logo_eet

اوکراین، برنده مسابقه موسیقی یوروویژن ۲۰۱۶ شد

screenshot-Youtube video
screenshot-Youtube video
screen shot-Youtube video
screenshot-Youtube video

در مسابقه موسیقی یوروویژن سال ۲۰۱۶، اوکراین با آهنگی به نام «۱۹۴۴» برنده شد. انتخاب غیر معمول این آهنگ در جشنواره موسیقی پاپ نظر همه را به خود جلب کرده است.

«سوزانا جَمالِدینووا»، با نام هنری جَمالا، از کشور اوکراین به عنوان برنده امسال انتخاب شد. پس از اوکراین نماینده‌های استرالیا و روسیه، مقام‌های دوم و سوم را کسب کردند.

 

 

این آهنگ با نام ۱۹۴۴، به موضوع اخراج اجباری تاتارهای شبه جزیره کریمه از سوی ژوزف استالین، رهبر وقت شوروی می‌‏پردازد.

سال گذشته سوئد برنده این مسابقه شد و مسابقات امسال یوروویژن در پایتخت این کشور، استکهلم برگزار شد. با اول شدن اوکراین، سال آینده این مسابقات در این کشور برگزار خواهد شد.

این مسابقه به طور زنده در در اروپا، چین، قزاقستان، استرالیا، نیوزیلند و برای اولین بار در ایالات متحده پخش شد. تعداد بینندگان مسابقه در سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان رسید.

آهنگ جمالا با تم غمگین در میان سایر آهنگ‌‏هایی که همه با درون‏مایه عشق و هوس ساخته شده بودند، به برتری دست یافته است. اشعار غم انگیز این آهنگ چگونگی اخراج تاتارهای کریمه، از جمله مادر بزرگ جماله را، در سال ۱۹۴۴ توسط مقامات شوروی و در جنگ جهانی دوم بیان می‌‏کند. بسیاری از این افراد در طول تبعید در دشت‌‏های آسیا کشته شدند و یا از گرسنگی مردند. چند دهه بعد، به برخی از بازماندگان اجازه داده شد به شبه جزیره کریمه بازگردند.

وی پس از تمام شدن مسابقه به خبرنگاران گفت: «مطمئن بودم که اگر در مورد حقیقت آواز بخوانم، واقعاً مردم تحت تأثیر قرار می‎گیرند.»

گفته می‌‏شود که مقام‌های روسیه پیش‌تر، از حضور این آهنگ در رقابت‌های یوروویژن ابراز نارضایتی کرده بودند.

این آهنگ با تمرکز بر روی بر کریمه بود. کریمه با اجبار روسیه در سال ۲۰۱۴ با وجود مخالفت اقلیت تاتارها به این کشور الحاق شد. با وجود مخالفت روسیه برای حضور این آهنگ در مسابقه، اما جماله اصرار دارد که آهنگش هیچ معنای تلویحی سیاسی ندارد و بنابراین مقامات مسابقه برای شرکت وی در این دوره به توافق رسیدند.

مردم روسیه در حالی که آهنگ روسیه را برنده آرا مردمی می‌‏دانند، برخی از رسانه‌‏ها این انتخاب را ضد روسی عنوان کردند.

جماله در حالی که به گفته خودش از شگردهای آوازی پیچیده‌ای چون موسیقی مقامی در آهنگش استفاده کرده، امیدوار است مسابقه سال آینده در اوکراین برگزار شود.

این دومین پیروزی یوروویژن اوکراین است. اوکراین اولین بار در سال ۲۰۰۴ این جایزه را به دست آورد. پیروزی به این معنی است که اوکراین میزبانی مسابقه سال آینده را به عهده دارد.

موضوع مسابقه امسال «کنار هم بودن» نام گرفت و در پی آن پیامی ظریف به اروپا به دلیل نشان دادن واکنش شدید به مهاجرین وافزایش ناسیونالیسم داده شده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *