Search
Asset 2

رئیس بخش پزشکی سن‌دیگو برای دومین بار از شن‌یون دیدن کرد

(NTD Television)
(NTD Television)

 

 صرف‌نظر از زمان و زمینه‌های فرهنگی، در چین باستان چیزهایی است که حتی امروز نیز می‌تواند برای ما الهام بخش‌ باشد.

«نیکلاس ایفنتایدس»، رئیس بخش پزشکی سن‌دیگو پس از تماشای هنرهای نمایشی شن‌یون ۲۶ مارس (۷ فروردین) در تئاتر شهر سن‌دیگو این نمایش را «بسیار الهام‌بخش» دانست.

دکتر ایفنتایدس گفت که برای دومین بار است که به دیدن شن‌یون آمده است.

شرکت هنرهای نمایشی شن‌یون مستقر در نیویورک، که هدف آن احیای فرهنگ الهی الهام گرفته از فرهنگ باستانی چین است، هر سال با سفر به کشورهای مختلف میلیون‌ها نفر را با باور‌‌‌‌‌‌‌‏های کهن، اخلاقیات و شخصیت‌های آمیخته با تمدن کهن چین آشنا می‌کند. این شرکت با چهار تور جداگانه و ۱۰۰ نمایش در هر سال، با استفاده از افسانه‌های باستانی، آثار کلاسیک ادبی و داستان‌های چین امروز، فضایل فرهنگ سنتی چین را به نمایش می‌گذارد.

دکتر ایفنتایدس که به همراه خانم «هوانگ» به دیدن نمایش آمده بود، گفت که فرهنگ چینی‌ را دوست دارد و از آن قدردانی می‌کند.

وی افزود: «من فرهنگ غنی یونانی را به ارث برده‌ام و به آن افتخار می‌کنم. من به جنبه‌های مثبت فرهنگ احترام می‌گذارم و اینکه در جهان منحصر به فرد و متنوع است. فکر می‌کنم این نمایش نمایانگر تاریخ و جوهر فرهنگی چین است.»

خانم هوانگ که اصالت چینی دارد گفت که از آن‌جاییکه اسم این شرکت نگاهی به دوران گذشته را وعده می‌دهد، همیشه دوست داشت به دیدن شن‌یون بیاید.

 وی گفت که چین زمانی به عنوان «شن‌زو» یا سرزمین الهی نامیده ‌شده است.

با توجه به اطلاعات درج شده در دفترچه برنامه، «شن» به معنی الهی، و شن‌یون به معنی «زیبایی رقص موجودات الهی» است.

خانم هوانگ امیدوار بوده که در  شن‌یون فرهنگ الهی واقعی را ببیند، نمایشی که در چین کمونیست امروز دیده نمی‌شود.

دکتر ایفنتایدس و خانم هوانگ انتظار دیدن نمایش جوهری از فرهنگ سنتی چین را داشتند و این دقیقاً هدف هنرهای نمایشی شن‌یون است.

شن‌یون رقص کلاسیک چینی که یک فرم کامل و مستقل هنری چندهزار ساله است را به نمایش می‌گذارد.

این رقص‌های کلاسیک و قومی مبتنی بر داستان، همراه با ارکستر منحصر بفردی که تلفیقی از آلات موسیقی شرقی و غربی است، مخاطب را به سفری ۵۰۰۰ ساله در فرهنگ چین می‌برد.

 چالاکی رقصنده‌ها، حرکت لباس‌های محلی، پس‌زمینه‌های پر از رنگ و موسیقی تک نوازان به زیبایی نمایش اضافه کرده است.

شن‌یون از تاریخ چین مدرن روز نیز سخن می‌گوید. شکنجه و آزار و اذیت مذاهب و گروه‌های معنوی، از جمله بودیست‌ها و پیروان روش معنوی فالون‌گونگ توسط حزب کمونیست چین.

دکتر ایفنتایدس گفت: «فکر می‌کنم بسیاری از فرهنگ‌هایی که تاریخ معنوی غنی دارند، مورد آزار قرار گرفته‌اند. این در یونان نیز با نفوذ ترک‌ها اتفاق افتاد، ولی پس از آن دوباره بازگشت و برای بسیاری از فرهنگ‌ها ایمان و معنویت باعث حفاظت و حمایت تمامیت فرهنگ است.»

وی از بُعد معنوی فرهنگ سنتی چینی و هنرهای نمایشی شن‌یون تقدیر کرد و گفت: « من فردی بسیار معنوی هستم و امیدوارم که قادر باشم بهتر تزکیه کنم، خصوصاً زمانی که برای تاریخ همدیگر حس احترام وجود دارد.»

هنرهای نمایشی شن‌یون مستقر در نیویورک دارای چهار گروه است که به طور همزمان در سراسر جهان به اجرای نمایش می‌‌‌‌‏پردازد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از وب سایت شن‌یون بازدید کنید:

Shen Yun Performing Arts

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی