logo_eet

حذف مغز متفکر برداشت اعضای بدن نشانه تغییر واقعی در چین

جیانگ زمین، رئیس سابق حزب کمونیست چین در اختتامیه 18مین کنگره حزب کمونیست چین در پکن. 14 نوامبر 2012. (Feng Li/Getty Images)
جیانگ زمین، رئیس سابق حزب کمونیست چین در اختتامیه ۱۸مین کنگره حزب کمونیست چین در پکن. ۱۴ نوامبر ۲۰۱۲. (Feng Li/Getty Images)

رهبر سابق حزب کمونیست چین که مسئول آزار و شکنجه تمرین‌‌‏کنندگان «فالون‌‌‏گونگ» (یا فالون دافا) و برداشت اجباری اعضای بدن آن‌‌‏ها بود، هدف پاک‌‌‏سازی کمپین ضد فساد «شی جین‌‌‏پینگ»، رهبر فعلی حزب قرار گرفته است.

به‌‌‏گفته منبعی نزدیک به کادر ارشد نظامی حزب، نیروهای شبه‌‌‏نظامی چین، صبح دهم ژوئن، به‌‌‏زور «جیانگ زمین» را از محل اقامتش خارج کردند.

جیانگ، آخرین‌‌‏بار، در بازداشت افسران ارشد ارتش و افراد لباس شخصی دیده شده است. به‌‌‏گفته این منبع، دستور دستگیری جیانگ را بدنه ارشد حاکم نظامی رژیم صادر کرده و به‌‌‏صورت فوق محرمانه اجرا شده است.

اگر صحت این گزارش ثابت شود، دستگیری‌‌‏های سه ساله کمپین ضد فساد که به‌‌‏طور نظام‌‌‏مند منابع قدرت جیانگ را ریشه‌‌‏کن کرده، به نقطه اوج خود رسیده است.

به‌‌‏تازگی، کمپین ضد‌‌‏فساد، دوستان جیانگ را به صفر رسانده است. پسر بزرگ جیانگ نیز تحت بازداشت خانگی است و بهار امسال آژانس بازرسی انضباطی داخلی حزب حرکت‌‌‏های گسترده‌‌‏ای در «شانگهای»، پایگاه قدیمی قدرت جیانگ انجام و موسسات مرتبط با جیانگ و دو پسرش را هدف قرار داده است. همچنین، متحدان جیانگ و دوستان آن‌‌‏ها همچنان در‌‌‏حال پاک‌‌‏سازی هستند.

دست‌‌‏های خونین

در ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۹، جیانگ زمین به نیروهای امنیتی حزب دستور داد تا تمرین فالون‌‌‏گونگ را «ریشه‌‌‏کن» کنند. به‌‌‌‌‏گفته بسیاری از تمرین‌‌‌‌‏کنندگان، پلیس به آنها در هنگام دستگیری گفته بود که به آن‌‌‌‌‏ها دستور داده‎اند، «شهرت آن‌‌‌‌‏ها را نابود، از‌‌‌‌‏نظر مالی ورشکسته و به‌‌‌‌‏لحاظ فیزیکی نابودشان کنند.»

زمانی‌‌‏که جیانگ متوجه شد که تمرین‌‌‏کنندگان دربرابر شکنجه‌‌‏های وحشیانه، ایمان راسخ خود را حفظ می‌‌‏کنند، نوعی «راه‌‌‏حل نهایی» را ابداع کرد.

«در زمان رئیس جیانگ، دستورالعملی برای شروع برداشت اعضای بدن صادر شد.»    

«بای شوژانگ»، وزیر سابق بهداشت بخش لجستیک ارتش آزادی‌‌‏بخش خلق چین

به‌‌‏گفته «بای شوژانگ»، وزیر سابق بهداشت بخش لجستیک ارتش آزادی‌‌‏بخش خلق چین دریک تماس تلفنی مخفیانه با بازرسان حقوق بشر در سال گذشته، «در زمان رئیس جیانگ، دستورالعملی برای شروع برداشت اعضای بدن صادر شد.» این صحبت تلفنی طوری برنامه‌‌‏ریزی شده بود که بای تصور کند در‌‌‏حال صحبت با بازرسان انضباطی حزب است.

بای به‌‌‏خاطر آورد، جیانگ «دستورالعملی را صادر کرد… برای فروش کلیه، عمل جراحی انجام دهید و بعد از آن‌‌‏که رئیس جیانگ دستور را صادر کرد، همه ما کارهای زیادی بر ضد فالون‌‌‏گونگ انجام دادیم.»

به‌‌‏نظر می‌‌‏رسید برداشت اعضای بدن پیروان فالون‌‌‏گونگ، عطش سیری‌‌‏ناپذیر جیانگ به خون را کاهش دهد. این آزار و شکنجه همراه با محروم شدن تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ به حق رأی و شرور و اهریمنی جلوه دادن آن‌‌‏ها بود و حبس صدها هزار نفر از آن‌‌‏ها تضمینی برای بیمارستان‌‌‏ها شد تا منبع ثابتی از اندام‌‌‏های تازه برای فروش داشته باشند.

در گزارش جدید «دیوید کلیگور»، «دیوید ماتاس» و «اتان گاتمن» درباره برداشت اعضای بدن آمده است که سالانه ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ جراحی پیوند در‌‌‏مدت ۱۶ سال یعنی بین ۹۶۰ هزار تا ۱.۶ میلیون پیوند در چین انجام شده است. با‌‌‏توجه به گرایش نظام پزشکی چین برای استفاده از تنها یک عضو بدن در هر اهدا‌‌‏کننده، این تعداد عمل پیوند منجر به کشته شدن ۱.۵ میلیون نفر شده است.

اما اگر این دستان آغشته به خون هنوز در زمام قدرت می‌‌‏بودند، جیانگ بازهم به نابودی پیروان فالون‌‌‏گونگ امیدوار و از مجازات جرایم خود مصون می‌‌‏بود.

بنابراین جیانگ، کسانی را که در جنایات او دست داشتند، ترفیع مقام داد و پس‌‌‏از ترک همه عناوین رسمی، نقش پدرخوانده حزب را بازی کرد و عملاً در قدرت باقی ماند.

اما جیانگ مجبور بود تا قدرت خود را حفظ کند، زیرا اگر به‌‌‏خاطر این دستور گناهکار شناخته می‌‌‏شد، مسئول مرگ هزاران، ده‌‌‏ها هزار و صدها هزار نفر و درنهایت میلیون‌‌‏ها نفر از هم‌‌‏وطنان خود شناخته و با اتهام‌‌‏هایی هم‌‌‏چون نسل‌‌‏کشی و جنایت علیه بشریت روبه‌‌‏رو می‌‌‏شد.

کنترل سیاسی

جیانگ زمین و جناح او پس‌‌‏از «هو جین‌‌‏تائو» به‌‌‏مدت ۱۰ سال، چین را تحت سلطه خود درآوردند.

هو جین‌‌‏تائو، کرسی ریاست دفتر سیاسی و کمیته دائمی حزب که انباشته از وفاداران سیاسی جیانگ بود را اشغال کرد. افرادی مثل ژو یونگ‌‌‏کانگ و «ژو چایهو»، معاون کمیته مرکزی نظامی، مرکز قدرت شدند.

از آن‌‌‏جایی که به‌‌‏نظر می‌‌‏رسید شی جین‌‌‏پینگ هم‌‌‏چون هو جین‌‌‏تائو مطیع و بدون تهدید باشد، جیانگ موافقت کرد تا در سال ۲۰۱۲ شی جین‌‌‏چینگ جای هو جین‌‌‏تائو را بگیرد. برنامه این بود که شی جین‌‌‏پینگ تا زمانی‌‌‏که «بو شیلای»، عضو دفتر سیاسی و رئیس شهر بزرگ «چونگ‌‌‏کینگ» بتواند درجات عالی را طی کند، رئیس موقت باشد.

از‌‌‏نظر جیانگ زمین، بو شیلای فردی کامل برای حاکمیت رژیم بود.

به‌‌‏گزارش Minghui.org، وبسایت اطلاع‌‌‏رسانی تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ، تحت حکومت ۵ ساله بوشلای در چونگ‌‌‏کینگ، بیش‌‌‏از ۷۰۰ نفر از تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، بو شیلای به‌‌‏سمت فرمانداری استان «لیائونینگ» در شمال شرقی چین در‌‌‏آمد که به‌‌‏گفته اتان گاتمن این استان تبدیل به «کانون» برداشت اجباری اعضای بدن شد. در سال ۲۰۰۶، اولین گزارش‌‌‏های موثق برداشت اجباری اعضای بدن از تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ در حومه شهر «شنیانگ»، مرکز استان لیائونینگ به بیرون درز کرد.

جاه‌‌‏طلبی بو شیلای در‌‌‏آخر منجر به سقوط او شد. «وانگ لیجون»، متحد بوشیلای و رئیس پلیس سابق چونگ‌‌‏کینگ، پس‌‌‏از آن‌‌‏که نتوانست به‌‌‏کنسول‌‌‏گری ایالات متحده در شهر «چنگدو» پناهنده شود، برای حزب مرکزی، طرح بوشیلای و ژو یونگ‌‌‏کانگ برای سرنگونی شی جین‌‌‏پینگ را طی یک کودتا افشا کرد.

رفقای جیانگ، شی را مجبور کردند تا در موقعیت «اگر زنده بمانی، من میمیرم» قرار گیرد. درنتیجه، پس‌‌‏از تصدی ریاست حزب در نوامبر ۲۰۱۲، شی شروع به ریشه‌‌‏کنی قدرت جیانگ کرد.

بازسازی قدرت

با آغاز به کار کمپین ضدفساد شی جین‌‌‏پینگ که همه ارگان‌‌‏های سیاسی حزب و بخش‌‌‏های اقتصادی را درنوردیده، هزاران نفر از کادر حزب که مرتبط با شبکه سیاسی جیانگ زمین بودند، دستگیر شدند.

شی جین‌‌‏پینگ با به‌‌‏کار بردن الگویی دقیق، تار‌‌‏وپود قدرت جیانگ را پاره‌‌‏پاره کرد؛ پلیس بازرسی انضباطی داخلی حزب، بسیاری از مقامات ارشد را مورد تفحص و تحقیق قرار داد. «بو شیلای» ، عضو بدنام دفتر سیاسی حزب که «در برخورد با فالون‌‌‏گونگ روش سرسختانه‌‌‏ای را در‌‌‏پیش گرفته بود» یکی از آن‌‌‏ها است.

«لی دونگ‌‌‏شنگ»، معاون سابق وزارت امنیت عمومی و رئیس «اداره ۶۱۰»، سازمانی غیرقانونی که از ژوئن ۱۹۹۹ با هدف آزار و اذیت فالون‌‌‏گونگ تأسیس شد، از اولین افرادی بود که پاک‌‌‏سازی شد.

تا پایان ماه مه، رسانه‌‌‏های خارج‌‌‏از چین، از دستگیری دستیاران نزدیک دو ژنرال ارتش که در آزار و اذیت فالون‌‌‏گونگ دست داشتند، خبر دادند.

نیروهای امنیتی، در زمان دستگیری این افراد، ابتدا آن‌‌‏ها را بی‌‌‏‌‌‏سرو‌‌‏صدا بازداشت و تنها اتهاماتی به آن‌‌‏ها وارد کردند. با در‌‌‏نظر گرفتن این موضوع، احتمالاً در‌‌‏مورد جیانگ زمین نیز درماه‌‌‏های آینده به او اتهاماتی وارد خواهد شد.

تغییر چین

تا به حال، شی جین‌‌‏پینگ کسانی را که مسئول آزار و شکنجه تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ بوده‌‌‏اند را مورد هدف قرار داده است. هنگامی که جیانگ زمین متهم شود، شی با این حقیقت که آیا زمان پایان یافتن این آزار و اذیت فرا‌‌‏رسیده، روبه‌‌‏رو خواهد شد.

روشن‌‌‏ترین دلیلی که شی جین‌‌‏پینگ می‌‌‏تواند از آن برای پایین کشیدن جیانگ زمین استفاده کند، جنایاتی است که علیه تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ مرتکب شده است.

«شی ژیلینگ»، یک مقام سابق دفاعی مرتبط‌‌‏با کادر نخبگان حزب می‌‌‏گوید: «مسئله فالون‌‌‏گونگ می‌‌‏تواند مشکل بزرگی برای جیانگ زمین شود؛ زیرا او نمی‌‌‏تواند از زیر بار مسئولیت آن فرار کند.» وی تأکید کرد، « جیانگ زمین در‌‌‏خصوص آزار و اذیت پیروان فالون‌‌‏گونگ هیچ پشتیبانی نه در حزب، نه در کنگره ملی خلق و نه در کمیته دولتی ندارد. او پاسخ‌‌‏گوی این موضوع خواهد بود.»

این‌‌‏که شی جین‌‌‏پینگ به آزار و اذیت فالون‌‌‏گونگ پایان خواهد داد یا خیر مشخص نیست؛ اما نشانه‌‌‏هایی مبنی‌‌‏بر مخالفت او با آن وجود دارد.

در ژانویه ۲۰۱۴، شی اردوگاه‌‌‏های کار اجباری حزب که مکان‌‌‏های کلیدی برای آزار و اذیت تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ بود را بست.

تحت رهبری او، بالاترین نهاد قانونی رژیم، ۲۰۰ هزار شکایت کیفری تمرین‌‌‏کنندگان فالون‌‌‏گونگ علیه جیانگ‌‌‏زمین را پذیرفت. در زمان حکومت جیانگ زمین، دو تمرین‌‌‏کننده که از او شکایت کرده بودند، تحت شدیدترین شکنجه‌‌‏ها قرار گرفته و یکی‌‌‏از آن‌‌‏ها بر‌‌‏اثر جراحات وارده درگذشته بود.

زمانی‌‌‏که «لی دونگ‌‌‏شنگ»، وزیر سابق امنیت عمومی دستگیر شد، نقش او به‌‌‏عنوان رئیس اداره ۶۱۰ عمومی شد. این اولین‌‌‏باری بود که رژیم به‌‌‏طور رسمی با چنین شیوه‌‌‏ای به وجود این سازمان مخفی اذعان کرده بود.

دستگیری‌‌‏ها یا اقدامات قانونی علیه اعضای کلیدی گروه جیانگ زمین یا خانواده‌‌‏های آن‌‌‏ها در مناسبت‌‌‏های تاریخی مربوط به فالون‌‌‏گونگ یا روزهای نزدیک به آن اعلام می‌‌‏شد.

برای مثال، «ژو یونگ‌‌‏کانگ»، تزار امنیتی حزب در ۱۱ ژوئن سال گذشته تحت تعقیب قرار گرفت و یا جیانگ زمین روز ۱۰ ژوئن از محل اقامت خود بیرون آورده شد که این دو تاریخ بسیار نزدیک به تاریخ نام‌‌‏گذاری اداره بدنام ۶۱۰ است.

آوریل امسال، شی جین‌‌‏پینگ، سه حرکت آشتی‌‌‏جویانه در سال‌‌‏روز ۲۵ آوریل انجام داد. ۲۵ آوریل تاریخی است که جیانگ زمین به دفتر سیاسی حزب از قصد خود برای سرکوب پیروان فالون‌‌‏گونگ پس‌‌‏از درخواست صلح‌‌‏آمیز ۱۰هزار نفر از تمرین‌‌‏کنندگان در پکن پرده برداشت.

هنگامی‌‌‏که قدرت جناح جیانگ‌‌‏زمین به‌‌‏پایان رسد، چین وارد دوره‌‌‏ای جدید خواهد شد و شی جین‌‌‏پینگ بدون مخالفانش می‌‌‏تواند آزادانه مسیر جدیدی را انتخاب کند. اگر او به آزار و اذیت فالون‌‌‏گونگ پایان دهد، تغییرات بی‌‌‏سابقه‌‌‏ای در چین کمونیستی ایجاد خواهد شد. چینی‌‌‏ها رها از زنجیرها و قیود حزب، سرانجام از آزادی عقیده بهره‌‌‏مند خواهند شد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *