Search
Asset 2

طفره رفتن مایک پنس از موضوع عفو در صورت محکومیت ترامپ 

مایک پنس، معاون سابق رئیس جمهور ایالات متحده از دادن پاسخ روشن در مورد اینکه اگر رئیس جمهور شود و ترامپ نیز به جرائم فدرال محکوم شود آیا او را عفو خواهد کرد طفره رفت.
مایک پنس، معاون سابق رئیس جمهور ایالات متحده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (Wikimedia)

مایک پنس، معاون سابق رئیس جمهور ایالات متحده در جریان یک گفتگوی تلویزیونی از دادن پاسخ روشن در مورد اینکه اگر رئیس جمهور شود و ترامپ نیز به جرائم فدرال محکوم شود آیا او را عفو خواهد کرد طفره رفت. 

مایک پنس پس از اینکه در این خصوص مورد سؤال قرار گرفت با تأکید بر اینکه «اینها اتهامات جدی هستند» افزود: «من نمی‌توانم از آنچه ادعا شده دفاع کنم، اما رئیس جمهور شایسته دفاع است.» 

او با اشاره به اینکه در گذشته فرماندار بوده است و برای عفو برخی تصمیم‌گیری کرده گفت: «من نهاد عفو را بسیار جدی می‌گیرم. این یک قدرت بسیار مهم برای کسی در موقعیت اجرایی است و فقط فکر می‌کنم که در حال حاضر زود است که در این مورد صحبت کنیم.» 

سپس مجری این برنامه عنوان کرد که اظهارنظر او برای ادامه‌یافتن روند پیگرد قانونی ترامپ نشانه یک رهبری قوی نیست و پنس نیز در پاسخ گفت: «من فکر نمی‌کنم که شما بدانید دفاع رئیس جمهور چیست، درست است؟ منظورم این است که واقعاً حقایق چیست؟ یعنی ببینید آیا ما به روند قضایی خود در این کشور اعتقاد داریم یا نداریم. ما بر حاکمیت قانون پایبند هستیم یا نه.» 

مجری این برنامه بعداً در توییتر از پنس به خاطر این مصاحبه انتقاد کرد و ادعا کرد که معاون رئیس جمهور سابق از پاسخ دادن به موضوع عفو ترامپ خودداری کرد. او گفت: «وقتی به او فشار آوردم که چرا جواب نمی‌دهد، او کمی داغ کرد 

همچنین روز چهارشنبه، پنس به دیلی وایر گفت که معتقد است دستگیری ترامپ «روز غم‌انگیزی در زندگی این ملت» است و افزود که «هیچ‌کس فراتر از قانون نیست.» 

پنس در این مصاحبه عنوان کرد که «منظورم این است که به معنای واقعی، دیدن یک رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده در دادگاه و مواجهه با اتهامات در یک اخطار کیفری، به نظرم برای میلیون‌ها آمریکایی بسیار ناامیدکننده است 

او افزود: «هیچ‌کس بر قانون بالاتر نیست. به عنوان آمریکایی‌ها، تا زمان اثبات گناه، ما بی‌گناه هستیم و من فرصتی داشتم تا کیفرخواست صادر شده را بررسی کنم و به شما می‌گویم که این اتهامات جدی هستند و من نمی‌توانم از این اتهامات دفاع کنم، اما ترامپ حق دفاع از خود در دادگاه را دارد 

این در حالی است که چند نامزد دیگر ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه، از ویوک راماسوامی، کارآفرین و لری الدر، مجری رادیو، عنوان کرده‌اند که در صورت محکومیت ترامپ، او را عفو خواهند کرد. 

همچنین نیکی هیلی، سفیر سابقآمریکا در سازمان ملل، نیز به نشریه پولیتیکو گفت که در صورت محکومیت ترامپ به اتهامات فدرال، احتمالاً او را عفو خواهد کرد. هیلی خاطرنشان کرد: «وقتی به عفو نگاه می‌کنید، موضوع کمتر در مورد جرم است و بیشتر به این موضوع می‌پردازد که چه چیزی برای کشور خوب است و من فکر می‌کنم برای کشور وحشتناک است که یک رئیس‌جمهور سابق به دلیلیک پرونده اسنادی سال‌ها در زندان باشد 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی