logo_eet

قدرت شفا‌‏دهندگی هنرهای نمایشی

رقصندگان هنرهای نمایشی شن‌‏یون، حالت‌‏های زیبایی از رقص سنتی چین را به‌‏نمایش می‌‏گذارند. طب چینی نظریه‌‏ای مبنی‌‏ بر قدرت شفادهندگی و پرورش انسان در هنرهای نمایشی دارد.(هنرهای نمایشی شن‌‏یون ۲۰۱۳)
رقصندگان هنرهای نمایشی شن‌‏یون، حالت‌‏های زیبایی از رقص سنتی چین را به‌‏نمایش می‌‏گذارند. طب چینی نظریه‌‏ای مبنی‌‏ بر قدرت شفادهندگی و پرورش انسان در هنرهای نمایشی دارد.(هنرهای نمایشی شن‌‏یون ۲۰۱۳)
رقصندگان هنرهای نمایشی شن‌‏یون، حالت‌‏های زیبایی از رقص سنتی چین را به‌‏نمایش می‌‏گذارند. طب چینی نظریه‌‏ای مبنی‌‏ بر قدرت شفادهندگی و پرورش انسان در هنرهای نمایشی دارد.(هنرهای نمایشی شن‌‏یون ۲۰۱۳)


تاریخ هنرهای نمایشی به‌‏قدمت تاریخ بشریت است؛ زیرا آواز، رقص، نقاشی، نوازندگی و آهنگ‎سازی بخش لازمی از زندگی انسان هستند.

ممکن است از افرادی که در این‌‏گونه نمایش‌‏ها شرکت می‌‏کنند، شنیده باشید که چه‎قدر شادمان هستند و زمانی‌‏که آواز می‌‏خوانند، می‌‏رقصند یا می‌‏نوازند، تا‌‏چه‌‏اندازه احساس سلامتی می‌‏کنند.

طب چینی نظریه‌‏ای مبنی‌‏بر قدرت شفادهندگی و پرورش انسان در هنرهای نمایشی دارد.

پنج اندام بدن

طب سنتی چین (TCM)، فرای سطحی ساختاری، به بدن انسان می‌‏نگرد و قادر‎به مشاهده و ترسیم بدن انسان در سطح انرژی است. پزشکان طب سنتی چین، می‌‏توانند رابطه‌‏ای میان اندام‌‏های بدن و نحوه‌‏ی تفکر، احساسات و واکنش نسبت‌‏به مسائل را ببینند که فراتر‌‏از پزشکی نوین است.

طب چینی، دستگاه بدن را به‌‏عنوان شبکه‌‏ای فعال در‌‏نظر می‎گیرد که مرکز آن پنج عضو اصلی است: کبد، قلب، طحال، شش‌‏ها و کلیه‌‏ها.

هریک از این اعضا از‌‏نظر فیزیکی و روانی مرتبط هستند. برای مثال پزشکی نوین می‌‏گوید که کبد محل سوزاندن غذا و رفع مسمویت دارویی است. اما بر‌‏اساس طب چینی، مسئول پنداره و خلق و خوی و همچنین برنامه‎ریزی، تصمیم‌‏گیری و قضاوت نیز هست.

می‌‏دانیم که کلیه‌‏ها، ادرار تولید می‌‏کنند که باعث ضدعفونی مایعات بدن می‌‏شود؛ اما بر‌‏طبق طب چینی، آن‌‏ها مسئول عملکرد مغز، شنوایی، سلامت استخوان‌‏ها، باروری، عمل جنسی، عملکرد مثانه و روده و نیرودهنگی و انگیزش نیز می‌‏باشند.

طحال یکی‌‏از اندام‌‏های مهم بدن است که مسئول گوارش و فرایندهای متابولیسمی در بدن می‌‏باشد. با‎کمک طب چینی متوجه شده‎ایم که طحال مسئول توانایی تحلیل، استدالال و پردازش اطلاعات است.

بدن انسان در مشاهده در‎سطح انرژی، همواره در تعامل با انرژی محیط است؛ بنابراین هر چیزی که می‌‏بینیم، می‌‏شنویم و احساس می‌‏کنیم همانند نحوه‎ی تفکر و عمل در زندگی، بر سلامت اندام‌‏های بدن اثر می‌‏گذارد.

تأثیر صدا بر سلامت

طب چینی  پنج صدای اصلی را شناسایی کرده است. هر‎یک تأثیری متفاوت بر اندام‌‏ها و عملکردشان دارد. این پنج صدا «گونگ»، «جایو»، «شانگ»، «ژنگ» و «یو» است.

هنگامی‌‏که از این پنج صدا به‌‏شکلی متوازن و آرام در آهنگ‌‏سازی استفاده شود، تأثیری مثبت بر پنج عضو اصلی بدن می‎گذارد؛ در‎نتیجه، این ترکیب متوازن و ملایم، در توازن انرژی در بدن و ذهن کمک می‎کند.

قدرت شفادهندگی موسیقی سالیان سال، در‌‏طول تاریخ شناخته شده است و افراد می‌‏توانند تأثیرات آن را احساس کنند.

هنگامی‎که از یو‌‏یو ما، درباره‌‏ی قدرت شفادهندگی موسیقی پرسیده شد، او به‎سادگی پاسخ داد: «مگر همه چیز موسیقی نیست؟»

امروزه، بسیاری‌‏از بیمارستان‌‏ها و مراکز تندرستی و سلامتی از موسیقی‌‏درمانی استفاده می‌‏کنند. دانشمندان دانشگاه استانفورد متوجه شده‌‏اند که بیماران مسن که به افسردگی مبتلا بودند، اعتماد‌‏به‌‏نفس خود را باز‌‏یافته‌‏اند و خلق‌‏و‌‏خوی آن‎ها بعد‌‏از موسیقی‌‏درمانی بهبوده یافته است.

همچنین تحقیقات نشان می‌‏دهد که گوش کردن به موسیقی موجب کاهش فشار خون، تثبیت ضربان قلب، تسکین افسردگی، کاهش اضطراب قبل‌‏از شروع درمان، افزایش تمرکز و خلاقیت، کاهش نیاز‌‏به آرام‌‏بخش‌‏ها و مسکن‌‏ها (در‌‏طول و بعد‌‏از عمل جراحی)، کاهش تهوع بعد‌‏از شیمی‌‏درمانی و همچنین بهبود ثبات مبتلایان به پارکینسون می‌‏شود.

جای تعجبی نیست که در چین ماهیت موسیقی، بخش مهمی در درمان به‌‏شمار می‌‏رفته است. درواقع، این ویژگی درمانی موسیقی در افسانه‌‏های چین، مبنایی تاریخی دارد. امپراطور زرد یا هوانگجی، الهه‌‏ی جنگ، چی یو را با‌‏استفاده‌‏از ضربات قدرتمند سربازانش به طبل، شکست داد.

در‌‏آن‌‏زمان، طبل  الهام‌‏بخش شجاعت بود و موجب پیروزی در جنگ می‌‏شد. در این نبرد، سربازان با کوبیدن بر طبل باعث ضربه به ناخوداگاه دشمن شدند.

امپراطور مهربان زرد، سازی زهی ساخت که برای شفای افراد زخمی استفاده می‌‏شد تا آن‌‏ها را از مرگ نجات دهد. بنابراین، موسیقی برای درمان استفاده می‌‏شد. بعدها، گیاهان نیز به‌‏همین ‌‏منظور استفاده می‌‏شدند؛ بنابراین، ماهیت موسیقی و گیاهان یکی است.

اهمیت رنگ

رنگ مثل نور دارای انرژی است و با بدن، ذهن و روح سخن می‌‏گوید. رنگ‌‏درمانی که با‌‏نام کروموتراپی نیز شناخته می‌‏شود، از دوران باستان مورد استفاده قرارمی‌‏گرفته است. بر‌‏طبق شواهد آزمایشگاهی، رنگ‌‏درمانی می‌‏تواند، احساسات را تغییر دهد و حتی بر فشار خون تأثیر بگذارد.

پنج رنگ اصلی در طب چینی عبارتند‌‏از: سبز، قرمز، زرد، سفید و سیاه. هر رنگ بر اندام خاصی از بدن موثر است:

  • سبز در کبد
  • قرمز در قلب
  • زرد در طحال
  • سفید در شش‌‏ها
  • سیاه در کلیه‎ها

احساسات

همه‌‏ی موارد ذکر شده به احساسات مربوط می‌‏شوند. اگر صدا و رنگ بر انرژی اندام‌‏های انسان اثر بگذارد، بر احساسات بشر نیز موثر خواهند بود. هر یک از این اندام‌‏ها به احساس خاصی مربوط می‌‏شوند:

  • کبد بر عصبانیت
  • قلب بر شادمانی
  • طحال بر نگرانی
  • شش‌‏ها بر ناراحتی و غم
  • کلیه‌‏ها بر ترس

احسسات یک انسان معمولی، سالم است؛ اما زمانی‌‏که احساسات، افراطی و خارج‌‏از کنترل شود، با ایجاد اختلال در عملکرد ارگان‌‏های بدن، تأثیر منفی بر ذهن، بدن و روح انسان می‌‏گذارد.

از‌‏سویی دیگر، هنگامی‌‏که انرژی ارگان‌‏های بدن، به‌‏هم بریزد، خلق‌‏و‌‏خوی انسان نیز عوض خواهد شد؛ بنابراین هر چیزی که بتواند احساسات انسان را ثابت و متعادل نگه دارد، قدرت شفادهندگی خواهد داشت.

برای افزایش سلامتی و درمان طبیعی، زمانی را برای شرکت در اجراهایی با موسیقی و رنگ‌‏هایی آرامش‌‏بخش و ملایم به‌‏خود اختصاص دهید.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *