Search
Asset 2

دیدار وزرای خارجه آمریکا و چین؛ ابراز نگرانی واشنگتن و پکن از عوامل منفی در روابط

وزرای خارجه ایالات متحده و چین درباره روابط نظامی، اقتصادی و تنش‌ها گفتگو کردند. آنها در این دیدار درباره عوامل منفی در روابط واشنگتن و پکن هشدار دادند.
آنتونی بلینکن (چپ) وزیر خارجه ایالات متحده در ۲۶ آوریل ۲۰۲۴ در پکن با وانگ یی (راست) وزیر خارجه چین دیدار می‌کند. (MARK SCHIEFELBEIN/POOL/AFP via Getty Images)

وزرای خارجه ایالات متحده و چین صبح امروز جمعه هفتم اردیبهشت ماه دیدار و درباره روابط نظامی، اقتصادی و تنش‌های میان دو کشور گفتگو کردند. آنها در این دیدار درباره عوامل منفی در روابط واشنگتن و پکن هشدار دادند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در این دیدار درباره حمایت چین از ارتش روسیه ابراز نگرانی کرده است؛ جرا که حمایت پکن از مسکو یکی از مسائل متعددی است که بهبود اخیر در روابط بین بزرگترین اقتصادهای جهان را تهدید می‌کند.

طبق این گزارش، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در آغاز مذاکرات به بلینکن گفته است که «کشتی غول پیکر روابط چین و ایالات متحده تثبیت شده است، اما عوامل منفی در این رابطه همچنان در حال افزایش هستند.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این‌باره گفته است که بلینکن درباره نگرانی‌های مربوط به حمایت جمهوری خلق چین از پایگاه صنعتی دفاعی روسیه گفت‌وگو کرده است. دو طرف همچنین درباره تایوان، دریای چین جنوبی و سایر نقاط آتش‌بس بحث کردند.

وانگ به بلینکن گفته است که روابط این دو کشور با انواع اختلالات مواجه است. حقوق توسعه مشروع چین به طور غیرمنطقی سرکوب شده و منافع اصلی ما با چالش‌هایی مواجه است.

وزیر امور خارجه چین افزوده که که ایالات متحده نباید روی «خطوط قرمز» که حاکمیت، امنیت و منافع توسعه چین را پوشش می‌دهد قدم بگذارد.

وانگ با این اظهارات اشاره‌ای آشکار به تایوان داشته، جزیره‌ای که به طور دموکراتیک اداره می‌شود و حکومت چین‌ ادعا می‌کند که متعلق به این کشور است، و همچنین منظور دیگر از این اظهارات، دریای مورد مناقشه چین جنوبی بوده است.

بر اساس این گزارش، از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار، می‌توان به شکایات ایالات متحده در مورد ظرفیت صنعتی مازاد چین، ارتباطات نظامی و هوش مصنوعی اشاره کرد.

ایالات متحده همچنین به دنبال پیشرفت در زمینه محدود کردن عرضه مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت فنتانیل توسط چین است. بلینکن همچنین با وزیر امنیت عمومی چین، وانگ شیائوونگ، برای بحث در مورد موضوع فنتانیل ملاقات کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، ساعاتی قبل از ورود بلینکن به چین در روز چهارشنبه،  یک لایحه دو حزبی را امضا کرد که شامل هشت میلیارد دلار برای مقابله با قدرت نظامی چین، و همچنین میلیاردها دلار کمک دفاعی برای تایوان و ۶۱ میلیارد دلار برای اوکراین بود.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین از دفتر نماینده تجاری آمریکا خواسته است که نرخ تعرفه در مورد فولاد و آلومینیوم چین را سه‌برابر کند.

چین ادعا کرده که علیرغم شراکت بدون محدودیت با مسکو، از ارائه تسلیحات برای جنگ روسیه در اوکراین خودداری کرده است.

این در حالی است که مقامات آمریکایی هشدار می‌دهند که شرکت‌های چینی به طور بی‌سابقه‌ای به صنعت تسلیحات روسیه کمک می‌کنند که به تغییر موج جنگ کمک کرده است.

به عنوان مثال، مقامات آمریکا می‌گویند، واردات ماشین ابزار بزرگ از چین به روسیه کمک کرده است تا تولید موشک‌های بالستیک خود را افزایش دهد.

مقامات آمریکایی بارها هشدار داده‌اند که چنین کمک‌هایی به روابط دوجانبه گسترده‌تر آسیب می‌رساند.

چین در مقابل ادعا کرده است که به هیچ طرف جنگ تسلیحاتی ارائه نکرده است، با این حال می‌گوید که تجارت عادی بین چین و روسیه نباید قطع یا محدود شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی