Search
Asset 2

خوردن شکلات امیدی برای فرار از لاکتوز شیر

خوردن شکلات
سرآشپز، شکلات تلخ را داخل قالب می ریزد. (Stan Honda/AFP/Getty images)
خوردن شکلات
سرآشپز، شکلات تلخ را داخل قالب می ریزد. (Stan Honda/AFP/Getty images)

برای اشخاصی که به شیر حساسیت دارند یا دچار مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند، سازمان غذا و داروی آمریکا « FDA» خبرهای بدی دارد: در واقع تعدادی زیادی از شکلات‌‏های تلخ موجود در بازار حاوی شیر هستند حتی اگر برچسب “فاقد لاکتوز” یا ” فاقد لبنیات” داشته باشند.

سازمان غذا و داروی آمریکا می‌‌‏گوید شیر یکی از عمده‌‌‏ترین غذاهای آلرژی‌‌‏زاست که مصرف آن توسط افرادی با این حساسیت غذایی می‌‌‏تواند خطرناک باشد. بنابر موسسه‌‌‏ی غیرانتفاعیِ آموزشی – تحقیقیِ مواد غذاییِ آلرژی ‌‌‏زا، در برخی از افراد که به شیر حساسیت دارند، علایم شدیدی مانند احساس خفگی، خس خس سینه و از دست دادن هوشیاری رخ می‌‌‏دهد.

کسانی هم که مشکل عدم تحمل لاکتوز (قند شیر) دارند نمی‌‌‏توانند لاکتوز را هضم کنند و در نتیجه‌‌‏ی خوردن شیر دچار تهوع، دلپیچه، نفخ، و اسهال می‌‏شوند.

با وجود اینکه قوانین دولتی لازم می‌‌‏داند که تمام محصولات غذایی که حاوی لبنیات هستند این موضوع را بر روی برچسب محصولات مشخص کنند، همه این قوانین را رعایت نمی‌‌‏کنند. محصولات غذایی که اعلام نکرده‌‌‏اند حاوی شیر هستند دارای بالاترین میزان شکایت به سازمان غذا و دارو جهت جمع آوری محصول از بازار بوده و بیشتر این شکایت‌‏ها از محصولات شکلاتی هستند.

خوردن شکلات تلخ
بیشتر شکلاتهای تلخ در کارخانه هایی تولید می‌‌‏شوند که تولید کننده‌‌‏ی شکلات شیری هستند، بنابراین شیر سهوا به محصول نهایی شکلات تلخ راه می‌‌‏یابد. (Diana Toulian/Stock)

آژانس دولتی مواد غذایی طی تحقیقی شیوع این مشکل را مورد بررسی قرار داد. این آزمایش‌‌‏ها نشان داد که از۹۴ بسته شکلاتی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا بررسی شدند ۵۷ عدد (۶۱ درصد) حاوی شیر بودند، در حالیکه فقط ۶ عدد از این شکلات‌‏ها شیر را در برچسب مواد اولیه ذکر کرده بودند.

در واقع بعضی از ۸۸ بسته شکلاتی که شیر را جزو مواد اولیه ذکر نکرده بودند به اندازه‌‌‏ی بسته‌‌‏هایی با برچسب «حاوی شیر» شیر داشتند.

حتی در۲۵ درصد شکلات‌‏های تلخ با برچسب « گیاهی» (یعنی فاقد محصولات حیوانی) حاوی شیر بود.

وضعیت محصولاتی با برچسب «فاقد لاکتوز» یا «فاقد لبنیات» نیز بهتر از بقیه محصولات نبود. ۱۵ درصد این شکلات‌‏های تلخ حاوی شیر بود. یک سوم شکلات‌‏هایی که اصلا شیر را در برچسبشان ذکر نکرده بودند نیز حاوی شیر بودند.

سازمان غذا و داروی آمریکا تصریح کرد که بیشتر شکلات‌‏های تلخ، در کارخانه هایی تولید می‌‌‏شوند که شکلات شیری هم تولید می‌‌‏کنند، بنابراین شیر نیز به شکلات تلخ اضافه می‌‌‏شود.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی