Search
Asset 2

شما هم غذاهای دریایی آلوده چین را مصرف می‌‌‌‏کنید؟

غذاهای دریایی آلوده وارداتی از چین
(Alex Ogle/AFP/Getty Images)
غذاهای دریایی آلوده وارداتی از چین
(Alex Ogle/AFP/Getty Images)

در مزرعه‌‌‌‏ی پرورش ماهی در یانگ‌‌‌‏جیانگ، استان گوان‌‌‌‏گدونگ در چین پرورش دهندگان برای کاهش هزینه‌‌‌‏ی تولید هنگام تغذیه‌‌‌‏ی ماهی تیلاپیا از مدفوع خوک و غاز استفاده می‌‌‌‏کنند. این مواد آلوده به باکتری سالمونلا باعث می‌‌‌‏گردند که این ماهی‌‌‌‏ها در مقابل بیماری بسیار آسیب پذیر گردند.

صادر کنندگان چینی، ماهی‌‌‌‏های تولید شده را که شامل تیلاپیا نیز می‌‌‌‏گردد، با قیمت‌‌‌‏های پایین خریده و به شرکت‌‌‌‏های مختلف در امریکا صادر می‌‌‌‏کنند.

وضعیت پرورش ماهی در چین در سال ۲۰۰۷ توسط مجله‌‌‌‏ی «Bloomberg Business» چنین گزارش شده است:

پرورش دهندگان ماهی در چین به دلیل پرورش ماهی در محیطی نامناسب و کثیف نیازمند به استفاده از مقادیر زیادی از داروهای دامپزشکی برای تضمین بقای ماهی‌‌‌‏ها هنگام فروش به مصرف کنندگان هستند. اما این مواد شیمیایی می‌‌‌‏تواند به صورت باقیمانده‌‌‌‏های سمی در غذاهای دریایی رسوب کرده و مصرف کنندگان را بیمار کند.

آقای ژانگ، یکی از ساکنان استان گوییجو، گفت که پس از این‌‌‌‏که مخزن پشت خانه آن‌‌‌‏ها به پرورش ماهی اختصاص داده شد، از آن به بعد این مکان به یک زباله دانی سمی حاوی کود حیوانات مختلف و آنتی بیوتیک تبدیل گردید.

اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)  در ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ چند مزرعه‌‌‌‏ی ماهی های پرورشی چینی از جمله مزرعه‌‌‌‏ی پرورش گربه‌‌‌‏ماهی، ماهی بازالت، ماهی «dace» نوعی ماهی کپور و مارماهی را با توجه به باقی مانده‌‌‌‏هایی که مورد تأیید امریکا نبوده است، توقیف کرد.

استفاده از آنتی بیوتیک‌‌‌‏ها و موادی چون « malachite green»  و « gentian violet» در طولانی مدت باعث سرطان می‌‌‌‏شود و برخی از این مواد باعث مقاومت بدن در برابر آنتی بیوتیک‌‌‌‏ها می‌‌‌‏گردد.

در حال حاضر وضعیت ماهی‌‌‌‏های گرفته شده از آب دریا نیز به دلیل آلودگی گسترده آب مناطق مختلف چین توسط انواع زباله، فلزات سنگین، زباله‌‌‌‏های صنعتی و کودهای شیمیایی بسیار نامناسب گزارش شده است. در سال ۲۰۱۱، آب اکثریت بزرگترین دریاچه‌‌‌‏ها و مخازن چین با توجه به گزارش دولت برای مصرف انسان نامناسب و کاملاً غیر بهداشتی گزارش شد.

در تابستان سال ۲۰۱۳، آلودگی منتشر شده توسط یک کارخانه تولید کود شیمیایی باعث مرگ هزاران ماهی در امتداد طول ۳۰ کیلومتری رودخانه استان هوبی شد. به طوری که خبرگزاری شین‌‌‌‏هوا، رسانه‌‌‌‏ سخنگوی دولت چین که در بسیاری از موارد آمار واقعی را اعلام نمی‌‌‌‏کند، گزارش داد که در حدود ۱۱۰ تن ماهی مرده از این منطقه خارج شد.

پرورش دهندگان ماهی در چین به دلیل پرورش ماهی در محیطی نامناسب و کثیف نیاز به استفاده از مقادیر زیادی از داروهای دامپزشکی برای تضمین بقای ماهی‌‌‌‏ها هنگام فروش به مصرف کنندگان هستند.

گفته می‌‌‌‏شود که مزارع تولید و پرورش ماهی در چین با انتشار آنتی بیوتیک‌‌‌‏ها و دیگر مواد شیمیایی در آب موجب تشدید مشکل آلودگی آب در چین نیز گردیده است.

امریکا حدود ۹۰ درصد از غذاهای دریایی مورد نیاز خود را که حدود نیمی از آن‌‌‌‏ها پرورشی هستند وارد می‌‌‌‏کند. در سال ۲۰۱۴، این کشور حدود ۲.۹ میلیارد دلار غذای دریایی از جمله مقادیر زیادی از تیلاپیا، ماهی آزاد، ماهی روغن، میگو، ماهی تن، صدف، حلزون اسکالوپ را از چین وارد کرده است.

البته همه‌‌‌‏ی غذاهای دریایی وارد شده از چین خطرناک نیستند و چین تنها کشوری نیست که با استانداردهای پایین اقدام به صادرات این مواد غذایی کرده است. دیگر کشورهای آسیایی، به ویژه ویتنام در سال‌‌‌‏های اخیر نیز مشکلات مربوط به تولید غذاهای دریایی داشته است، اما موارد سهل انگاری و نقض در چین بیشتر اتفاق میافتد. همچنین غذاهای دریایی مانند ماهی مرکب و قزل آلای آلاسکا، که در امریکا گرفته می‌‌‌‏شود و برای پردازش به چین فرستاده می‌‌‌‏شود نیز مشکل دارد.

نکاتی برای خرید مواد غذایی دریایی

«جکی آرنت»، متخصص تغذیه و مواد غذایی در وب سایت مربوط به بهداشت و سلامتی نکات زیر را هنگام انتخاب غذاهای دریایی برای خرید ارائه می‌‌‌‏دهد.

۱.            مطمئن شوید غذاهای دریایی از کجا وارد شده است. برچسب روی مواد غذایی و هر نوشته‌‌‌‏ی دیگر روی آن مانند «تولید شده در»، « بسته بندی شده توسط » یا «وارد شده توسط» را به دقت بخوانید.

۲.            سعی کنید بیشتر از ماهی‌‌‌‏های دریایی به جای ماهی پرورشی استفاده کنید. مطالعات نشان می‌‌‌‏دهد که ماهی‌‌‌‏های پرورشی سطوح بالاتری از سموم و مواد شیمیایی مانند بی فنیل‌‌‌‏های پلی کلرینه- یک ماده شیمیایی مضر- و دی اکسین و آنتی بیوتیک را داراست.

۳.            سعی کنید بیشتر ماهی‌‌‌‏های کوچکتر را در سبد خرید خود انتخاب کنید. هرچه ماهی بزرگتر باشد سموم بیشتری را در بدن خود حمل می‌‌‌‏کند.

۴.            خرید ماهی تازه بهتر از ماهی یخ زده است.

۵.            سعی کنید از غذاهای دریایی مختلف (به دلیل وجود مواد شیمیایی در یک نوع ماهی) استفاده کنید.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی