Search
Asset 2

رئیس‌جمهور تایوان در نیویورک: هرچه تایوان امن‌تر باشد، جهان امن‌تر خواهد بود

سفر تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا
تسای اینگ ون (رئیس‌جمهور تایوان) و شی جین پینگ (رئیس جمهور چین) (WIKIMEDIA)

تسای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان در جریان سفرش به آمریکا و در جمع هم‌وطنان خود در نیویورک ضمن تقدیر از کمک‌های امنیتی ایالات متحده گفت: «هرچه تایوان امن‌تر باشد، جهان امن‌تر خواهد بود 

تسای اینگ ون شامگاه دیشب و علی‌رغم اعتراض‌های رژیم چین به این سفر وارد آمریکا شد و در بدو ورود خود به نیویورک گفت که اجازه نمی‌دهد فشار خارجی مانع پیشرفت تایوان شود. 

وی همچنین با اشاره به اینکه تایوان با «چالش‌های فوق‌العاده‌ای» روبرو است و افزود: «ما می‌دانیم که وقتی با همتایان دموکراتیک خود، با همبستگی در کنار هم باشیم قوی‌تر هستیم. تایوان را نمی‌توان منزوی کرد و ما قدر این دوستی‌ها را می‌دانیم 

سفر تسای در زمان تشدید تنش‌ها بین ایالات متحده و چین انجام می‌شود و منجر به محکومیت شدید این سفر توسط چین شده است، کشوری که تایوان دموکراتیک را جزئی از قلمرو خود می‌داند علی‌رغم اینکه حزب کمونیست هرگز بر این جزیره حکومت نکرده است. 

واکنش رژیم چین و ایالات متحده

ژو ژویوان، کاردار چین در واشنگتن روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «سفر تسای به آمریکا می‌تواند منجر به یک تقابل «جدی» در روابط آمریکا و چین شود و «تأثیر شدیدی» بر روابط آنها بگذارد.» 

بااین‌حال گزارش‌هایی از دیدار رئیس‌جمهور تایوان با رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده منتشر شده است. 

هر چند تایوان دیدار با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را تایید نکرده و جزئیات زیادی از دیدارهای تسای در ایالات متحده ارائه نکرد؛ اما مقامات رژیم چین به‌احتمال دیدار این دو واکنش نشان دادند و سخنگوی دفتر امور تایوان رژیم چین با اشاره به تبعات سفر رئیس‌جمهور تایوان به آمریکا و احتمال دیدار وی با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در خاک این کشور گفت که در صورت انجام این ملاقات، پکن اقدامات و تصمیمات متقابل و قاطعی اتخاذ می‌کند. 

به دنبال این واکنش‌ها ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، سفر غیررسمی تسای اینگ ون، را «سفری در مسیر ترانزیت» قلمداد کرده و اظهار داشت نیازی به واکنش بیش از حد چین نیست. 

وی در ادامه گفت که رهبران تایوان قبلاً هم ازاین‌قبیل اقدامات انجام داده‌اند، تسای از سال ۲۰۱۶ تا کنون ۶ بار از کشورهای منطقه از طریق آمریکا بازدید کرده و این هفتمین سفر وی خواهد بود. 

تسای اینگ ون، رهبر تایوان دیروز این جزیره را برای یک سفر ۱۰ روزه ترک کرد. وی قرار است در جریان این سفر از کشورهای آمریکای مرکزی گواتمالا و بلیز بازدید کرده و قبل و بعد از آن در شهرهای نیویورک و لس‌آنجلس ایالات متحده توقف و مذاکراتی انجام دهد. 

همچنین جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ورود تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان به ایالات متحده، جدیدترین مورد از یک سری ترانزیت‌های معمول است. 

او گفت: «جمهوری خلق چین نباید از این ترانزیت به‌عنوان بهانه‌ای برای افزایش هرگونه فعالیت در اطراف تنگه تایوان استفاده کند. ما حواسمان هست که اوضاع در حال حاضر بین ایالات متحده و چین متشنج است؛ اما از پکن می‌خواهیم تا خطوط ارتباطی را باز نگه دارد 

گفتنی است که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در مردادماه سال گذشته و علی‌رغم تهدیدهای خشونت‌آمیز حزب کمونیست چین و ارگان‌های تبلیغاتی آن، وارد تایوان شد. 

پلوسی بالاترین مقام آمریکایی بود که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرد و این باعث شد که مقامات حزب کمونیست چین ایالات متحده را متهم کنند که در حال تغییر ماهیت روابط خود با تایوان است؛ ادعایی که مقامات آمریکایی بارها آن را رد کرده‌اند. به دنبال این سفر پکن مانورهای نظامی گسترده و چندروزه‌ای را در اطراف جزیره تایوان برگزار کرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی