Search
Asset 2

پرونده‌سازی علیه ۲۰۰ نفر در اصفهان در پی واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی

دادستان اصفهان از شناسایی بیش از ۲۰۰ نفر از کسانی خبر داد که درباره کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد رئیسی واکنش نشان داده‌اند.
مراسم یادبود مرگ ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی و همراهانش در سقوط هلی‌کوپتر در ۲۱ مه ۲۰۲۴ در مرکز فرهنگی ایران در پیشاور. (ABDUL MAJEED/AFP via Getty Images)

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان از شناسایی بیش از ۲۰۰ نفر از کسانی خبر داد که به ادعای او اقدام به «انتشار اخبار کذب و محتوای توهین‌آمیز» درباره کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد موسویان امروز چهارشنبه در جلسه‌ای با عنوان «بررسی سازوکار برخورد با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه» گفت که برای این افراد در دستگاه قضایی پرونده تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

او مدعی شده که واکنش‌ها به مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش، باعث تشویش اذهان عمومی، ناراحتی شهروندان و بر هم زدن امنیت روانی جامعه شده است.

طی هفته‌های گذشته نیز رئیس پلیس فتا از رصد محتوا در فضای مجازی و برخورد قضایی با افرادی خبر داده بود که به گفته او اقدام به نشر «مصادیق توهین‌آمیز» درباره سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری مهر «وحید مجید» گفته بود که در پی وقوع این حادثه «بر اساس اجرای طرح‌های رصد پیش‌دستانه در ۳۶ ساعت گذشته ۵۵۰ رصد تخصصی از تارنماهای فعال در فضای مجازی، ۸۰ عنوان مجرمانه شناسایی شده‌اند.»

از لحظه تایید خبر درگذشت رئیسی و همراهانش، رسانه‌های حقوق بشری  گزارش‌هایی درباره احضار و بازداشت شهروندانی منتشر کردند که درباره این رویداد ابراز شادمانی کرده‌ بودند.

به باور برخی کنشگران، این نخستین بار در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی است که ایرانیان از مرگ یک مقام این حکومت در این حجم ابراز شادمانی کرده‌اند و اینگونه پرونده‌سازی‌ها و برخوردهای قضایی، حاکی از بازتاب گسترده واکنش ایرانیان به رویداد سقوط بالگرد رئیسی و همراهان او است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی