Search
Asset 2

محافظه‌کاران کانادا: تحقیقات از مداخله پکن در انتخابات کانادا حکایت دارند

(Lintao Zhang/Getty Images)
(Lintao Zhang/Getty Images)

محافظه‌کاران کانادا در بیانیه‌ای گفته‌‏اند که گزارش اولیه تحقیقات مداخله خارجی تأیید می‌کند که پکن در انتخابات کانادا مداخله کرده است.

این بیانیه متعاقب گزارش قاضی کانادایی، ماری خوزه هوگ در ۳ مه اعلام شد.

در این بیانیه با استناد به بخشی از تحقیقات آمده است: «کمیسر قضایی تأیید کرده که در دو انتخابات عمومی قبلی مداخله شده و این امر بر روند انتخابات و حق کانادایی‌ها در برخورداری از فرایندهای انتخاباتی و نهادهای دموکراتیک مستقل تأثیر گذاشته است.»

«کمیسر قضایی ضمن بررسی دقیق‌تر مصادیق مداخله پکن تأیید کرد که مداخله چین توانایی برخی از رأی‌دهندگان در اخذ تصمیم آگاهانه را تحت‌الشعاع قرار داده است.»

در گزارش قاضی هوگ آمده که چین «سمج‌ترین و پیچیده‌ترین تهدید مداخله خارجی برای کانادا» است و با این‌که مداخله این کشور روی پیروزی احزاب در انتخابات ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ تأثیر نداشته، اعتماد مردم به انتخابات خدشه‌دار شده است.

قاضی هوگ نوشت: «مداخله خارجی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱، حق رأی‌دهندگان برای داشتن یک محیط انتخاباتی عاری از اجبار یا نفوذ پنهان را تحت‌الشعاع قرار داد.»

او گفت با وجود آن‌که نمی‌توان در این‌باره نظر قطعی داد، این احتمال وجود دارد که مداخله خارجی روی نتایج شمار اندکی از حوزه‌های انتخابی اثر گذاشته باشد.

برای نمونه، قاضی هوگ به دان‌ولی شمالی در انتاریو اشاره می‌کند که اسناد سازمان اطلاعات نشان می‌دهند دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ برای رأی دادن به نامزد لیبرال، هان دونگ، با اتوبوس به محل رأی‌گیری برده شدند. او همچنین به استیوستون-ریچموند شرقی در بریتیش کلمبیا اشاره کرده که کنی چیو، نماینده وقت حزب محافظه‌کار، به دنبال انتخاب مجدد در آن حوزه بود و هدف کارزار غلط‌رسانی گسترده قرار گرفت.

در این گزارش آمده که حوزه انتخابی دان‌ولی شمالی پایگاه لیبرال‌ها بوده و مداخله در رقابت نامزدی لیبرال‌ها می‌تواند روی ورود فرد مورد نظر به مجلس تأثیر گذاشته باشد. این گزارش به اطلاعاتی استناد می‌کند که می‌گوید برای دانشجویان بین‌المللی مدارک جعلی تهیه شده و آن‌ها مجبور شده‌اند به آقای دونگ، که در سال ۲۰۱۹ وارد مجلس شد و در سال ۲۰۲۱ مجدداً به پیروزی رسید، رأی بدهند. آقای دونگ دست داشتن در این رویدادها را تکذیب کرده است.

در این گزارش آمده که جاستین ترودو که از حزب لیبرال کانادا است، از این تخلفات مطلع بوده اما تصمیم گرفته که این مسائل را پس از انتخابات بررسی کند و گفته که احساس می‌کند گزارش‌های اطلاعاتی به اندازه کافی معتبر نیستند.

قاضی هوگ نوشت: «آقای ترودو در شهادت غیرعلنی خود در برابر من بیان کرد که عدم تأیید آقای دونگ روی نتیجه انتخابات اثر می‌گذاشت، چرا که حزب لیبرال انتظار داشت در دان‌ولی شمالی به پیروزی برسد. این مسئله می‌توانست روی شخص آقای دونگ هم تأثیر منفی بگذارد.»

محافظه‌کاران با استناد به این بخش از گزارش می‌گویند تصمیمات نخست‌وزیر کانادا «براساس منافع سیاسی حزب لیبرال» اتخاذ شده‌اند.

آقای دونگ سال گذشته در بحبوحه گزارش رسانه‌ها درباره ارتباط او با کنسولگری چین از حزب لیبرال استعفا داد و اکنون به‌عنوان یک نماینده مستقل فعالیت می‌کند. به‌رغم ابراز تمایل دونگ برای بازگشت به حزب، او هنوز اجازه عضویت مجدد در حزب را پیدا نکرده است.

براساس این گزارش، رهبر وقت حزب محافظه‌کار، ارین اوتول، و آقای چیو در جریان انتخابات ۲۰۲۱ به دلیل موضع‌گیری علیه رفتار خصمانه چین مورد هدف کارزار اطلاعات غلط قرار گرفتند. در این گزارش آمده که وقتی آقای چیو سعی می‌کرد به روایت‌های نادرستی که علیه او منتشر می‌شدند پاسخ دهد، رسانه‌های چینی‌زبان اظهارات او را دریافت یا منتشر نمی‌کردند.

آقای چیو در نهایت در انتخابات ۲۰۲۱ به رقیب لیبرال خود باخت.

قاضی هوگ درباره رقابت انتخاباتی در حوزه انتخابی آقای چیو نوشت: «یک احتمال منطقی وجود دارد که روایت‌های نادرست بر نتایج این حوزه انتخابی تأثیر گذاشته باشند اما نمی‌توانم چیز بیشتری در این‌باره بگویم.»

در این گزارش همچنین آمده که جنی کوان، نماینده حزب دموکرات جدید (ان‏دی‏پی)، به دلیل موضع‌گیری علیه نقض حقوق بشر توسط رژیم چین از چند رویداد محلی در ونکوور در جریان مبارزات انتخاباتی کنار گذاشته شده است.

این تحقیقات به دنبال فشار بی‌وقفه احزاب مخالف در بحبوحه انتشار گزارشات رسانه‌ای مبنی بر مداخله رژیم چین براساس درز اطلاعاتی آغاز شد.

دولت لیبرال که مخالف انجام تحقیقات بود، ابتدا فرمانده دیوید جانستون، فرماندار سابق، را به‌عنوان گزارشگر ویژه به بررسی این موضوع گماشت اما او سال گذشته به دلیل نگرانی احزاب مخالف درخصوص تضاد منافع احتمالی به‌خاطر روابط شخصی خود با خانواده ترودو استعفا داد.

محافظه‌کاران در بیانیه خود گفتند به‌رغم آن‌که در گزارش آمده که مداخله چین تأثیری روی نتیجه کلی انتخابات نداشته است، کمیسر قضایی می‌گوید نمی‌تواند تأثیر این مداخله بر نتایج حوزه‌های انتخابی را نادیده بگیرد.

در بیانیه محافظه‌کاران آمده است: «محض خاطر دموکراسی هم که شده، دولت ترودو نمی‌تواند به نادیده گرفتن و کم‌اهمیت جلوه دادن مداخلاتی که رخ داده ادامه دهد.»

انتظار می‌رود گزارش نهایی تحقیقات تا اواخر دسامبر منتشر شود. مرحله بعدی تحقیقات روی نحوه اطلاع‌رسانی درباره تهدیدات مداخله خارجی به عموم مردم، نحوه اطلاع‌رسانی درباره مداخله خارجی به دولت و بررسی قوانین مرتبط با رقابت‌های نامزدی متمرکز خواهد بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی