logo_eet

جزئیات شکنجه و بازجویی زن چینی به دلیل سفر به هنگ کنگ

چن جینگ توسط پلیس در جیاموسی، شمال شرقی چین مورد آزار و اذیت قرار گرفت. (Minghui)
چن جینگ توسط پلیس در جیاموسی، شمال شرقی چین مورد آزار و اذیت قرار گرفت. (Minghui)

 

«چن جینگ»، زنی که در جیاموسی، شمال شرقی چین اقامت داشت، زمانی که آپارتمان خود را برای پرداخت قبض برق، ترک کرد، توسط مأموران بخش امنیت داخلی محلی چین دستگیر، بازداشت و سپس شکنجه شد. مآموران نیروی پلیس مخفی چین هستند که وظیفه از بین بردن هرگونه تهدید سیاسی علیه حزب کمونیست را بر عهده دارند.

۲۱ ژانویه در طول بازداشت، پلیس‌‏ها کلید آپارتمان را از چن گرفتند. همچنین مبلغ ۳۵۰ یوان (حدود ۵۰ دلار) را پیش از رسیدن به ایستگاه پلیس یویلو از وی گرفتند. در این میان، ده پلیس دیگر آپارتمان وی را غارت کردند.

چن، یک تمرین کننده روش معنوی فالون گونگ یا فالون دافا است که به تازگی از سفر به هنگ کنگ بازگشته بود. او اکتبر گذشته در فعالیت‌‏ها و اقدامات قانونی علیه « جانسانگ‌‏جنگ» – بازداشتگاه و مکانی برای شستشوی مغزی- شرکت کرده بود.

«جانسانگ‌‏جنگ»، مکانی واقع در تانگ‌‏جنگ، در نزدیکی مرز چین و روسیه و یک مرکز شستشوی مغزی است که برای حبس و سوء استفاده از تمرین کنندگان فالون گونگ مورد استفاده قرار می‌‏گیرد.

فالون گونگ یا فالون دافا روش معنوی- سنتی چینی است که برای اولین بار سال ۱۹۹۲ در چین معرفی شد و در حال حاضر ده‌‌‏ها میلیون نفر در سراسر جهان آن را تمرین می‌‌‏کنند.  این روش که شامل پنج مجموعه تمرین آهسته است، اصول اخلاقی حقیقت، نیکخواهی و بردباری را دنبال می‌‌‏کند.

این مکان به دلیل داشتن امکانات شستشوی مغزی بدنام است. خبرگزاری رژیم چین اعلام کرده است که وجود چنین مکانی به دلیل بازداشت و سوء استفاده از تمرین کنندگان فالون گونگ، سال‌‏ها مورد اعتراض مردم و وکلا بوده است. وکلا در دفاع از تمرین کنندگانی برآمدند که پیش از این در این مکان توسط پلیس بازداشت و شکنجه شدند.

یک گروه از وکلای چین در مقابل بازداشتگاه جانسانگ‌‏جنگ در مارس ۲۰۱۴، برای آزاد کردن چهار وکیلی که به دلیل دفاع از تمرین کنندگان فالون گونگ غیرقانونی بازداشت شدند، اعتراض کردند. (Screenshot/Weibo.com)
یک گروه از وکلای چین در مقابل بازداشتگاه جانسانگ‌‏جنگ در مارس ۲۰۱۴، برای آزاد کردن چهار وکیلی که به دلیل دفاع از تمرین کنندگان فالون گونگ غیرقانونی بازداشت شدند، اعتراض کردند. (Screenshot/Weibo.com)

بازداشت، بازجویی و شکنجه

چن که با دستبندی به یک صندلی آهنی برای بازجویی بسته شده بود، توسط چند تن از افسران پلیس از جمله سه کارشناس از اداره پلیس استان هیلونگ‌‏جیانگ درباره سفر به هنگ کنگ شکنجه شد. روز بعد، ۲۲ ژانویه او را به بازداشتگاه جیاموسی منتقل کردند.

در این میان، افسران خانه چن را غارت کردند و بسیاری از وسایل او، از جمله چندین کامپیوتر، دو پرینتر، دوربین و هرچیزی مربوط به پرونده جانسانگ‌‏جنگ را ضبط کردند.

همچنین پول نقد، یک کارت بانکی حاوی ۱۵۰۰۰ یوان (حدود ۲۳۰۰ دلار) و مدارک شناسایی‎ مختلف از جمله مجوز، گواهینامه رانندگی  و قرارداد خانه‌‏اش را نیز ضبط کردند. در بازجویی، رئیس بخش امنیت داخلی و افسران سطوح مختلف پلیس جیاموسی شرکت داشتند.

تصویری نوعی شکنجه که علیه تمرین کنندگان فالون گونگ استفاده می‌‏شود. (Minghui)
نوعی شکنجه که علیه تمرین کنندگان فالون گونگ استفاده می‌‏شود. (Minghui)

در ۲۷ یا ۲۸ ژانویه، چن با طناب گره خورده از سقف آویزان و شکنجه شد. بدن وی به شکل U و معلق بین هوا و زمین قرار داشت. پس از تکرار این مرحله دردناک، هر نیم ساعت، افسران وی را به دیوار می‌‏کوبیدند. بر طبق گزارش مینگهویی یکی از شکنجه گران تمام انگشتان دست وی را شکسته است.

دست  و بازوی راست چن  بر اثر این شکنجه متورم شد و چندین برابر میزان عادی خود شد. در طول چند روز بعد و پیش از بازجویی بیشتر در ۸ فوریه در بازداشتگاه جیاموسی، او بین چندین ایستگاه پلیس و بازداشتگاه منتقل شد.

وی بار‌‏ها در مورد سفرش به هنگ کنگ بازجویی شد و زمانی که وی از پاسخ امتناع می‌‏کرد، او را تهدید کرد.

در حالی که هنگ کنگ بخشی از جمهوری خلق چین است، تمرین کنندگان فالون گونگ می‌‏توانند آزادانه و آشکارا در   کنگ تمرین کنند. هنک کنگ مکانی است که تمرین کنندگان فالون گونگ چینی را به تمرین کنندگان هنگ کنگ و بقیه جهان وصل می‌‏کند.

پرونده جانسانگ‌‏جنگ

در ۵ مارس، پلیس سعی کرد چن را از طریق اعضای خانواده‌‏اش تحت فشار بیشتری قرار دهد. آن‌‏ها علاوه بر جزئیات سفرش در هنگ کنگ، سعی در استخراج اطلاعاتی در مورد اقدامات دادگاه و فعالیت برنامه ریزی شده توسط تمرین کنندگان فالون گونگ و وکلای حقوق بشر در مورد یک مرکز شستشوی مغزی واقع در چینگلونگشان، بخشی از شهرستان جانسانگ‌‏جنگ، نمودند.

سپس پلیس، چن را مجبور به امضای فرم بازجویی بدون خواندن آن، کرد. بر همین اساس وی در بازداشت جنایی قرار می‌‏گیرد و برای محاکمه آماده می‌‏شود.

اکتبر گذشته تمرین کنندگان فالون گونگ در شمال شرقی چین به منظور بالا بردن اقدامات قانونی علیه «سوئی تینگ‌‏فو»، پلیسی که نقش کلیدی در سرکوب فالون گونگ به صورت محلی بازی می‌‏کند اقدام کردند. به همین دلیل پلیس کمپین کوچکی برای دستگیری تمرین کنندگان درگیر شده در این فعالیت‌‏ها ترتیب داد. این کمپین همچنین وکلای حقوقی حامی تمرین کنندگان را نیز هدف قرار داده است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *