Search
Asset 2

واکنش رژیم چین به سفر رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا؛ پرواز جنگنده‌های چینی بر فراز تایوان

پرواز جنگنده‌های چینی بر فراز تایوان
(KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP via Getty Images)

 رژیم کمونیستی چین در واکنش به سفر تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا، امروز جمعه توسط ۹ فروند جنگنده خود به حریم هوایی تایوان تجاوز کرد. 

وزارت دفاع تایوان، جمعه ۱۱ فروردین در بیانیه‌ای با اعلام این خبر، تأکید کرد که این جنگنده‌ها به شبیه‌سازی عملیات رزمی اقدام کردند. بنا به این بیانیه، نیروهای نظامی تایوان اقدام این جنگنده‌ها را بادقت زیر نظر داشتند. 

بیانیه با توصیف این اقدام چین به اقدامی «غیرعاقلانه» تصریح کرد که پکن به دنبال افزایش تنش‌ها در تنگه تایوان است. 

این اقدام در حالی رخ داد که رهبر تایوان روز چهارشنبه این جزیره را برای یک سفر ۱۰ روزه ترک کرد. وی قرار است در جریان این سفر از کشورهای آمریکای مرکزی گواتمالا و بلیز بازدید کند و در مسیر خود به این کشورها در نیویورک و لس‌آنجلس ایالات متحده نیز چند روز توقف خواهد کرد. 

تسای اینگ در بدو ورود خود به نیویورک گفت که اجازه نمی‌دهد فشار خارجی مانع پیشرفت تایوان شود. او همچنین در جمع هم‌وطنان خود در نیویورک ضمن تقدیر از کمک‌های امنیتی ایالات متحده گفت: «هرچه تایوان امن‌تر باشد، جهان امن‌تر خواهد بود.» 

یک مقام امنیتی بلندپایه تایوانی هم اظهار داشت که واکنش چین به سفر رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا و دیدارش با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، کمتر از واکنش پیشین چین به سفر نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان بوده است. 

در واکنش به سفر پلوسی به تایوان در سال گذشته، چین به انجام رزمایش نظامی بزرگی در تنگه تایوان اقدام کرد. 

دیدار مک‌کارتی با رئیس‌جمهور تایوان اولین دیدار میان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با یک رهبر تایوانی در خاک آمریکا محسوب می‌شود. 

چین پیش‌تر سفر رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا را محکوم کرد و ایالات متحده را به تحریک تایوان جهت جدایی کامل از سرزمین مادری متهم کرده بود. 

در مقابل جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ورود تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان به ایالات متحده، جدیدترین مورد از یک سری ترانزیت‌های معمول است.  

او گفت: «جمهوری خلق چین نباید از این ترانزیت به‌عنوان بهانه‌ای برای افزایش هرگونه فعالیت در اطراف تنگه تایوان استفاده کند. ما حواسمان هست که اوضاع در حال حاضر بین ایالات متحده و چین متشنج است؛ اما از پکن می‌خواهیم تا خطوط ارتباطی را باز نگه دارد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی