Search
Asset 2

ایتالیا به چین اطلاع داد که از توافق «کمربند و جاده» خارج می‌شود

ایتالیا به چین گفت که از توافق «کمربند و جاده» خارج می‌شود
نخست وزیر ایتالیا، جوزپه کونته و رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، در پکن، چین، ۲۷ آوریل ۲۰۱۹ با هم دیدار کردند.(Parker Song - Pool/Getty Images)

به گزارش رویترز، منابع دولتی ایتالیا روز چهارشنبه گفتند که ایتالیا رسما به چین اطلاع داده است که از ابتکار کمربند و جاده (BRI) خارج می‌شود. نگرانی‌هایی وجود دارد که این اقدام ممکن است روابط بین دو کشور را تیره کند و به اقتصاد ایتالیا آسیب برساند.

ایتالیا در سال ۲۰۱۹ با نادیده گرفتن هشدارهای ایالات متحده مبنی بر اینکه ممکن است با پیوستن به این توافق، به حزب کمونیست چین اجازه دهد کنترل فناوری های حساس و زیرساخت های حیاتی را در دست بگیرد، اولین و تاکنون تنها کشور بزرگ غربی بود که به ابتکار یک کمربند و جاده پیوست.

با این حال، زمانی که نخست وزیر جورجیا ملونی سال گذشته به قدرت رسید، گفت که می‌خواهد از این توافق خارج شود و گفت که این توافق هیچ دستاورد قابل توجهی برای ایتالیا به همراه نداشته است، توافقی که شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین از آن حمایت می‌کند.

قرارداد کمربند و جاده  بین دو کشور ایتالیا و چین در مارس ۲۰۲۴ منقضی می‌شود و یک منبع دولتی ایتالیا گفت که رم «در روزهای اخیر» نامه‌ای به پکن ارسال کرده و به چین اطلاع داده است که این پیمان را تمدید نخواهد کرد.

یک منبع دولتی دیگر ایتالیا گفت: «ما قصد داریم روابط عالی با چین را حفظ کنیم، حتی اگر دیگر بخشی از طرح کمربند و جاده نباشیم.»

وی افزود: «دیگر کشورهای گروه ۷ روابط نزدیک‌تری نسبت به ما با چین دارند، علیرغم این واقعیت که آنها هرگز در BRI نبودند.

ایتالیا در سال ۲۰۲۴ ریاست گروه ۷ را بر عهده خواهد گرفت.

از زمان راه‌اندازی این طرح در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۰۰ کشور برای همکاری در پروژه‌های زیرساختی و ساختمانی BRI با چین قرارداد امضا کرده‌اند. جوزپه کونته، نخست‌وزیر وقت ایتالیا، زمانی که در سال ۲۰۱۹ این قرارداد را امضا کرد، امیدوار بود به سود تجاری برسد، اما شرکت‌های چینی ذینفعان اصلی  به نظر می‌رسیدند.

صادرات ایتالیا به چین در سال گذشته از ۱۳ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۹ به ۱۶.۴ میلیارد یورو (۱۷.۷ میلیارد دلار) رسید. بر اساس داده‌های ایتالیایی، در مقابل، صادرات چین به ایتالیا از ۳۱.۷ میلیارد در مدت مشابه به ۵۷.۵ میلیارد افزایش یافت.

فرانسه و آلمان، شرکای تجاری اصلی ایتالیا در اتحادیه اروپا، علیرغم اینکه بخشی از BRI نبودند، سال گذشته به میزان قابل توجهی به چین صادرات داشتند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی