Search
Asset 2

پایان بی‌‌‏حاصل نشست کری و لاوروف در پاریس

مذاکره‌‌‌‏ی طولانی وزرای امورخارجهی آمریکا و روسیه درباره‌ی «بحران اوکراین» بدون حصول نتیجه‌‌‌‏ای راه‌‌‌‏گشا به پایان رسید.  (Sean Dempsey - WPA Pool/Getty Image)
مذاکره‌‌‌‏ی طولانی وزرای امورخارجهی آمریکا و روسیه درباره‌ی «بحران اوکراین» بدون حصول نتیجه‌‌‌‏ای راه‌‌‌‏گشا به پایان رسید. (Sean Dempsey - WPA Pool/Getty Image)
مذاکره‌‌‌‏ی طولانی وزرای امورخارجه آمریکا و روسیه درباره‌ی «بحران اوکراین» بدون حصول نتیجه‌‌‌‏ای راه‌‌‌‏گشا به پایان رسید. (Sean Dempsey - WPA Pool/Getty Image)

وزرای امورخارجه‌ی آمریکا و روسیه، روز یکشنبه در پاریس، در نشستی ۴ ساعته درباره‌ی «بحران اوکراین» به گفت‌‌‏وگو نشستند، اما این مذاکره‌‌‏ی طولانی بدون حصول نتیجه‌‌‏ای راه‌‌‏گشا به پایان رسید.

در نشست رو در روی «جان کری» و «سرگئی لاوروف» که کری آن را «صریح» و لاوروف آن را «سازنده» خواند، مهم‌‌‏ترین مسائل جاری در بحران اوکراین به بحث گذاشته شد، اما دو طرف با تأکید بر مواضع پیشین خود گفت‌‌‏وگو را به پایان رساندند تا بن‌بست شرق و غرب بر سر ارائه‌‌‏ی یک راه حل مناسب همچنان ادامه یابد.

تجمع گسترده‌ی نظامیان روسیه در مرزهای شرقی اوکراین که لاوروف آن را تنها یک تمرین نظامی خواند، مهم‌ترین موضوع این نشست بود.

کری پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: «حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین موجب ایجاد جو ترس و ارعاب در اوکراین است و باید به اوکراینی‌ها اجازه داده شود که خود درباره‌ی آینده‌ی خودشان تصمیم‌گیرنده باشند.»

وی در این دیدار ضمن تأکید بر نامشروع بودن الحاق کریمه به خاک روسیه، از همتای روس خود خواست هرچه سریع‌‌‏تر به حضور نظامی خود در مرزهای اوکراین خاتمه دهد.

کری افزود که حتی اگر نیروهای نظامی در خاک روسیه باقی بمانند و از مرز اوکراین عبور نکنند، این یک فضای منفی میان دو کشور ایجاد می‌‌‏کند.

آرایش نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، تحت شرایطی که تنها ۲ هفته از همه‌‌‏پرسی کریمه و الحاق این بخش از خاک اوکراین به روسیه گذشته، شائبه‌‌‏ی ادامه یافتن اقدامات تهاجمی روسیه را در اذهان مقامات غربی پررنگ‌‌‏تر کرده است.

علی‌رغم این‌که مسکو پیوستن این منطقه به روسیه را به‌طور رسمی اعلام کرده، اما مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۷ فروردین با تصویب قطعنامه‌ای، این رفراندوم را غیرقانونی اعلام کرد و اروپا و امریکا نیز این الحاق را به رسمیت نشناختند.

در عین حال لاوروف این گفت‌‌‏وگو را “بسیار بسیار سازنده” برشمرد و اعلام کرد مسکو و واشنگتن توافق کرده‌اند که برای از سر گذراندن بحران جاری در اوکراین با دولت و مردم این کشور همکاری کنند.

وزیر امور خارجه‌ی روسیه همچنین گفت اوکراین نمی‌تواند به‌عنوان یک “کشور یک‌پارچه” عمل کند و باید به صورت فدرالی اداره شود، به نحوی‌که هر یک از مناطق این کشور درباره‌ی اقتصاد و زبان خود تصمیم بگیرند. وی پیش از این نیز در مصاحبه‌‌‏ای از مقامات اوکراین خواسته بود در قانون اساسی کشور خود اصلاحات اساسی ایجاد کنند و برای توسعه‌‌‏ی ثبات در کشور خود، آن را به جمهوری فدرال تبدیل کنند.

این اظهارات لاوروف واکنش تند «کی‌یف» را برانگیخت. دولت اوکراین در بیانیه‌ای از روسیه خواست از دادن اولتیماتوم‌های مکرر «به یک کشور مستقل و مقتدر» پرهیز کند و در عوض «وضعیت فاجعه‌بار اقلیت‌های خود، از جمله اقلیت اوکراینی» را بهبود بخشد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی