Asset 2

ترودو برخلاف بایدن از دیکتاتور خواندن شی جین پینگ اجتناب کرد

ترودو از دیکتاتور خواندن رهبر چین اجتناب کرد
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا (Sean Gallup/Getty Images)

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در پاسخ به سوال خبرنگاری در کنفرانس مطبوعاتی در نشست سالانه همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در ۱۷ نوامبر، از دیکتاتور خطاب کردن شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین اجتناب کرد. 

خبرنگار پرسید: «آیا شی‌ جین پینگ را یک دیکتاتور توصیف می کنید؟» 

ترودو پاسخ داد: «نگاه کنید، چین یک کشور تک حزبی است. من فکر نمی‌کنم کسی آن را دموکراسی بنامد.» 

روز قبل، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده،  شی را «دیکتاتوری به این معنا خواند که او فردی است که کشوری را اداره میکند که کشوری کمونیستی است که بر اساس شکلی از حکومت است که کاملا متفاوت از دولت ما است.» 

در جلسهای که قبل از این اظهارنظرها انجام شد،  بایدن تعهد چین را برای توقف جریان فنتانیل به آمریکا دریافت کرد و نگرانیهایی را در مورد ممنوعیت خروج شهروندان آمریکایی از چین، ارتباطات نظامی و صلح و ثبات در اطراف تنگه تایوان مطرح کرد. 

خبرنگار همچنین از ترودو پرسید « بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، او را دیکتاتور خطاب کرد. چرا او را اینطور نمی‌نامید؟»  

ترودو پاسخ داد:«ما میتوانیم با انواع تعاریف مختلف به یک موضوع بپردازیم. واقعیت این است که او یک دموکراسی را اداره نمیکند. این یک دولت استبدادی است.»  

نخست وزیر در این کنفرانس مطبوعاتی اذعان کرد که کانادا در روابط خود با چین «زمان چالش برانگیزی» را سپری می کند. این مشکل پس از بازداشت شهروندان کانادایی مایکل اسپاور و مایکل کوریگ در سال ۲۰۱۸ آغاز شد که پس از دستگیری منگ وانژو، مدیر مالی هوآوی در کانادا، در چین بازداشت شدند. 

 ترودو گفت در حالی که کشورهای کانادا و چین در حفاظت از طبیعت و تغییرات آب و هوایی با هم کار کردهاند، آنها به رقابت در موضوعاتی مانند تجارت و زنجیره تامین، مناطقی که چین در آنها تسلط دارد، ادامه خواهند داد. 

او گفت: «کار دیگری که ما انجام خواهیم داد ادامه به چالش کشیدن چین در زمینه‌هایی است که اساساً در مورد آنها اختلاف نظر داریم، در مورد دموکراسی و حقوق بشر، در مورد احترام به حاکمیت قانون.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی