Search
Asset 2

تصویب لایحه زیرساخت، سوسیالیسم مطلق را در آمریکا به‌همراه خواهد داشت

لایحه زیرساخت طبق گفته رالف نورمن، نماینده جمهوری‌‌‌‏خواه کارولینای جنوبی، تصویب لایحه زیرساخت در کنگره «سوسیالیسم مطلق» را در ایالات متحد
(Chip Somodevilla/Getty Images)

طبق گفته رالف نورمن، نماینده جمهوری‌‌‌‏خواه کارولینای جنوبی، تصویب لایحه زیرساخت در کنگره «سوسیالیسم مطلق» را در ایالات متحده به همراه خواهد داشت.

مجلس سنا به رهبری دموکرات‌‌‌‏ها در حال تدوین یک لایحه زیرساخت بوده و قانون‌‌‌‏گذاران دموکرات امیدوارند تا پایان سپتامبر آن را به امضای جو بایدن برسانند. بایدن برای اولین بار در کارزار انتخاباتی خود درباره یک لایحه زیرساخت به ارزش ۲ تریلیون دلار صحبت کرد.

نورمن، قانون‌‌‌‏گذار جمهوری‌‌‌‏خواه و توسعه دهنده املاک و مستغلات در مصاحبه‌‌‌‏ای با خبرگذاری «اِن‌‌‌‏تی‌‌‌‏دی نیوز» نگرانی خود درباره بدهی دولت و تامین بودجه این لایحه توسط کاخ سفید را ابراز کرد و گفت: «سوسیالیسم بسیار به ما نزدیک است؛ سوسیالیسم مطلق».

نقطه شروع هزینه‌‌‌‏های زیرساختی مربوط به لایحه ۳۲۰ میلیارد دلاری در حوزه حمل و نقل است که پیش از این در کاخ سفید به تصویب رسیده بود. با این حال کاخ سفید از زمان ارائه برنامه ۲ تریلیون دلاری خود و با وجود نگرانی‌‌‌‏ها درباره نحوه تامین بودجه آن، از ارائه یک عدد کلی درباره هزینه لایحه خودداری کرده است. جن پساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت که بایدن «در روزهای آینده» این لایحه را به همراه تیم سیاست‌‌‌‏گذاری خود بررسی خواهد کرد.

دموکرات‌‌‌‏ها گفته‌‌‌‏اند که این لایحه شامل تخصیص ۱ تریلیون دلار به جاده‌‌‌‏ها، پل‌‌‌‏ها، خطوط ریلی، ایستگاه‌‌‌‏های شارژ خودروهای برقی، شبکه موبایل و سایر موارد می‌‌‌‏شود. هدف از این لایحه، تسهیل استفاده از انرژی‌‌‌‏های «سبز» و همچنین بهبود رقابت اقتصادی است.

بخش دوم این لایحه شامل مزایایی برای کارگران از جمله تحصیل رایگان در کالج‌‌‌‏های منطقه‌‌‌‏ای، ثبت نام همگانی در کودکستان و مرخصی زایمان با حقوق است.

دموکرات‌‌‌‏ها از مالیات بر ثروت به عنوان راهکار احتمالی تامین بودجه لایحه یاد کرده‌‌‌‏اند.

نورمن گفت: «ما با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستیم …. بایدن و افرادی که در دولت او به قدرت رسیده‌‌‌‏اند همگی بوروکرات و کارمندان اداری هستند. آنها پیش از این شغل واقعی نداشته‌‌‌‏اند، در یک کارخانه کار نکرده‌‌‌‏اند، یا مجبور به کسب درآمد نبوده‌‌‌‏اند».

«من سال گذشته در کمیته بودجه بوده‌‌‌‏ام. ارائه یک بسته ۱.۹ تریلیون دلاری (بسته حمایتی کووید ۱۹) در کنار ۲ تریلیون دلار برای زیرساخت – آن هم بدون کمبود بودجه – یک کار نشدنی است. کشور ما هم‌‌‌‏اکنون ۳۰ تریلیون دلار بدهی دارد».

نورمن ادامه داد: «تمام نهادهای فردی یا گروهی مانند «مدیکر» یا سازمان بیمه که طبق قانون باید توسط دولت تامین شوند هم‌‌‌‏اکنون ورشکسته شده‌‌‌‏اند. این وضعیت ما را به نابودی می‌‌‌‏کشاند، و در چنین حالتی افزایش مالیات هیچ معنایی ندارد».

گفته‌‌‌‏های نورمن بازتاب دهنده سخنرانی میچ مک‌‌‌‏کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌‌‌‏خواه و سناتور ایالت کنتاکی در جلسه روز دوشنبه سنا است که در آن، وی لایحه پیشنهادی دموکرات‌‌‌‏ها را یک «اسب تروجان» خواند که شامل اولویت‌‌‌‏های دموکرات‌‌‌‏ها مانند افزایش مالیات و «سایر سیاست‌‌‌‏های کاهش شغل چپ‌‌‌‏گرا» می‌‌‌‏شود.

نورمن گفت که افزایش مالیات از سوی دولت بایدن به منظور تامین مالی این لایحه «به کل کشور آسیب می‌‌‌‏رساند»، و یادآور شد که افزایش موقت ۱۰ درصدی مالیات بر درآمد برای اشخاص و شرکت‌‌‌‏ها در سال ۱۹۶۸ توسط پرزیدنت لیندون جانسون منجر به رکود اقتصادی شد.

بایدن پیشنهاد کرده است تا مالیات شرکت‌‌‌‏ها از ۲۱ به ۲۸ درصد افزایش پیدا کند.

نورمن گفت: «نمی‌‌‌‏توان با افزایش مالیات به رونق دست پیدا کرد. ما به تازگی از یک همه‌‌‌‏گیری عبور کردیم که منجر به بی‌‌‌‏کاری افراد زیادی شده بود. افزایش مالیات – و گرفتن پول از مردم و دادن آن به دولت – منجر به آسیب خواهد شد. این امر به کل کشور صدمه خواهد رساند».

نورمن اضافه کرد: «کسب و کارها ستون فقرات این کشور هستند، و کسب و کارهای کوچک نقش مهمی را در پرداخت مالیات و تامین مالی نیروهای پلیس یا آتش نشانی بازی می‌‌‌‏کنند. ما باید به این روال بازگردیم و درباره آن به مردم آمریکا یادآوری کنیم».

مطالب دیگر:

بایدن درنظر دارد برای کنترل اسلحه از فرمان‌های اجرایی استفاده کند

 بایدن و اوباما در مورد مسائل مختلف دائما با هم در تماس هستند

 درخواست نمایندگان جمهوری‌خواه از بایدن برای پیگیری توافق‌نامه تجاری با تایوان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی