Search
Asset 2

افشاگری تازه: درخواست هانتر بایدن از شرکت مرتبط با حزب کمونیست چین برای «مشارکت» با بایدن‌ها 

هانتر بایدن از یک شرکت انرژی چینی مرتبط با حزب کمونیست چین ۱۰ میلیون دلار درخواست کرده و در ازای آن قول خدمات از سوی «بایدن‌ها» را داده است.
هانتر بایدن، پسر جو بایدن، رئیس جمهور، در یک شام دولتی در کاخ سفید در واشنگتن در 22 ژوئن 2023 شرکت می کند.(Anna Moneymaker/Getty Images)

بر اساس پیام‌های واتس‌اپ افشا شده توسط یک افشاگر، هانتر بایدن از یک شرکت انرژی چینی مرتبط با حزب کمونیست چین ۱۰ میلیون دلار درخواست کرده و در ازای آن قول خدمات از سوی «بایدن‌ها» را داده است. 

خلاصه‌ای از این پیام‌ها هفته گذشته توسط کمیته راه و روش مجلس نمایندگان آمریکا به عنوان بخشی از شهادت ویرایش شده یک کارمند سازمان مالیات که این اطلاعات را افشا کرده، در مقابل کمیته منتشر شد. 

هانتر بایدن در آگوست ۲۰۱۷ در گفتگوی واتس‌اپی خود با کارشناس اجرایی شرکت CEFC China Energy به نام گونگون «کوین» دونگ لحن خشمگینانه‌ای به خود گرفت و ظاهراً از چانه‌زنی دونگ بر سر پرداخت مبلغی به عنوان پاداش ناراضی بود. 

هانتر بایدن نوشت: «بسیار ساده است، بودجهٔ ۱۰ میلیون دلار در سال برای استفاده در جهت تقویت منافع شرکت لازم است و کاهش این مبلغ به ۵ میلیون برای من کاملاً جدید است و بدون شک قابل قبول نیست 

او در ادامه به تشریح چگونگی تعیین هزینه‌های شرکتی که او با بنیان‌گذار شرکت CEFC و مدیر عامل شرکت تابعه آن، کمیته صندوق انرژی چین، راه‌اندازی کرده پرداخت و گفت: «اگر رئیس هیئت‌مدیره ارزش این رابطه را حداقل ۵ میلیون دلار نمی‌داند، من فقط گیج شده‌ام» و درخواست کرد تا مسئله جبران مالی را «امشب به پایان برسانند» و به جلو حرکت کنند. 

هانتر افزود: «از این خسته شده‌ام، من می‌توانم در هر شرکت حقوقی در آمریکا با حقوق ۵ میلیون دلار کار کنم. اگر فکر می‌کنید که این درباره پول است، اشتباه می‌کنید. بایدن‌ها بهترین‌ها هستند و می‌دانم کاری را که رئیس هیئت‌مدیره از این شراکت می‌خواهد می‌توانم به سرانجام برسانم. لطفاً بیایید بر سر این مسائل جزئی نجنگیم.» 

این مکالمات در مورد هلدینگ «SinoHawk» است که نیمی از مالکیت آن در اختیار آقای «یئه» مدیر عامل کمیته صندوق انرژی چین و نیمی دیگر آن در اختیار هانتر بایدن و شرکای او بود. 

طبق پیام‌هایی که هانتر بایدن در اکتبر ۲۰۱۷ به شریک سابق خود بوبولینسکی ارسال کرده بود، او یک رابطه صمیمی با «یئه» داشت. 

هانتر بایدن گفت: «من به طور منظم با رئیس صحبت کرده‌ام. من اولین مهمان او در آپارتمان جدیدش بودم. او خودش برایم ناهار پخت و با هم در آشپزخانه غذا خوردیم 

هانتر بایدن افزود که «یئه» او را به عنوان وکیل خود در ایالات متحده استخدام کرده است و او در «تعدادی از مسائل شخصی» از جمله ویزاهای کارکنان و «موارد حساس‌تر» به رئیس هیئت‌مدیره کمک می‌کند. 

بوبولینسکی، مدیر عامل SinoHawk، ماه‌ها تلاش کرده بود تا دریابد که چرا «یئه» مبلغ ۱۰ میلیون دلار بودجه وعده‌داده‌شده را به حساب شرکت واریز نکرده است. او در این مکالمات از بایدن پرسید که آیا این موضوع را با «یئه» مطرح کرده است. 

هانتر بایدن با اشاره به «معاملات» مختلفی که ظاهراً بوبولینسکی روی آن کار می‌کرد، گفت که در مورد آنها با «یئه» صحبت نکرده است. او اضافه کرد که تصور می‌کند بوبولینسکی «علاقه خود را از دست داده است زیرا ما برای مدت طولانی صحبت نکرده‌ایم 

بوبولینسکی که از این پاسخ ناراضی بود، گفت: «علاقه‌ام را از دست دادم؟ واقعاً؟ آنها قرار بود ۱۰ میلیون دلار در حساب‌های Sinohawk سرمایه‌گذاری کنند. تو این را میدانی، بنابراین با من بازی نکن.» 

در سال ۲۰۲۰، تحقیقات سنا به رهبری جمهوری‌خواهان در مورد معاملات تجاری هانتر بایدن نشان داد که او با چندین شهروند چینی مرتبط با دولت کمونیست چین و ارتش آزادی‌بخش خلق، از جمله «یئه» و دونگ، تجارت کرده است. 

بر اساس گزارش سنا، تنها چند روز پس از مکالمات واتس‌اپی بایدن با دونگ، یکی از شرکت‌های هانتر بایدن مبلغ ۵ میلیون دلار از شرکت CEFC دریافت کرد و طی پرداخت‌های بعدی جمعاً نزدیک به ۵ میلیون دیگر نیز به حساب یکی از شرکتهای بایدن واریز شد. 

این مطالب در حالی منتشر شد که هفته گذشته، وزارت دادگستری اعلام کرد که هانتر بایدن به دلیل عدم پرداخت مالیات خود به دو تخلف مالیاتی اعتراف خواهد کرد.  

هانتر بایدن همچنین به جرم نقض قانون ممنوعیت در اختیار داشتن سلاح کشنده توسط فرد مصرف‌کننده مواد مخدر به صورت جنایی متهم شد، اما با ورود به «برنامه انحراف پیش از محاکمه» سعی دارد از صدور حکم محکومیت در این اتهام پیشگیری کند. این توافق به احتمال زیاد منجر به عدم حبس خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی