Search
Asset 2

مصرف شیر خام توصیه نمی‌شود

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا مصرف شیر خام را توصیه نمی‌کند.
(Pierre Crom/Getty Images)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا مصرف شیر خام را توصیه نمی‌کند. این مرکز می‌گوید نوشیدن شیر آلوده شما را از ابتلا به بیماری مصون نمی‌کند و حتی می‌تواند باعث بیماری شود.

منظور از شیر خام این است که پاستوریزه نشده است. در فرایند پاستوریزه‌سازی، شیر در مدتی معین تا دمایی مشخص حرارت می‌بیند تا میکروب‌های بیماری‌زای آن از بین بروند.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، شیر پاستوریزه همان فواید غذایی شیر خام را دارد اما فاقد خطرات احتمالی ناشی از مصرف آن است. این خطرات شامل قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زای آسیب‌آور مانند اشریشیا کلی، لیستریا، بروسلا، سالمونلا، کمپیلوباکتر و کریپتوسپوریدیوم هستند.

شیر خام گاو مبتلا به آنفلوانزای مرغی به موش‌ها آسیب می‌رساند

براساس مطالعه آزمایشگاه تشخیصی دامپزشکی تگزاس اِی‌اَند‌اِم، موش‌ها ۲۴ ساعت پس از مصرف شیر غیرپاستوریزه گاو مبتلا به آنفلوانزای مرغی فوق‌حاد بیمار می‌شوند.

نشانه‌های بیماری در قالب ژولیدگی مو و بی‌حالی در موش‌ها آشکار می‌شوند. ویروس به میزان قابل‌توجهی در اندام‌های موش‌ها، از جمله غدد پستانی دو موش غیرشیرده، کشف شد.

براساس داده‌های این مطالعه که در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، حیواناتی که شیر غیرپاستوریزه حاوی ویروس بیماری‌زای آنفلوانزای مرغی را مصرف می‌کنند در معرض ابتلا به عفونت قرار می‌گیرند. تیم تحقیقاتی اِی‌اَند‌اِم نوشت: «به‌طور خلاصه، مصرف شیری که به ویروس آنفلوانزای مرغی فوق‌حاد آلوده باشد خطرآفرین است.»

وقتی محققان شیر را پاستوریزه کردند، متوجه شدند که سطح ویروس کاهش پیدا کرده است. از این‌رو، مقدار ویروس اکتشافی در موش‌ها نیز کمتر شد. با این‌حال، پاستوریزه کردن شیر باعث نشد که ویروس به‌طور کامل از بین برود.

نظارت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا روی انتقال انسانی

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در ۲۵ مارس ۲۰۲۴، آنفلوانزای مرغی برای اولین‌بار در گاوهای شیری مشاهده شد. این نخستین‌بار بود که ویروس آنفلوانزای مرغی در گاوها شناسایی می‌شد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا یک مورد عفونت انسانی را در اول آوریل تأیید کرد که گفته می‌شود به دلیل قرار گرفتن در معرض گاوهای شیری آلوده در تگزاس رخ داده است. فرد مذکور به ورم ملتحمه یا چشم صورتی مبتلا شد که باعث قرمز شدن چشم‌ها می‌شود اما بسرعت بهبود پیدا کرد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در ۲۲ مه از دومین مورد ابتلای انسانی بر اثر قرار گرفتن در معرض گاوهای شیری آلوده در میشیگان خبر کرد. به‌طور کلی، بیش از ۳۰۰ نفر به دلیل قرار گرفتن در معرض حیوانات آلوده یا احتمالاً آلوده تحت نظر قرار گرفته‌اند که دست‌کم ۳۷ نفر از آن‌ها علائمی مشابه آنفلوانزا دارند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد که «گاوهای شیری میزبان جدید و غیرمنتظره آنفلوانزای مرغی هستند که از ژانویه ۲۰۲۲ در بین پرندگان وحشی آمریکا شیوع پیدا کرده و سویه‌های متفرقه آن در دیگر حیوانات نیز شناسایی شده است.»

وزارت کشاورزی آمریکا از سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۰۰ مورد ابتلا به ویروس آنفلوانزای مرغی فوق‌حاد را در پستانداران گزارش کرده است. این درحالی است که پستانداران بندرت به آنفلوانزای مرغی مبتلا می‌شوند. با وجود شیوع این ویروس در بین گاوهای شیری و کشف آن در شیر خام، خطر انتقال آن به انسان افزایش نیافته است. با این‌حال، افرادی که به واسطه شغل‌شان یا به‌طور تفریحی با پرندگان، حیوانات یا گاوهای آلوده ارتباط دارند، در معرض بیشترین خطر ابتلا به عفونت هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی