Search
Asset 2

سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا پیام تسلیت دولت بایدن برای مرگ رئیسی را تقبیح کردند

سیاستمداران جمهوری‌خواه آمریکا پیام تسلیت دولت بایدن برای مرگ ابراهیم رئیسی را تقبیح کردند و رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی را «قصاب تهران» خواندند.
سناتور تام کاتن. (Andrew Harnik/AFP via Getty Images)

سیاستمداران جمهوری‌خواه آمریکا پیام تسلیت دولت بایدن برای مرگ ابراهیم رئیسی را تقبیح کردند و رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی را «قصاب تهران» خواندند.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه با انتشار یک رشته پیام در شبکه اجتماعی ایکس در واکنش به مرگ رئیسی نوشت شرم‌آور است که دولت بایدن مرگ «قصاب تهران» را تسلیت گفت. این نمونه دیگری از تمایل جو بایدن برای راضی کردن آیت‌الله‌ها است.

کاتن افزود که در زمان حاکمیت «قصاب تهران»، دستان نظامیان جمهوری اسلامی با همراهی تروریست‌های وابسته به آن به خون آمریکایی‌ها آغشته شد. ابراز تسلیت برای مرگ این هیولا، مایه شرمساری است.

لیندزی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه نیز در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که هیچ کسی نباید از درگذشت «قصاب تهران» عزادار شود.

او افزود که در عوض، من به قربانیان «قصاب تهران» و همچنین همه کسانی که هنوز مورد ظلم و ستم و هدف آیت‌الله و یارانش هستند، تسلیت می‌گویم.

جان باروسو، عضو کمیته روابط خارجی سنا نیز در نشست استماع سنای آمریکا با حضور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیام تسلیت دولت بایدن برای مرگ رئیسی را «اشتباه وحشتناک» خواند.

باروسو گفت که «من فکر می‌کنم تکان‌دهنده است که این دولت برای مرگ قصاب تهران عزاداری کند و در سوگ قاتلی بنشیند که آمریکایی‌های زیادی را هدف قرار داده، تهدید کرده و به آنها حمله کرده است.»

او خطاب به مردم ایران افزود: «ما در کنار شما هستیم و برای رهایی شما از آیت‌الله‌ها دعا می‌کنیم.»

براین مست، عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز گذشته با بازنشر توییت فرح دخل الله، سخنگوی ناتو که مرگ رئیسی را به مردم ایران تسلیت گفته بود، نوشت که من به مردم ایران تسلیت می‌گویم که فرصت محاکمه «قصاب تهران» به خاطر جنایاتش را از دست دادند.»

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در واکنش به درگذشت ابراهیم رئیسی، دوران حکومت او را «‌وحشیانه» و همراه با «ترور، خطر و ظلم» عنوان کرد.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که «دوران حکومت وحشیانه رئیس‌جمهور رئیسی در ایران با ترور، خطر و ظلم همراه بود که طیفی از کشتار زنان معترض به شریعت گرفته تا حمایت از نیابتی‌های تروریست که اسرائیلی‌ها را قتل‌عام می‌کردند را شامل می‌شد.»

همزمان با تایید خبر درگذشت رئیسی، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ «تسلیت رسمی» برای درگذشت ابراهیم رئیسی اعلام کرد «در حالی که ایران رئیس‌جمهور جدید خود را انتخاب می‌کند، ما مجدداً بر حمایت خود از مردم ایران و مبارزه آنها برای حقوق بشر و آزادی‌های اساسی تاکید می‌کنیم.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه، دولت بایدن این پیام تسلیت را به عنوان یک استاندارد توصیف کرده است، اما نه در حمایت از ابراهیم رئیسی که به عنوان یک قاضی ریاست اعدام‌های دسته جمعی زندانیان سیاسی را بر عهده داشت و مقامات تحت فرمان او اعتراضات سراسری به رهبری زنان را سرکوب کردند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده به خبرنگاران گفت «رئیسی کسی بود که دستانش به خون بسیاری آغشته و مسئول تخلفات وحشیانه بود.»

کربی افزود که با این حال، مانند هر مورد دیگر، «به طور کلی برای از دست دادن جان افراد متاسف هستیم و به صورت رسمی تسلیت گفتیم.»

مقامات آمریکایی پس از انتشار پیام تسلیت دولت بایدن برای مرگ رئیسی، طی روزهای گذشته بارها تاکید کرده‌اند که مواضع ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی تغییری نکرده و همچنان ثابت است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی