logo_eet

بیش از ۳۰۰۰ زن باردار در کلمبیا به ویروس زیکا آلوده شده‌‏اند

زیکا میکرو سفالی کلمبیا
مرد جوانی در حال کمک به ماموران برای نابودی پشه آئدوس، ناقل ویروس زیکا و بیماری‌های ویروسی تب دانگ و چیکونگونیا در تگوسیگالپا. ۶ فوریه ۲۰۱۶ (ORLANDO SIERRA/AFP/Getty Images)
زیکا میکرو سفالی کلمبیا
مرد جوانی در حال کمک به ماموران برای نابودی پشه آئدوس، ناقل ویروس زیکا و بیماری‌های ویروسی تب دانگ و چیکونگونیا در تگوسیگالپا. ۶ فوریه ۲۰۱۶ (ORLANDO SIERRA/AFP/Getty Images)

 ویروس زیکا که در حال گسترش در کشورهای دنیاست، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. به گزارش بی‌بی‌سی، ماه گذشته این ویروس به آمریکا رسید و چند روز پیش نیز اولین مورد ابتلا در اروپا تایید شده است.

این ویروس که از آمریکای جنوبی شیوع پیدا کرده، در این مناطق تازگی ندارد، ولی عواقب بالقوه ویرانگر آن در حال آشکار شدن است.

گفته می‌شود ویروس زیکا، عامل بیماری میکرو سفالی است. این بیماری یک نقص مادرزادی است که کودک با رشد غیرطبیعی مغز به دنیا می‌آید. در کلمبیا تعداد زنان بارداری که به این ویروس آلوده هستند به مرز بحرانی رسیده است.

«خوان مانوئل سانتوس»، رئیس جمهور کلمبیا گفت که بیش از ۳ هزار زن باردار به ویروس زیکا آلوده شده‌اند ولی تا کنون موردی از میکروسفالی دیده نشده است.

با این حال شواهدی که نشان می‌دهد ویروس زیکا عامل بیماری میکروسفالی است، در حال افزایش است. به گزارش PBS پژوهشگران اخیراً مایع نخاعی ۱۲ نوزاد مبتلا به میکروسفالی را مورد آزمایش قرار داده و در هر ۱۲ مورد ویروس زیکا مشاهده شده است. علائم ابتلا به ویروس زیکا در مادران این نوزادان، اوائل بارداری دیده شده است.

«ماریل تنوریو»، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز تحقیقات «اجیو مگالهاس» گفت: «من خیلی متعجب شدم. همه سعی می‌کنند بگویند این زیکا نیست، ولی من خودم دیدم و فکر می‌کنم این زیکا است.»

در برزیل نیز در پی گسترش ویروس زیکا در سال ۲۰۱۵، مواردی از میکروسفالی مشاهده شده است. هرچند هنوز ارتباط بین این ویروس و میکروسفالی از نظر علمی ثابت نشده است.

برخی از مقامات آمریکای لاتین به زنان توصیه کرده‌اند، تا زمانی که این ویروس در این قاره وجود دارد، باردار نشوند. مقامات بهداشتی السالوادر از زنان خواستند بارداری خود را تا سال ۲۰۱۸ به تعویق بیاندازند.

مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا اظهار کرد، با توجه به وجود تهویه مطبوع و پنجره‌های توری در منازل، بعید به نظر می‌آید موارد مشاهده شده ابتلا به ویروس زیکا در آمریکا از طریق نیش پشه ناقل این بیماری بوجود آمده باشد. همه افرادی که این ویروس در آن‌ها مشاهده شده به آمریکای لاتین مسافرت کرده‌اند و یک مورد نیز از طریق مقاربت جنسی بوده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *