبر داد. 

حسین موسوی بخاتی، معاون تعلیم و تربیت حشدالشعبی، در جریان سفر به تهران، از «توافق و همکاری با دانشگاه تهران» خبر داد و گفت که پیشنهاد تحصیل اعضای این گروه در ایران از طرف جمهوری اسلامی بوده است. 

او همچنین فاش کرد که پیش‌تر «با نظارت» ابومهدی المهندس، از رهبران حشدالشعبی ۹۵ نفر از نیروهای این گروه شبه‌نظامی برای تحصیل به دانشگاه‌های ایران اعزام شده بودند. 

ابومهدی المهندس یکی از فرماندهان بلندپایه حشدالشعبی و فرمانده گروه کتائب حزب‌الله بود که همراه با قاسم سلیمانی در دی‌ماه ۱۳۹۸ در حمله هوایی ارتش آمریکا در نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شد. 

در همین حال محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران نیز در دیدار با جمعی از دانشجویان عراقی، متقاضیان تحصیل از این کشور در دانشگاه تهران و معاون تعلیم و تربیت حشدالشعبی، ضمن استقبال از این توافق هدف از پذیرش ادامه تحصیل نیروهای حشدالشعبی در این دانشگاه را «ارتقای سطح دانش و توانمندی تخصصی مجاهدین مسلمان» توصیف کرد. 

همچنین در این نشست، مصطفی رستمی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها از حضور نیروهای حشدالشعبی در دانشگاه‌های ایران استقبال کرد. 

او گفت: «ما ضمن استقبال از مراودات علمی و فرهنگی با کشور دوست و برادر عراق و برادران مجاهدمان در حشدالشعبی، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و همیاری اعلام می‌داریم 

پذیرش اعضای حشدالشعبی در دانشگاه تهران در شرایطی انجام می‌گیرد که برخوردهای امنیتی و قضایی با دانشجویان و فعالان دانشجویی در این دانشگاه و نیز دیگر دانشگاه‌های ایران تشدید شده است و شماری از آنان بازداشت یا اخراج شده‌اند. 

عقیل الحسینی، رئیس شورای حشدالشعبی، در سال ۹۴ در گفتگو با و بسایت «رسا»، تشکیل این گروه شبه‌نظامی را «ادامه بسیج مردمی در ایران» توصیف کرده بود. 

«حرکت النجباء» و «کتائب حزب‌الله» از گروه‌های شبه‌نظامی تشکیل دهنده حشدالشعبی، در فهرست سیاه گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی