Search
Asset 2

محققان دریافتند که موسیقی بر نحوه غذا خوردن ما تأثیر می‌گذارد

موسیقی بیش از محیط اطراف روی غذا خوردن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند رفتار حین غذا خوردن فرد را کنترل کند.
(Melianiaka Kanstantsin/Shutterstock)

موسیقی بیش از محیط اطراف روی غذا خوردن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند رفتار حین غذا خوردن فرد را کنترل کند.

مطالعه جدید محققان ایتالیایی نشان می‌دهد افرادی که موسیقی ملایم گوش می‌کنند، با آرامش بیشتری غذا می‌خورند، با دقت بیشتری غذای خود را می‌جوند و مدت طولانی‌تری پشت میز می‌نشینند.

محققان در دانشگاه علوم گوارش پولنزو آزمایشی انجام دادند تا ببینند سرعت موسیقی چه تأثیری در برانگیختن عواطف و غذا خوردن افراد می‌گذارد.

نتایج بررسی آن‌ها که به تازگی در ژورنال کیفیت و اولویت غذا منتشر شده، نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند به افراد کمک کند تا عادت‌های غذایی خود را تغییر دهند. افرادی که از اختلال خوردن رنج می‌برند و کسانی که رژیم دارند یا صرفاً می‌خواهند مصرف غذای خود را محدود یا کنترل کنند، می‌توانند از این امر نهایت استفاده را ببرند.

موسیقی و خلق‌وخو

همه این تجربه را داشته‌ایم که خلق‌وخوی ما با شنیدن یک موسیقی خاص به‌طور ناگهانی تغییر پیدا کند. دانشمندان بارها این پدیده را مشاهده، تأیید و ارزیابی کرده‌اند.

در جریان موسیقی‌درمانی برای بیماران سالمند استرالیایی مشخص شد که موسیقی برای بیماران «آرامش‌بخش» و «تسکین‌دهنده» است و به آن‌ها کمک می‌کند که دغدغه‌های خود را به فراموشی بسپارند. به گفته کارکنان بیمارستان، جلسات موسیقی‌درمانی روحیه بیماران سالمند را بهبود می‌بخشد.

محققان بویژه مشاهده کردند که موسیقی کلاسیک باعث آزاد شدن انتقال‌دهنده عصبی دوپامین در شنوندگان می‌شود و احساس اضطراب و استرس را به حداقل می‌رساند و تأثیر خوبی روی ضربان قلب و فشار خون می‌گذارد.

محققان ایتالیایی زیر نظر ریکاردو میگلیاوادا، که دکترای خوراک‌شناسی بومی، آموزش و جامعه دارد، به این نتیجه رسیدند که موسیقی جدا از ظرفیتی که در تغییر خلق‌وخوی ما دارد، از این قدرت نیز برخوردار است که شیوه غذا خوردن ما را دگرگون کند و روی «حس چشایی، اشتها و انتخاب غذای ما» اثر بگذارد. به گفته محققان، تحقیقات موجود نشان می‌دهند که پخش موسیقی در رستوران روی میزان غذا خوردن مشتریان، سرعت غذا خوردن آن‌ها و حتی طعم غذایی که می‌خورند تأثیر می‌گذارد.

آن‌ها به یک مطالعه خاص اشاره کردند که نشان داد مشتریان غذای خود (در این مورد، بستنی شکلات) را در حین گوش دادن به موسیقی شیرین‌تر احساس می‌کنند.

محققان نام این پدیده را «تعامل شنیداری و چشایی» گذاشته و ادعا می‌کنند که سبک موسیقی روی «طعم احساسیِ» غذا و نوشیدنی‌هایی که مشتریان در حین گوش دادن به آن میل می‌کنند اثر‌ می‌گذارد و تجربه آن‌ها را از طعم غذا دستخوش تغییر می‌کند.

تحقیقی که ماه ژانویه در ژورنال اختلالات خوردن منتشر شد، نشان داد حتی افرادی که در شرایط بستری در بیمارستان برای درمان اختلالات خوردن تحت آزمایش قرار گرفتند، رفتار غذایی بهتری در حین گوش دادن به موسیقی داشتند. ۵۱ خانم حاضر در این مطالعه گزارش دادند که موسیقی آرام‌بخش پیانو و موسیقی پاپ خلق‌وخوی آن‌ها را در حین غذا خوردن بهبود می‌بخشد؛ فرایندی که می‌تواند برای افرادی که از اختلال خوردن رنج می‌برند تجربه‌ای استرس‌آفرین باشد.

متخصصان تغذیه که بیماران را کنترل می‌کردند گزارش دادند که آن‌ها در حین پخش موسیقی رفتارهای بهتری در غذا خوردن داشتند (غذای نخورده کمتری باقی می‌گذاشتند و کمتر سراغ عادت‌های بد می‌رفتند).

تنظیم سرعت غذا خوردن با ضرباهنگ موسیقی

محققان ایتالیایی در مطالعه جدید خود جدا از سبک موسیقی، حجم یا دیگر عوامل مرتبط با آن، به بررسی تأثیر ضرباهنگ موسیقی پرداختند. محققان تصمیم گرفتند این مؤلفه را به‌طور مجزا بررسی کنند، زیرا به نظر می‌رسید که ضرباهنگ موسیقی در بین متغیرهای فنی بیشترین تأثیر را روی رفتار غذا خوردن دارد و سرعت خوردن و آشامیدن و مدت زمان صرف غذا را دستخوش تغییر می‌کند.

آقای میگلیاوادا و تیم تحقیقاتی او ۱۲۴ نفر را به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند: برای گروه اول و دوم در حین خوردن نان فوکاچیا دو قطعه با ضرباهنگ ۱۴۵ و ۸۵ ضرب در دقیقه پخش شد.

محققان رفتار غذا خوردن داوطلبان را با بررسی فیلم‌های ضبط‌شده از غذا خوردن، اندازه‌گیری مقدار غذای نخورده و ارائه پرسشنامه مورد ارزیابی قرار دادند.

داوطلبانی که به موسیقی سریع‌تر (ضرباهنگ ۱۴۵ ضرب در دقیقه) گوش دادند، نسبت به افرادی که شنونده موسیقی ملایم‌تر بودند، شور و شوق و اشتیاق بیشتری احساس می‌کردند. افرادی که در گروه دوم حضور داشتند، در مقایسه با گروه اول، آرامش و خونسردی بیشتری را تجربه کردند.

محققان دریافتند افرادی که به موسیقی ملایم گوش کردند، علاوه‎بر تجربه آرامش بیشتر، زمان بیشتری را هم صرف غذا خوردن کرده و با دقت بیشتری غذا را می‌جوند. این مسئله تأثیر ضرباهنگ موسیقی روی رفتار خوردن را ثابت می‌کند.

آن‌ها گزارش دادند: «این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد موسیقی ملایم می‌تواند دفعات و مدت زمان جویدن غذا را افزایش دهد. جویدن، که اغلب از آن چشم‌پوشی می‌شود، بخشی از فرایند سالم غذا خوردن است که نقش بسزایی هم در هضم غذا دارد. به گفته محققان، جویدن به جذب مواد مغذی و سلامت مغز کمک می‌کند.

با افزایش ضرباهنگ موسیقی، سرعت غذا خوردن داوطلبان مورد مطالعه افزایش و مدت زمان صرف غذا کاهش پیدا کرد. با این‌حال، تفاوتی در مقدار غذای مصرفی دو گروه به چشم نیامد.

آهسته جویدن و کامل‌تر جویدن غذا- که باعث صرف زمان بیشتر برای غذا خوردن می‌شود- روی سرعت احساس سیری یا رضایت افراد اثر می‌گذارد و می‌تواند راهبرد سودمندی برای کاهش وزن باشد.

محققان می‌گویند هرچه مدت زمان جویدن بیشتر باشد، ویژگی‌های حسیِ غذا تعامل بیشتری با گیرنده‌های حسی برقرار کرده و به‌عنوان نشانه‌های حسیِ سیری عمل می‌کنند. محققان افزودند که احساس سیری باعث کاهش گرسنگی بعد از غذا می‌شود و از پرخوری در وعده‌های غذایی بعدی جلوگیری می‌کند و باعث بهبود پایدار عادت‌های غذایی شما می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی