Search
Asset 2

از بین کشور‌‏های دنیا، کره‌ی شمالی و روسیه کمترین محبوبیت را در میان آمریکایی‌‏ها دارند

(Chung Sung-Jun/Getty Images)
(Chung Sung-Jun/Getty Images)
(Chung Sung-Jun/Getty Images)

در نظر سنجی گالوپ سال ۲۰۱۵ آمریکا، در خصوص علاقمندی شهروندان آمریکا به کشور‌‏های مختلف، کره‌ی شمالی و روسیه پایین‌‏ترین رتبه را کسب کرده‌‏اند.

کره شمالی کشوری است که با حکومت کمونیستی و با برنامه‌های اتمی خود، اعتبار جهانی خود را از بین برده است. ولی با این حال این نظرسنجی نشان داد که هنوز حدود ده درصد آمریکایی‌‏ها یعنی حدود ۲۲ میلیون نفر، تصویر خوبی از کره‌ی شمالی دارند و این تعداد از جمعیت کره‌ی شمالی نیز بیشتر است.

از نمونه اعمال رژیم کره‌ی شمالی این است که دولت کمونیستی کره شمالی، نوزادانی را که پدر یا مادرشان چینی است از بین می‌برد و افراد را به جرم داشتن اعتقادات مذهبی اعدام می‌کند.

عجیب‌تر آن‌که در نظر سنجی سال ۲۰۰۱ تقریباً یک سوم از پاسخ دهندگان کره‌ی شمالی را تائید کردند.

با این تفاسیر چگونه ممکن است که این تعداد نسبت به کره شمالی نظر مثبت داشته باشند؟ یکی از دلایل این است که ممکن است برخی از افراد کره‌ی شمالی را به اشتباه کره‌ی جنوبی تصور کنند و از آنجایی که در نظرسنجی در مورد کره‌ی جنوبی پرسشی نشده است، مردم را ممکن است به اشتباه بیاندازد.

برخی از افراد نیز به دلیل آگاه نبودن از حقایق کره‌ی شمالی بدون هیچ تأملی جواب «من نمی‌دانم» را انتخاب می‌‏کنند.

خبر دیگر حاکی از آن است که طی این نظر سنجی، روسیه نیز در قعر جدول قرار دارد. طی این نتایج، فقط ۲۴ درصد مردم آمریکا نظر مثبتی به روسیه دارند. در سال ۲۰۰۲ این کشور ۶۶ درصد محبوبیت و در سال ۱۹۸۹، ۶۱ درصد محبوبیت کسب کرد.

این حقیقت دارد که مردم آمریکا به روسیه کنونی دو برابر بیش از زمان روسیه‌ی کمونیستی علاقه دارند؛ دست‌کم روسیه در سال ۱۹۸۹ از زمانی که از کنترل اوکراین دست کشید محبوبیت یافت.

همچنین در کمال تعجب نتایج نظرسنجی نشان داد که چهاردرصد مردم آمریکا، تصور خوبی از کانادا ندارند.

 در این نظر سنجی کانادا تنها کشوری بود که امتیاز «بسیار مطلوب» را در بین اکثریت آمریکایی‌ها کسب کرد. پس از آن انگلستان و فرانسه رتبه‌های دوم و سوم را کسب کردند.

نظرسنجی گالوپ از ۰۸ تا ۱۱ فوریه ۲۰۱۵ در میان بزرگسالان انجام شده است و  خطای امتیاز دهی ۴ درصد است.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی